Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
Azet.sk prejdi na

Kliešte v akcii: Ako ich odstrániť?

17.05.2007 Casprezeny.sk

Sú takmer neviditeľné, no o to prefíkanejšie. Prebúdzajú sa v apríli, aby nám škodili nepretržite až do jesene. Sú zákerné aj ohľaduplné. Dokonale umŕtvia miesto vpichu, takže vôbec nepocítime, keď sa do nás zahryznú.

Kliešte v akcii: Ako ich odstrániť?

Prenášajú nebezpečné choroby

Podľa štatistík chorôb, ktorými nás kliešte môžu nakaziť, pribúda. Najčastejšie ide o kliešťovú encefalitídu a lymskú boreliózu.

Našťastie nie všetky kliešte sú infikované. V niektorých oblastiach je veľké množstvo infikovaných kliešťov, v iných sú nakazené ojedinele alebo vôbec nie. Vírus kliešťovej encefalitídy prenášajú približne 2 percentá kliešťov. Žiaľ, nemôžete vedieť, či práve vás neuhryzol infikovaný kliešť. Proti tomuto vírusu nemá vaše telo protilátky, preto môžete vážne ochorieť.

Vedeli ste, že...

Kliešte dokonca používajú anestetikum. Jeho uhryznutie nepocítime, pretože je na nás dokonale pripravený. Vypúšťa do ranky sliny, ktoré používa ako anestetikum, a takmer dokonale umŕtvi miesto vpichu. Preto obeť väčšinou necíti svrbenie či bolesť, keď na nej príživník hoduje.

Neskáču zo stromov

Jednou z najrozšírenejších povier spojených s kliešťami je, že tieto potvorky na človeka skáču zo stromov. Kliešť však nemá nijaký dôvod, aby sa namáhal liezť do takej výšky. Stačí mu vyšplhať sa na steblo trávy alebo na spodnú stranu listov kvetín a potom už len čakať. Len čo sa priblíži vhodný hostiteľ, rýchlo sa chytí a hľadá, kde by sa zahryzol.

Vyberá si väčšinou miesta s tenkou kožou, napríklad uši alebo oblasti pri pohlavných orgánoch, rád sa zahryzne aj do podpazušných alebo zákolenných jamiek. Práve sliny, ktoré vpúšťa do tela, znamenajú najväčšie nebezpečenstvo. Môžu totiž obsahovať baktérie alebo vírusy. Niekedy až smrteľné.

NEZABUDNITE! Ak ste vy alebo vaše deti dlhšie sedeli vo vysokej tráve, treba všetkých dôkladne prezrieť. Je to najbanálnejšia, ale najúčinnejšia rada – okrem očkovania, nad ktorým dospelí väčšinou mávnu rukou.

Čísla, ktoré varujú

V roku 2006 bolo hlásených 91 ochorení kliešťovej encefalitídy, čo je oproti minulému roku vzostup o 82 percent. „Ochorenia hlásili zo všetkých krajov SR s výnimkou Bratislavského, s najvyššou chorobnosťou v Trenčianskom kraji,“ hovorí Veronika Wiedermannová z Úradu verejného zdravia.

Čo môžu spôsobiť?


Kliešťový zápal mozgu a mozgových blán
Životu nebezpečná a zákerná choroba. Prvá fáza kliešťovej encefalitídy sa prejaví podobne ako chrípka, v druhom štádiu môže vírus preniknúť do centrálnej nervovej sústavy, čo sa prejaví vysokými horúčkami, poruchami vedomia. Hoci je možné aj úplné uzdravenie, trvalými následkami sú obrna, chronické bolesti hlavy s poruchami schopnosti sústredenia, so zníženou výkonnosťou či s depresiami. V dvoch percentách nastáva úmrtie pacienta. Očkovanie je možné. Očkovacie dávky sú tri a podávajú sa s časovým odstupom. Zaočkovanie by malo chrániť tri roky. Kto chcel byť odolný nasledujúci rok, mal sa dať zaočkovať už v novembri.

Lymská borelióza
Je to potvorská choroba. Dokonale ovláda hru na schovávačku s lekármi, imituje totiž viaceré reumatické ochorenia, pripomína aj chrípku, ochorenia štítnej žľazy a mnohé iné. Ak ju lekári nezačnú liečiť včas, urobí v oslabenom organizme doslova spúšť, ktorej výsledkom je postihnutý centrálny nervový systém, často doživotná invalidita. „Prvým príznakom býva červenkastá škvrnka s bielym stredom okolo miesta vpichu, ktorá sa objaví asi po troch týždňoch. Infikovaní ju, žiaľ, často prehliadnu alebo jej nevenujú vôbec pozornosť,“ upozorňuje kožná lekárka MUDr. Eva Bieliková. Očkovanie nie je zatiaľ možné.

Ako KLIEŠŤA odstrániť

Veľmi populárnym námetom hádok pri odstraňovaní kliešťov v rodine býva aj to, či sa majú vykrúcať v smere hodinových ručičiek, alebo v protismere.

Po mnohých storočiach trápenia s kliešťami zatiaľ na túto otázku nie je jednoznačná odpoveď. Asi preto, že je to úplne jedno. Ozubený rypáčik kliešťa nemá totiž závity a do kože sa teda „nešraubuje“, ale iba zasunie a ukotví háčikmi.

Kliešťa teda možno odstrániť nielen vytáčaním, ale aj kývavými pohybmi z jednej strany na druhú. Je to zdĺhavá robota, pri ktorej sa netreba ponáhľať, lebo pri rozpučení sa zvyšuje riziko nákazy. Vybratého kliešťa je najlepšie spáliť.

Dezinfikujte!

Miesto prisatia dezinfikujte, potom kliešťa vytiahnite tak, aby ste ho nerozmliaždili a nedostali sa do styku s obsahom jeho čriev, a miesto opäť dezinfikujte. Niektorí lekári odporúčajú ešte predtým priložiť na miesto vatu namočenú v mydlovej vode.

Extra tip

RNDr. Gustáv Russ z Virologického ústavu SAV v Bratislave to robí inak. Vyzerá to až podozrivo jednoducho, on však tvrdí, že metóda je zaručená a bez reklamácií. „Treba zobrať leukoplast, prilepiť a hneď odlepiť. Kliešť zostane na leukoplaste. Funguje to spoľahlivo na ľuďoch aj na psoch.“ Proti kliešťovej encefalitíde odporúča očkovanie.

Pomoc z lekárne či drogérie

Použite repelentné prostriedky (napr. repelentnú Indulonu, OFF! a iné).
Kozmetické insekticídy (napr. Diffusil) kliešte odpudzujú aj zabíjajú, sú určené na pokožku alebo aj na oblečenie či obuv.
Pracovný odev možno impregnovať prípravkom Peripel-55, ktorý má dlhodobý účinok.

Výskyt kliešťov

Kliešte sa vyskytujú v tzv. endemických oblastiach, ktoré sú relatívne nemenné. Na Slovensku je známych 33 endemických ohnísk kliešťovej encefalitídy. Najznámejšie prírodné ohniská sú v okresoch Nitra, Komárno, Bratislava a Rožňava. Najviac sú ohrození chovatelia domácich zvierat, ale aj návštevníci, ktorí prichádzajú za rekreáciou, športom, na sezónne práce, zber lesných plodov a pod.

Žijú aj v parkoch

Kliešte žijú predovšetkým na okrajoch zmiešaných listnatých a ihličnatých lesov v nadmorskej výške 600 až 800 m. Nad nadmorskou výškou 800 m sa kliešte už nevyskytujú. Kliešte však možno nájsť aj v parkoch väčších miest, kam ich z voľnej prírody mohli preniesť vtáky, túlavé psy či mačky.

„Aj keď mapky vyznačujú ohniská výskytu kliešťov, treba myslieť na to, že kliešte sa vyskytujú všade, kde im to klimatické podmienky dovoľujú – teda do nadmorskej výšky 800 metrov. S klimatickým otepľovaním sa posúvajú ešte vyššie. Po návrate z prírody sa preto vždy dôkladne prezrite a kliešťa odstráňte čo najskôr kývavými pohybmi. Dôležitá je dôkladná dezinfekcia ranky,“ upozorňuje RNDr. Elena Kociánová zo Slovenského virologického ústavu.

PORADNE: zdravie (1) , Zdravie (1) , chudnutie s forskolinom (4) , Zdravie (1) , Aký bude rok 2014? (6)
Tlačiť Diskusia
NEPREHLIADNITE