Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
Azet.sk prejdi na

Preč s blchami!

03.04.2007 Casprezeny.sk

Najväčším nepriateľom domácich miláčikov je blcha. Až 80 percent psích kožných problémov je pôvodne zapríčinených blším uhryznutím.

Preč s blchami!

Najčastejšie druhy

Existuje viac než sto druhov bĺch. Aj keď to znie paradoxne, na psoch najčastejšie parazituje blcha mačacia, ale tiež blcha psia a ľudská. Všetky tieto druhy napádajú aj človeka. Príležitostne si na psoch pochutia aj blchy králičie, ježacie a slepačie.

Okamžite sa množia

Blcha sa postupne vyvíja z vajíčka cez larvu až po dospelého jedinca. Cicanie krvi mačky alebo psa stimuluje blchám rozmnožovací pud a následné kladenie vajíčok. Larvy krv necicajú, živia sa nečistotami v srsti. Ich vajíčka voľne vypadávajú zo srsti do okolitého prostredia, a pretože väčšina z nás chová svojich psích a mačacích miláčikov v dome alebo v byte, majú blchy na svoj vývoj takmer ideálne životné prostredie a utešene sa množia. Najvýznamnejším príznakom prítomnosti bĺch je svrbenie.

Svrbenie po uhryznutí

Po uhryznutí blchou zostáva na koži bolestivé miesto po vpichu a navyše sa do krvi zvieraťa dostanú s blšími slinami aj látky schopné vyvolať v organizme imunitnú odpoveď. Telo na ne reaguje a vyrobí protilátky, čím môžu vzniknúť rôzne precitlivenosti.

Ako na blchy

Blší trus vyzerá ako zrnká maku a je dôležitým diagnostickým znakom. Psi aj mačky mávajú pri zablšení pruh preriednutej srsti so začervenanou kožou. Pás sa ťahá od koreňa chvosta k hlave. Rýchlo zlikvidovať dospelé parazity a ich vývojové štádiá na zvierati možno kúpeľom, zásypom alebo postrekom. Obojky proti blchám nie sú vhodné na rýchlu, účinnú a okamžitú likvidáciu parazitov na zvierati.

Naša rada

Pri starostlivom prezeraní kožucha proti srsti nenarazíme vždy na živé blchy. Hľadáme teda „makové zrnká“ trusu. Pokiaľ sú pri rozpučení hnedočervené, ide skutočne o blší trus a je dôležité zvieratko odblšiť. Pri rozsiahlejšom zablšení sa poraďte s veterinárom.

Tlačiť Diskusia
NEPREHLIADNITE