Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
Azet.sk prejdi na

Viete ako byť vo vzťahu šťastná?

15.03.2007 Casprezeny.sk

Nečakajte, že sa šťastie unaví a sadne aj... na vás dvoch. Urobte niečo pre to, aby ste boli i s partnerom vo vzťahu šťastní. Ako? Máme pre vás základný recept – ingrediencie, ktoré chutia iba vám, si dosaďte individuálne...

Viete ako byť vo vzťahu šťastná?

1. Buďte stále zvedavá

Keď sa dvaja ľudia do seba zaľúbia, myslia si, že sa dôverne poznajú, cítia sa navzájom myšlienkovo prepletení. I keď sme presvedčení, že o tom druhom vieme všetko, skutočnosť je iná. O charaktere, pocitoch a túžbach svojho partnera zaznamenávame iba to, čo sa nám hodí. Zvyšok nám väčšinou unikne a v nečakaných situáciách potom príde sklamanie.

Ako sa proti tomu brániť? Skôr než začnete kritizovať partnera, pretože má iný názor ako vy, mali by ste spoznať „jeho svet“. Váš záujem ho presvedčí o tom, že ho rešpektujete, a on vám dá najavo svoju lásku.

2. Zdôrazňujte pozitívne veci

Povedzme si na rovinu – aj tie najúžasnejšie vlastnosti vášho partnera stratia časom čaro. Ani sa nenazdáte a na povrch vyplávajú hlavne jeho nedostatky. Jedného dňa prídete na to, že okolo vás poletujú samé negatíva.

Ako sa proti tomu brániť? Skúste na partnerovi opäť objaviť to krásne, pre čo ste sa kedysi do neho zamilovali. Nenechajte si to iba pre seba a povedzte mu to! Prezraďte mu, čo vám v poslednom čase na ňom imponovalo, a uvidíte, ako bude žiariť šťastím. A nezabúdajte, že láskyplné objatie je niekedy ešte výrečnejšie.

3. Odpúšťajte si navzájom

Určite sa vám občas stane, že svojho partnera chtiac-nechtiac raníte. Možno preto, že ste mali práve zlú náladu, alebo ste sa neúmyselne dotkli jeho „boľavého miesta“. Ak sa „rana“ nelieči, má tendenciu zapáliť sa. Pozor, jed z rany býva otravný.

Ako sa proti tomu brániť? Ak sa váš partner cíti dotknutý, mal by to dať najavo, aby ste dostali šancu povedať mu „prepáč“. To správne ospravedlnenie dokáže zväčša vyvážiť všetky prehrešky, ktoré sa zdajú v prvej chvíli neodpustiteľné. Je však dôležité, aby aj on vedel odpúšťať a nevracal sa k dávno uzavretým incidentom.

4. Vyvarujte sa mocenských bojov

Dobrý vzťah dokáže prežiť len v ovzduší férovosti a rovnoprávnosti. Preto sa nikdy nepúšťajte do mocenského boja. Áno, na začiatku ste sa dohodli, že ON bude pracovať a zabezpečí rodinu a VY zostanete doma a budete sa starať o húf vašich detí. Po čase ON v práci trávi čoraz viac času a VY sa cítite opustená...

Ako sa proti tomu brániť? Urobte si každý večer malý rituál. Porozprávajte sa pri šálke čaju o zážitkoch, ktoré ste prežili cez deň, o tom, čo vás potešilo a čo vás potrápilo. Ak chcete urobiť nejaké rozhodnutie, robte to vždy spolu. Ak hlasovanie dopadne 1 : 1, hľadajte kompromis, aby ani jeden z vás nemal pocit, že stále ťahá za kratší koniec.

5. Buďte si stále blízki

Každodenný stres často vedie k tomu, že sa rozprávate čoraz menej a menej. Až si po určitom čase všimnete, že prejdete okolo seba a nevenujete si ani slovo. Čas len pre vás dvoch? Žiadny!

Ako sa proti tomu brániť? Naplánujte si v týždennom kolobehu povinností priestor na intimitu a blízkosť toho druhého. Čo tak spoločný obed? Alebo aspoň jeden večer bez detí. Vynikajúcim nápadom sú aj víkendové výlety. Jednou vetou – postarajte sa o spoločné zážitky! A nezabudnite, že k nim patrí aj sex!

6. Konajte ako „MY“

Ak sa váš partner dostane do ťažkostí alebo si nevie rady so situáciou, v ktorej ste vy ako doma, nenechávajte ho „dusiť sa“ bez povšimnutia. Po rokoch majú páry tendenciu nestarať sa o záležitosti toho druhého. Má problém v práci? Je to jeho problém. Vy zase máte starosti s deťmi a očividne je to iba váš problém. Následky? Odcudzenie a hádky.

Ako sa proti tomu brániť? Keď má jeden z vás starosti, prejavte záujem obaja. Každý by mal premýšľať, ako môže prispieť k ich vyriešeniu. Hľadajte spoločne riešenia a pokúste sa ich spolu aj presadiť. Dôležité je, aby ste si pomáhali navzájom a boli rovnocenní v záujme o toho druhého, ako aj v presadzovaní spoločných riešení.

7. Využite krízu ako šancu!

Každému páru sa môže prihodiť, že sa jeho vzťah dostane do krízy. Či už pre choroby, problémy v práci, nezáujem alebo preto, že si jeden z partnerov spestril život mimomanželskou aférkou. Strach pred zmenami a strata istoty často dokážu nahnevať či zarmútiť.

Ako sa proti tomu brániť? Pripustite si, že prežívate negatívne pocity, a opýtajte sa samej seba, čo by mohlo byť posolstvom nečakanej krízy. Keď sa postavíte k problému týmto spôsobom a posolstvo správne rozlúštite, môže vám dať nový impulz na zotrvanie vo vzťahu.

Tlačiť Diskusia
NEPREHLIADNITE