Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
Azet.sk prejdi na

Všetko sa začína v hlave...

25.05.2007 Casprezeny.sk

Neviete sa svojej choroby zbaviť! Lekári vám predpisujú najmodernejšie lieky i procedúry od výmyslu sveta a stále nič... Pozrite sa na chorobu z iného uhla pohľadu. Ak pochopíte súvislosť medzi svojou dušou a telom, možno vyzdraviete aj bez cudzej pomoci. Aké sú najčastejšie psychické príčiny chorôb?

Všetko sa začína v hlave...

Za mnohými ochoreniami sa skrýva psychická, duševná či duchovná príčina, tvrdia alternatívni liečitelia. Rovnaký názor hlása aj tradičná čínska medicína – naše neduhy nevznikajú len v dôsledku pôsobenia vonkajších faktorov, napríklad zmeny počasia či znečisteného životného prostredia, ale aj z rôznych vnútorných príčin. Často ich vyvoláva nesúlad, ktorý pochádza z emočného napätia a narušenej činnosti vnútorných orgánov. Na zdravotné problémy sa preto nepozerajte ako na izolované javy, a to ani v tom prípade, keď sa prejavujú iba na jednej časti tela. Chorý je vždy celý človek! Čo s tým? Prestaňte hľadať vinníkov okolo seba, na chvíľu sa zastavte a zvážte, či cesta, po ktorej kráčate, je tá správna. Zamyslite sa nad svojím životom, myšlienkami a správaním. V hľadaní vhodného lieku vám pomôžu aj nasledujúce riadky – dozviete sa v nich viac o psychických príčinách niektorých chorôb.

NADMERNÉ POTENIE

Potenie v nevhodných situáciách sa zvyčajne interpretuje ako neistota. Trápi najmä citlivých jedincov. Najskôr sa potia zo strachu, potom z obavy, že to druhý zbadá, prípadne zacíti. Výsledok? Začnú sa potiť ešte viac a vzniká začarovaný kruh.

HORÚČKA

Znižuje koncentráciu a vyvoláva únavu – organizmus nám týmto signálom pripomína, že ho treba čo najviac šetriť. Horúčka vplýva nielen na nervový systém, ale i na pocity. Človeka napríklad oberá o chuť na jedlo, čím sa telo chráni pred zaťažením tráviacich ústrojov.

REUMA

Pacienti s reumatickými ochoreniami ako dna alebo artritída majú problém vyrovnať sa s agresívnymi pocitmi. Ak sa na niekoho nahnevajú, emócie nevypustia smerom von, ale ničivú energiu orientujú do seba. Voči ostatným sú len málokedy agresívni a nevybuchujú spontánne. Práve naopak, sú nadpriemerne nápomocní a súcitní, doslova samaritáni medzi šelmami z okolia. Zdá sa, že táto chvályhodná charakterová črta ich robí náchylnými na reumatické choroby kĺbov.

OBEZITA

Ženy, ktoré sú spokojné so svojím telom, sú len zriedka náchylné na priberanie. Obezita, ak nie je spojená s metabolickou či hormonálnou poruchou, poukazuje tiež na to, že postihnutý má tendenciu seba i svoje orgány pred niečím chrániť. A tak si zo strachu pred určitými situáciami buduje ochranný pancier pomocou jedla.

OSLABENÁ IMUNITA

Imunitný systém je úzko spätý so psychikou. Kým smútok, strach, nepokoj, stres, beznádej a zúfalstvo ho oslabujú, nádej, životný optimizmus a spokojnosť mu prospievajú.

ZÁPAL SLIZNICE ŽALÚDKA

Nárast zodpovednosti sa často odráža na žalúdku. Nadmernou produkciu kyseliny chce dať žalúdok telu k dispozícii prostriedky, aby sa vyrovnalo s blížiacimi sa problémami. To vysvetľuje, prečo sa mnohé povýšenia končia akútnymi žalúdočnými problémami. Rovnako sa prejavujú i potlačené chúťky po pomste a agresii. Pre ľudí s gastritídou či vredmi sú typické výroky: „Veď ešte uvidíš!“ alebo „Za to sa jej odplatím!“

VYSOKÝ TLAK

„Opäť zostalo všetko len na mne!“ „Musím to dokázať!“ „Nikto ma v tom nezastaví!“ Takéto výroky a bojovné heslá o vlastnej nenahraditeľnosti sú typické práve pre ľudí s vysokým krvným tlakom.

PROBLÉMY V KLIMAKTÉRIU

Najčastejšie ich majú na svedomí dva podvedomé postoje. Prvým je presvedčenie, že stratou plodnosti stráca život ženy zmysel. Výsledkom je zvýšené svalové napätie, bolesti hlavy a nezáujem o pohlavný styk. Druhý typický postoj – obdobie prechodu je oslobodením od nečistoty sexu i menštruácie – vedie k návalom, horúčavám a silnému poteniu.

STUDENÉ RUKY A NOHY

Kožu ochladzuje strach a stres. Ak nervový systém zachytí signály, že hrozí nebezpečenstvo, zariadi, aby sa krvné cievy zúžili. Pôvod takejto reakcie je v pradávnych časoch, keď sa ľudia museli prebíjať životom päsťami a oštepom. Iba tak sa mohli ubrániť pred nepriateľmi zo živočíšnej ríše. Redukcia prekrvenia mala vtedy svoj zmysel – minimalizovať krvné straty v dôsledku zranení. Dnes však náš nervový systém nerozlišuje, či máme strach z jaskynného medveďa, povolania alebo nezvládnutých spomienok z detstva. Výsledok zostáva rovnaký – studené ruky a nohy.

ÚZKOSŤ

Trápi najmä bojazlivé osoby – často sú deťmi bojazlivých rodičov alebo pochádzajú z rodín, v ktorých na ne vyvíjali veľký nátlak. Jednou z ich typických povahových čŕt je perfekcionizmus. Títo ľudia chcú robiť všetko absolútne dokonale a k všeobecnej spokojnosti. Chyby vnímajú ako útok proti sebe. Strach zo zlyhania ich núti žiť pod silným tlakom.

VYPADÁVANIE VLASOV

Ak sa často dostávate do situácií, po ktorých si priam „trháte vlasy“, nie je vylúčené, že za rednutím vašej hrivy je práve psychika. Život plný agresívnych pocitov, teda zlosti, závisti, žiarlivosti či nenávisti, prispieva k zvýšenej produkcii mužských pohlavných hormónov – a tie podporujú vypadávanie vlasov.

LUPINY

Sklon k zvýšenej tvorbe lupín majú ľudia so silným obranným reflexom, ktorí by sa pri styku s inými najradšej zabarikádovali alebo vyparili.

MASTNÁ POKOŽKA

Náhla (nie dedične podmienená) zvýšená produkcia kožného mazu je znamením, že nie ste „vo svojej koži“ alebo sa vás niečo dotklo. Možno neodbytný ctiteľ, príliš starostliví rodičia alebo hundrajúce deti. Ochranným filtrom sa organizmus bráni pred záťažou – keď mozog nie je schopný čeliť nárokom okolia, núti mazové žľazy zvýšiť produkciu, aby tak telo aspoň navonok chránili.

ZÁPCHA

Ak sa človek rozhodne tvrdo pracovať a vydržať, hoci narazil na problém, s ktorým si nevie poradiť, často ho trápi zápcha. K jeho typickým myšlienkovým pochodom patrí: „Nenávidím svoje zamestnanie, ale z niečoho predsa musím žiť.“ „Naše manželstvo je nanič, ale nejako to už spolu vydržíme.“ Ľudia s takýmito vyčkávacími postojmi sa nútia k poriadku a každé svoje ľahostajné správanie považujú za nemorálny odklon od chodníčka utrpenia. I zápcha u malých detí ma často psychické príčiny – ratolesti takto protestujú proti svojim rodičom a nechcú zo seba nič „vydať“.

NESPAVOSŤ

Jej príčinou údajne nie sú bežné problémy (napríklad strach pred udalosťou), ale určité zážitky z detstva. Ak rodičia posielajú dieťa do postele, lebo im je na ťarchu, prípadne za trest, pretože sa naň hnevajú, môže to viesť k nespavosti. Príkazy neraz vyvolajú u potomka negatívne pocity, a aj keď ide poslušne do postele, snaží sa nezaspať. To môže pokračovať až do dospelosti – mnohí ľudia sa trestajú nespavosťou, ak si myslia, že sú niekomu na ťarchu, alebo urobili niečo, čo nemali.

LUPIENKA

Výskumy o psychosomatických súvislostiach ochorení ukázali, že pacienti s lupienkou sú na jednej strane spoločensky extrovertní, na druhej strane často pociťujú strach a stiesnenosť. Niektorí psychoterapeuti považujú lupienku za istý druh panciera, ktorým sa chce postihnutý chrániť pred inými ľuďmi.

SENNÁ NÁDCHA

Alergie najčastejšie postihujú ľudí, ktorí žijú v permanentnom strese. Výsledkom každodennej hektiky je narušená stabilita imunitného systému. Aj preto býva na vidieku menej alergikov ako v mestách.

V SKRATKE...

• Cukrovka trápi životom sklamaných jedincov s pocitmi bezvýznamnosti.
• Ťažkosti s nadväzovaním kontaktov a nedostatok sebadôvery sa môžu prejaviť aj ako akné.
• Ubolený chrbát upozorňuje na duševné preťaženie, chýbajúcu podporu, obavy, odpor a pocity viny.
• Ak nepočúvate svoje pocity a riadite sa len rozumom, pripravte sa na problémy so srdcom.
• Angína hovorí o tom, že človek nemôže alebo nechce niečo prehltnúť.
• Ľudia, ktorí si lámu hlavu, veľa premýšľajú, sú napätí alebo chcú priveľa, majú často bolesti hlavy.

Tlačiť Diskusia
NEPREHLIADNITE