Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
Azet.sk prejdi na

Karibik: Tam, kde sa rodí Bacardi

17.06.2007 Casprezeny.sk

Karibik... Chutí opojným Bacardi a žije úplne inak ako jeho európski bratia Španielsko a Taliansko.

Karibik: Tam, kde sa rodí Bacardi 4 obrázky vo fotogalérii

Krásy tohto čarovného kúta našej planéty si možno vychutnať i na jednom z malých karibských ostrovov. Náruč Portorika sa otvára v hlavnom meste San Juan.

My študenti sme zvyčajne vtáctvo sťahovavé. Vždy s posledným úderom letného semestra naberáme západný smer a odlietame do teplejších, zaoceánskych krajov. Náruč Nového sveta nás prijme a celé leto poctivo zarábame. Poniektorí aj na to, aby si zasýtili svoju cestovateľskú dušu. Ja som pred návratom do východiskového i konečného bodu zámorských brigád – New Yorku – neľutovala pár (skutočne len pár!) zelených dolároviek na cestu do raja. Bránou doň je aj San Juan – metropola malebného Portorika. Práve tu teplý vánok nikdy sa nekončiaceho leta striedajú gýčové, a predsa nádherné farby.

S hurikánom v pätách

Za chrbtom nám vystrájala jedna z tých početných ženských, ktoré leto čo leto potrápia juh Ameriky. O tom, prečo mávajú hurikány ženské mená som mohla v pokoji premýšľať, keď nás obišlo obávané zrušenie letu a ja som spolu so sestrou križovala bezoblačnú floridskú oblohu, aby sme napokon dosiahli náš vytúžený San Juan. Po bezchybnom pristátí nás už len južanský taxikár privítal bláznivým zvolaním: „Gracias Dio, no hurricanes!“

Apropo, medzinárodné letisko v San Juane má milý hrdinský názov. Pán „Luis Muńoz Marín“, ktorého pôvod sa mi, bohužiaľ, nepodarilo vypátrať, vás „osobne“ privíta vo svojich neveľkých útrobách (v meradle medzinárodných letísk, samozrejme), ak ste držiteľmi tzv. 1-94 Admission card a platných amerických víz. Portoriko je totiž závislým územím, resp. súčasťou akéhosi commonwealthu Spojených štátov amerických na čele s guvernérom. Platia tu teda americké právne predpisy a týkajú sa aj vstupných opatrení do tohto kvázi 51. štátu USA.

Nie je Portoriko ako Puerto Rico!

O Portoriku domáci hovorievajú, že je síce malým ostrovom, ale zato ponúka všetky krásy Karibiku v jednom balíčku. Ostrov prešiel od svojho objavenia Krištofom Kolumbom roku 1493 bezpochyby dlhým vývojom. Aj samotný San Juan, ktorý je od roku 1521 hlavným mestom štátu, zmenil svoju tvár. Dnes už reprezentuje nielen medzinárodnú a sofistikovanú metropolu ostrovného štátu, ale aj jeho pestrosť – v kulinárstve, zábave či v ponuke vodných športov.

Nie je však Portoriko ako Puerto Rico a San Juan [san chuan] ako San Juan [san uan]! Náš preklad názvu štátu nevystihuje jeho exotickú bujarosť natoľko ako zmyselné Puerto Rico, ktoré nenapodobiteľne vyslovujú miestni seladóni. V hlavnom meste ma preto na každom kroku sprevádzali milé zážitky súvisiace s jeho skomolenou výslovnosťou. Hotelieri, taxikári i čašníci sa zakaždým šarmantne pousmiali, keď začuli moju poangličtenú verziu čisto po španielsky vyslovovaného San Uanu.

Potulky starým mestom

Historické srdce hlavného mesta je situované v jeho najstaršej časti Old San Juane. To zásobuje svojou starobylou energiou celú metropolu. Čarom dávnych koloniálnych čias, keď San Juan založili španielski dobyvatelia, oplývajú najmä centrálne námestia, tzv. plazas. Práve Španieli začali tie časti miest, kde sa zhromažďovali miestni obyvatelia a kde sa konali oficiálne udalosti nazývať plaza mayor. Tento zvyk importovali aj do Portorika a odvtedy sa centrum mesta nazýva central plaza.

Old San Juan má niekoľko takýchto námestí, z ktorých každé ponúka turistom zaujímavé pamiatky či galérie. Najstarším je Plaza San José s majestátnou sochou Juana Ponce de Leóna – prvého guvernéra ostrova. Na námestí sídli aj Múzeum afrických koreňov odhaľujúce africké dedičstvo hrdých Portoričanov. V lesku pestrých karibských farieb sa vyníma Plaza de Armas, pomenované podľa miestnych vojenských obranných cvičení. Tomuto námestiu kraľuje radničná budova San Juan City Hall postavená ako obraz rovnakej budovy v Madride. V lete sa tu konajú temperamentné slávnosti sprevádzané chytľavými tónmi pouličných bandov.

Obísť nemožno ani Plaza Colón, ktorý stráži socha objaviteľa Portorika Krištofa Kolumba, tu s patričnou hrdosťou nazývaného Cristóbal Colón. Plaza Colón je domovom útulných kaviarničiek, neodmysliteľného Starbucksu i kultúrneho stánku – divadla Tapia Theater. Old San Juan akoby potichu strážila stará majestátna pevnosť El Morro. Tá si pamätá ešte časy conquistadorov i slávneho Angličana Francisa Draka, ktorý chcel pokoriť tento nádherný ostrov. Systém dlhých hradieb, strážnych vežičiek a terás je pýchou karibskej koloniálnej architektúry.

Staré mesto má neveľkú rozlohu, ale zato bohaté historické dedičstvo. Pri potulkách úzkymi uličkami sme narazili aj na belostnú starogotickú katedrálu San Juan Cathedral či kaplnku Cristo Chapel, akoby vystrihnutú z pirátskych filmov.

V tichej uličke na Plaza de la Dársena sa každú prvú sobotu v mesiaci koná živá fiesta. Bravúrni hudobníci na nej presviedčajú, že portorická hudba znie rovnako bezprostredne a bujaro ako ich španielčina s nezameniteľným juhoamerickým akcentom. Po západe slnka, ktorý sprevádza aj pravidelné nedeľné koncerty, sa prečistí vzduch a zmierni sa i nedýchateľné dusno. Vtedy nastáva tá pravá chvíľa na ochutnávku lákadiel nočného života. Old San Juan sa mení na pouličnú zmes vysvietených butikov, vychytených reštaurácií a šteklivej portorickej atmosféry. Počas prechádzok po stiesnených chodníkoch obdivujete temperament počerných Portoričanov a túžite zostať v tejto krajine večného tepla a energie navždy.

Na východ i na západ

Lákadlá San Juanu sa však nekončia v starom meste. V jeho priamom susedstve sa k východným cípom mesta tiahnu štvrte Miramar a Santurce, kde sídlia početné múzeá. Ako správne vyhladované turistky sme rozhodne museli navštíviť Plaza del Mercado (španielsky výraz pre otvorené trhovisko) v tejto časti San Juanu. Mango, papája, pomaranče, grepy, chironjas (hybrid pomaranča a grepu), passion fruit, limety, ananásy, yuca a obrovské množstvo ovocia i zeleniny, ktoré sme nevedeli ani identifikovať. Tento koncert pestrých farieb a lákavých vôní útočil cez oči rovno na naše chuťové poháriky. Smerom na západ od mesta zase ležia menšie pobrežné mestečká.

Tieto časti síce nie sú priamou súčasťou metropoly, ale ležia v jej relatívnej blízkosti. Kompou a taxíkom sa dostanete i do oblasti Dorado, ktorá je domovom najlepších golfových ihrísk v celom Karibiku. Západnému mestu Arecibo dominuje prekrásny historický maják Arecibo Lighthouse. Dnes je to predovšetkým historické námorné múzeum. V jeho útrobách je napríklad pivnica, kde sa kedysi ukladal veľrybí tuk používaný na rozsvietenie majáka. Portoriko by bolo nekompletné bez obľúbených magických festivalov. Každoročne sa 28. decembra v mestečku Hatillo koná festival masiek.

Cesta za opojným nápojom

Vo svete alkoholového priemyslu je San Juan známe ako sídlo najväčšej fabriky na jedinečný Bacardi rum na svete. Kompa nás za 50 centov previezla na protiľahlú stranu sanjuanskej zátoky, odkiaľ sme sa starou rozheganou dodávkou s vtipným, no zjavne i správnym označením TAXI (jedna cesta stojí približne 7 dolárov) doviezli až pred brány budovy (tzv. Bacardi Rum Distillery), kde sa vyrába chutný destilát. Jazdu týmto „taxíkom“, jeho prenikavé „vône“ a „očarenie“ nezmyslami preplneným gýčovým interiérom (keďže portorickí taxikári zjavne patria k fanatickým milovníkom telenoviel) sa nám podarilo prekonať až pri pohľade na upravenú haciendu Casa Bacardi. Výlet po nej patrí k interaktívnym zážitkom. Za vstup sa neplatí a pred začiatkom výkladu sme dokonca dostali i dva lístky na ľubovolný drink. Mojito i Piňa koláda (namiešané, prirodzene, z pravého portorického Bacardi) boli zadarmo, rovnako ako biely úsmev urasteného barmana. V duchu takmer už slovenského príslovia: „Keď dávajú, berte“, sme to hneď aj patrične využili.

V rozľahlom areáli nevyrástli žiadne atrapy či imitácie starých destilačných strojov. Všetko je tu zaručene pravé a dýcha nielen históriou, ale i lákavou alkoholovou arómou. Liehovar založil roku 1862 istý Don Facundo Bacardí Massó a z Bacardi spravil najlepšiu značku rumu na svete. Za oficiálny znak si zvolil netopiera, symbolizujúceho rodinnú súdržnosť, ktorú doteraz zachovávajú hrdí členovia rodiny Bacardi. Pri expedícii sme zapojili všetky zmysly. Zvuky napodobňujúce staré liehovarské stroje útočili na nastražené uši. Dotyky so starými dokumentmi striedali vône a chute rumu vo všetkých jeho variáciách (Bacardi s príchuťou jablka, limety, čerešne atď.). Ten sme mohli priamo ovoňať v drevených sudoch a zhodnotiť tak jeho kvality. Bodkou za vyše hodinovou prechádzkou po opojnom svete Bacardi sa stal nákup tej značky tohto rumu, ktorú v našich končinách len tak ľahko nezoženiete. Bacardi s číselným prívlastkom 156 si však nekupujte. Je prísne zakázané vyvážať ho z krajiny, a tak by vám ho pri odlete zabavili.

Bienvenidos a Puerto Rico!

Hlavné mesto San Juan ponúka leňošivým turistom niekoľko pekných pláží. Atlantický oceán, ktorý ich obmýva, má po celý rok príjemnú teplotu okolo 27 stupňov. My sme každý deň už o deviatej ráno, keď slnko začalo pomaly dosahovať stupeň grilovania a všetko neteplomilné sa pred ním schovávalo, odhodlane kráčali v ústrety vždy inej pláži. Escambrón beach je napríklad rajom pre surfistov. Playa del Condado (kedysi bola na jej mieste mliekareň) patrí k hotelovému komplexu, ale sprístupnili ju aj širokej verejnosti. Úslužný čašník, obsluhujúci hotelových hostí na neďalekej terase, privítal i nás – cudzincov oddychujúcich na pláži. Jeho Bienvenidos a Puerto Rico! (Vitajte v Portoriku!) sľubovalo výbornú starostlivosť. Pravda, ak sme boli ochotní si za osviežujúci drink zaplatiť pár dolárov... Podľa obyvateľov San Juanu je však nekorunovanou kráľovnou miestnych pláží Isla Verde.

Každá svetová metropola má aj svojich čudákov. Aj v San Juane dotvárajú popletení blázni bez príbytkov kolorit mesta. Niektorí nás svojimi jogistickými kreáciami a obradnými tancami zabávali (no neobťažovali) i priamo na pláži. Vynaliezavejšiu skupinu miestnych tvoria však akísi opálení donchuani z eskortnej služby, ktorí bezchybnou angličtinou útočili na tučné... kontá postarších Američaniek. Hoci nemáte vo vrecku americké milióny, môžete si tento rajský kút užiť. Pre niekoho predstavuje San Juan mesto kontrastných víl a špinavých slumov. Pre mňa sa však stalo synonymom exotickej diaľavy, kde aj hudba znie ešte odviazanejšie. Akoby neprítomnosť pevných hraníc dodávala Portoričanom vzrušujúcejší rytmus, než majú španielske či talianske songy.

Praktické informácie:

> Oficiálnym jazykom v Portoriku je angličtina a menou americký dolár.
> Najľahšou cestou, ako sa z územia USA dostať do Portorika je zarezervovať si dovolenku cez www.expedia.com. Ponúkajú všetko od výberu odletového a príletového letiska po hotel a bonusové služby (večera v reštaurácii). Rezerváciu môžete urobiť elektronicky alebo telefonicky. Cez portál si, samozrejme, vyberiete aj iné destinácie.
> 4-dňový pobyt v San Juane vás vyjde na cca 530 dolárov (pri odlete z USA!!!). Cena zahŕňa spiatočnú letenku, pobyt v hoteli s raňajkami a voucher na večeru v príjemnej reštaurácii. Ceny sa sezónne menia.
> Aj niektoré slovenské cestovné kancelárie sa špecializujú na portorickú exotiku (Bubo Travel). Cesta zo Slovenska však bude neporovnateľne drahšia.
> V hlavnom meste je veľmi lacná a komfortná mestská autobusová doprava. Jednosmerná cesta stojí od 50 do 75 amerických centov. Autobusy premávajú v 6 – 7-minútových intervaloch.

Portorické pikošky:

Symbolom Portorika je žaba.
> K Portoriku patria i ostrovy Culebra a Vieques. Z Old San Juanu vás tam odvezie luxusný katamarán. Spiatočná cesta na Culebru stojí 60 dolárov, na ostrov Vieques 70 dolárov.
> V San Juane vás presvedčia, že ste ani zďaleka nevideli a neochutnali všetky banány. Budete si prosiť ladyfinger banány (guineítos nińos), červené banány alebo radšej jablkové banány (manzanos)? A vedeli ste, že mnoho druhov banánov sa je ako zelenina v neošúpanom, ešte zelenom stave? Žlté, ošúpané sa už považujú za ovocie.
> Ovocie sa však nesmie z krajiny vyvážať. Pred odletom vám preto špeciálna služba zoskenuje vašu batožinu.
> Jedným z najlepších portorických suvenírov je popri Bacardi i prvotriedna káva Alto Grande.

 

 

Tlačiť Diskusia