Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
Azet.sk prejdi na

Čo hovorí vaše telo?

30.06.2007 Casprezeny.sk

Viete, prečo sa mačka každé ráno popreťahuje? Zisťuje, čo ju bolí, skúma, čo nie je v poriadku. My svoje telo väčšinou ignorujeme. Každé ráno by sme však mali zistiť jeho stav, počúvať ho.

Čo hovorí vaše telo?

Naše telo nám môže prezradiť nielen to, či dobre vyzeráme, ale môže nás upozorniť aj na niektoré zmeny v našom organizme, že niečo nie je v poriadku. Ak je v tele problém, proti bolesti dáme liek. Lenže tak problém ignorujeme, odstrihávame všetky poplašné žiarovky. Problém rastie, vzniknú nenávratné degeneračné, morfologické, zápalové zmeny v organizme. Začíname chodiť po lekároch, nemocniciach a niekedy nám to zaberie celé mesiace.

Príliš bledé očné spojivky

Môže to byť znak chudokrvnosti, prípadne nedostatku železa. Aby sa vylúčila anémia, treba urobiť analýzu krvi. Pri nej sa presne určí množstvo červených krviniek, hemoglobínu i železa v krvi.

Žlté očné bielko

Žltá farba dáva tušiť zvýšenie bilirubínu v krvi, čo býva znakom choroby pečene. Aj v tomto prípade je potrebná cielená kontrola krvného obrazu alebo ultrazvukové vyšetrenie pečene a žlčových ciest.

Tik v oku alebo mykanie kútikmi úst

Môže ísť o nedostatok vitamínu B. Možno nemáte vhodnú stravu. Neustály stres a málo spánku tiež ešte viac uberá zo zásob „béčka“ z tela.

Ústa plné červených vriedkov

Ide zrejme o vírusové ochorenie, afty, veľmi častou príčinou je stres. Vyvolať ich môžu aj hormonálne zmeny u žien, najmä tesne pred menštruáciou. Príčinou však môžu byť aj niektoré chemikálie a precitlivenosť na niektoré zubné pasty a ústne vody. Ochorenie sa lieči vymývaním úst antiseptickými prípravkami.

Zdureniny na krku

Všímajte si, či nemáte na krku drobné zdureniny, ktoré sú na dotyk tvrdé a bolestivé. Ak áno, je to znak zväčšenia lymfatických uzlín, čo je prejav infekcie, ale občas aj vážnejších ochorení. Zdurenie lymfatických uzlín pod čeľusťami býva znakom zubného hnisavého vačku alebo infekcie pery vyvolanej vírusom herpesu. Ak je zdurených viacero lymfatických uzlín, máte pravdepodobne infekčné ochorenie dýchacích ciest, ucha alebo prínosových dutín. Treba sa obrátiť na lekára.

Biely kruh okolo zreničky

Biele kruhy na okraji oboch zreničiek môžu byť znakom priveľkého množstva tuku v krvi. Tento syndróm sa zjavuje zvyčajne u mladých ľudí. Je to predzvesť budúceho infarktu. Potrebná je diéta, zníženie príjmu tukov i alkoholu, a ak určí lekár, aj užívanie liekov.

Nechty ako lyžica

Ak sú v strede prehnuté do tvaru lyžice, dá sa uvažovať o anémii vyvolanej nedostatkom železa alebo o nedostatku vitamínu C a cysteínu, bielkoviny, ktorá sa nachádza najmä v mäse a zelenej zelenine. Vyvážená strava dokáže tento problém vyriešiť.

Lámu sa vám nechty

Sú vaše nechty zakrivené ako sklíčko na hodinkách? Pri takomto zakrivení nechtov a zmenách na bruškách prstov by ste sa mali poradiť s lekárom. Môže to byť totiž znak chronickej bronchitídy alebo srdcovo-cievneho ochorenia.

Štiepenie nechtov

Štiepenie nechtov zo všetkého najviac zapríčiňujú chemikálie, s ktorými ruky prichádzajú do kontaktu, najmä „vďaka” rôznym čistiacim prostriedkom a saponátom. Naše nechty sa skladajú z troch vrstiev, a keď sa vysušia a skrehnú, tieto vrstvy sa začnú oddeľovať. V takomto prípade vám jednoducho a účinne pomôžu gumené rukavice. Štiepenie však môže mať aj svoje vnútorné príčiny. Nedostatok tukov v potrave spôsobuje úbytok živín, ktoré držia jednotlivé vrstvy nechtov pokope.

Vypadávajú vám vlasy?

Každý zdravý človek stratí 80 až 120 vlasov denne, ak však po každom prečesaní zostáva na hrebeni čoraz viac vlasov, problém je vo vašej životospráve alebo v hormónoch. Nadmerným vypadávaním vlasov trpí až 30 % žien a väčšinou ho spôsobuje nedostatočný prísun železa. Drastické diéty majú na vlasy mimoriadne nepriaznivý vplyv, no ich výsledok sa ukáže zhruba po troch mesiacoch. Ak nadmerné vypadávanie vlasov trvá napriek vašej snahe viac než šesť mesiacov, zájdite k lekárovi.

Opuchnutý a červený jazyk

Opuch a červená farba jazyka svedčia o bakteriálnom alebo vírusovom zápale sliznice. Táto choroba zvyčajne prejde, jej priebeh sa dá urýchliť vymývaním ústnej dutiny dezinfekčnými prostriedkami.

Hladký jazyk

Takto sa zvykne prejaviť nedostatok vitamínov. Mali by ste jesť viac ovocia a vitamínov.

Biely jazyk

Biely povlak na jazyku je spojený najmä so zvýšenou teplotou, je sprievodným javom mnohých ochorení – prechladnutia, chrípky, nedobrého trávenia. Po vyliečení sa stráca aj biely povlak.

Biele vriedky v ústach

Ak je sliznica v ústach posiata drobnými bielymi vriedkami, môže ísť o kandidózu, infekciu, ktorú vyvoláva prílišné rozmnoženie huby kandida. Aby ste sa vriedkov zbavili, treba užívať protihubové prípravky, ktoré sa nanášajú priamo na postihnuté miesta.

PORADNE: Budúcnosť (2) , Budúcnosť (2) , Chudnutie (5)
Tlačiť Diskusia