Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
Azet.sk prejdi na

Cysty na vaječníkoch

10.03.2007 Casprezeny.sk

Trápia vás časté bolesti brucha pred menštruáciou alebo počas nej? Máte nepravidelnú a problematickú menštruáciu? Možno máte cysty na vaječníkoch.

Archív Archív

Vaječníky a cysty v skratke

Vaječníky sú párové žľazy v ženskom reprodukčnom systéme a sú spojené vajíčkovodmi. Ich funkciou je tvorba vajíčok a ženských pohlavných hormónov, pričom každý mesiac vyplaví jeden z vaječníkov vajíčko, ktoré prejde procesom ovulácie cez vajíčkovod až do maternice. A čo sú cysty? Zjednodušene povedané – vačky vyplnené tekutinou na povrchu vaječníka.

Typy vaječníkových cýst

Jestvuje niekoľko rôznych typov vaječníkových cýst, najjednoduchšie ich však možno rozdeliť do dvoch základných skupín – na funkčné a nefunkčné. Tvorba funkčných cýst v menštruačnom cykle býva vcelku bežná. Obyčajne nespôsobujú výrazné problémy, pričom sa môžu vyskytovať aj vo väčšom počte na oboch vaječníkoch. Ich priemer dosahuje 6 až 8 cm a objaviť ich možno pri bežnom ultrazvukovom vyšetrení. Tento druh cýst je rozšírený u mladých, menštruujúcich žien a vo väčšine prípadov sa cysty menia v závislosti od menštruačného cyklu ženy. Sú tzv. vedľajším produktom ovulácie a zmiznú spontánne. Nefunkčné cysty obsahujú nezrelé bunky, ktoré sú schopné vyvinúť sa do rozličných typov tkanív, vyznačujú sa pomalším rastom a spravidla svojimi bunkami obaľujú samotný vaječník alebo vaječníky. Dosahujú priemer až 25 cm a môžu spôsobiť nepravidelnú menštruáciu. Patria k nim napríklad aj dermoidálne cysty, ktoré môžu obsahovať chlpy, kosti, zuby a vlasy. To, či sú cysty napokon nebezpečným zhubným nálezom, určí až odber vzorky z ich tkaniva.

Vhodnú liečbu určí lekár na základe výsledkov vyšetrenia panvy a ultrazvuku Najčastejšie príznaky

Množstvo žien nepociťuje žiadne príznaky, ale prítomnosť cýst v tele môže byť niekedy sprevádzaná bolestivou menštruáciou, silným krvácaním a bolesťami brucha. Upozorniť na cysty vás môže aj bolestivý pohlavný styk, napätie v prsníkoch, častá nevoľnosť a v niektorých prípadoch aj vracanie. Pri polycystických vaječníkoch sa môže objaviť nezvyčajné ochlpenie, zhrubnutie hlasu, ako aj ostatné prejavy spojené so zvýšenou produkciou mužských hormónov v ženskom tele.

Rizikové skupiny

Cysty sa môžu spravidla objaviť u každej ženy, ohrozené sú najmä ženy v produktívnom veku a ženy v prechode, vtedy hovoríme o tzv. postmenopauzálnych cystách. Za posledné roky gynekológovia zaznamenali stúpajúci trend v diagnostikovaní tohto ochorenia, a preto, ak máte podozrenie na cystu, navštívte svojho lekára.

Prevencia a liečba

Žiaľ, cystám na vaječníku nemožno predísť. Niektoré spontánne vzniknú a následne aj zaniknú, pričom ich nemusia sprevádzať žiadne varovné signály. Našťastie, väčšina z nich nevedie k zhubným nádorom. Ak spozorujete zmeny vo vašej menštruácii či ktorýkoľvek zo spomenutých príznakov, pre istotu vyhľadajte gynekológa.

Hormonálna liečba

Ak sa cysty u ženy vyskytujú častejšie, môže lekár zvoliť špeciálnu hormonálnu liečbu, napríklad formou antikoncepcie.

Operačná liečba

Táto liečba sa uplatňuje pri cystách, ktoré sa zväčšujú a menia svoj tvar počas niekoľkých menštruačných periód. Operačný postup sa často volí aj podľa toho, či chce žena ešte otehotnieť. Vtedy sa cysty odstraňujú minimálnym zákrokom na vaječníku, aby sa zachovala reprodukčná schopnosť ženy.

Operačné postupy


Laparoskopia
– ak je cysta malá a javí sa na ultrazvuku ako nezhubná, môže sa lekár rozhodnúť pre laparoskopický zákrok. V celkovej anestézii pacientke zavedie cez malý otvor v brušnej dutine minisondu, ktorou zhodnotí nález. Ak je cysta nezhubná, odstráni ju laparoskopicky, v prípade zhubného nálezu sa rozhodne pre individuálne odstránenie.

Laparotómia
– ak je cysta príliš veľká a vyzerá podozrivo, vhodným riešením môže byť tento postup. Vykonáva sa v celkovej anestézii cez väčší otvor v brušnej dutine. Lekár má tak možnosť skontrolovať reprodukčný systém ženy a nález podrobiť ďalšej analýze. Ak sú ohrozené vaječníky či maternica, môže sa lekár rozhodnúť pre ich odstránenie.

Kedy vyhľadať lekára?

AK TRPÍTE:
častou nevoľnosťou,
bolesťami v panvovej oblasti,
bolestivou menštruáciou,
silným krvácaním,
napätím v prsníkoch,
bolestivým pohlavným stykom,
prejavmi maskulinity (nadmerné ochlpenie a pod.).

Tlačiť Diskusia