Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
Azet.sk prejdi na

Čo robiť pri horúčke?

02.03.2007 Casprezeny.sk

Viete, ako zvládnuť vysoké teploty? Detskí lekári tvrdia, že mnohé mamičky sa často správajú pri mierne zvýšenej teplote nerozumne. Ihneď naordinujú deťom liek na zrazenie teploty a to je zle. Telo sa totiž prestane samo brániť proti infekcii.

Čo robiť pri horúčke?

Nezrážajte každú horúčku

„Zvýšená telesná teplota nie je choroba, ale príznak, že sa niečo deje v tele. Horúčka je súčasťou boja organizmu proti pôvodcom infekcie a podporuje vylučovanie toxických látok. Horúčku teda nie je vhodné okamžite potlačiť,“ radí pediatrička Eva Hrinková. V istých prípadoch sa dokonca odporúča zvýšiť telesnú teplotu napríklad horúcim kúpeľom, aby sa urýchlil priebeh ochorenia. V niektorých zahraničných nemocniciach využívajú umelé vyvolávanie horúčky aj pri liečbe chronických ochorení, napríklad rakoviny.

Kedy je nebezpečná

S lekárom sa určite poraďte, ak zostáva teplota zvýšená nad 38 ° Celzia dlhšie ako 48 hodín alebo ak vystúpi nad 40 °Celzia. Vtedy už takáto teplota pôsobí na organizmus nepriaznivo, najmä na srdce a celý obehový systém. V niektorých prípadoch je nevyhnutné horúčku okamžite znižovať. Ide najmä o ľudí s ochorením srdca a ciev, horúčka núti srdce pracovať rýchlejšie, čo môže spôsobiť poruchy srdcového rytmu a srdcový záchvat. V prvých troch mesiacoch tehotenstva môže prudký výkyv teploty spôsobiť poškodenie plodu. Dlhotrvajúce vysoké horúčky môžu zapríčiniť dehydratáciu a poškodenie mozgu. Vysoká horúčka u dojčiat a malých detí môže spôsobiť kŕče.

Zábaly: áno, či nie?

Ak nepomáhajú lieky na znižovanie horúčky, možno použiť zábaly. Niektorí lekári majú na ne negatívny názor, ale skúsené mamičky vedia, že pomáhajú rýchlejšie ako lieky. Skúste zábaly, ako ich odporúčal známy pediater Josef Švejcar. Namočte uterák, plienku alebo plachtu do vlažnej vody a dobre vyžmýkajte. Obtočte okolo hrudníka, brucha a slabín, prípadne aj stehien a ramien. Zábal prikryte suchou plachtou a tenkou prikrývkou. Po 15 minútach dajte dolu a po polhodine zopakujte ešte trikrát. V treťom zábale dieťa väčšinou zaspí, môžete mu ho ponechať. Zábaly sa nesmú dávať na končatiny, ak sú bledé a studené, pretože hrozí zhoršenie stavu. Dieťa možno krátko osprchovať aj vlažnou vodou a rýchlo osušiť.

Ihneď k lekárovi

Ak horúčku sprevádza: 
časté močenie, pálenie pri močení, krv v moči, 
ak je bolesť sústredená na jedno miesto v bruchu, 
prudké bolesti hlavy a vracanie, 
prudká vodnatá hnačka trvajúca viac ako 24 hodín, 
opuchy uzlín alebo vyrážky.

Pri horúčke lekári odporúčajú:

byť v posteli a odpočívať, 
vyhýbať sa prudkým zmenám teplôt, 
piť veľa tekutín (vynechať alkohol a kofeínové nápoje), 
vyhýbať sa tuhým potravinám, kým sa nezníži teplota.

Vitamíny pri horúčke
Z potravinových doplnkov je pri horúčke vhodný betakarotén, ktorý podporuje imunitu a tlmí infekciu.
Vitamín C: asi 5 g denne, pomáha vyplavovať toxíny a znižuje horúčku.
Cesnak: 2 strúčiky alebo 2 kapsuly 3-krát denne, pôsobí ako prírodné antibiotikum a imunostimulátor.

Zinok a železo nie!
Počas horúčok je zbytočné konzumovať potravinové doplnky s obsahom zinku či železa. Zinok sa pri horúčke nevstrebáva správne a železo sa ukladá len do tkanív.

POZOR! Nikdy nepodávajte pri horúčke malým deťom antipyretiká na báze kyseliny salicylovej (Acylpyrin, Anopyrin, Aspirin a iné), hrozí im Reyov syndróm, ochorenie pečene a poškodenie mozgu, bezpečnými liekmi pre malé deti sú tie, ktoré sú založené na paracetamole (Paralen, Medipyrin, Paracetamol a iné) a na ibuprofene (Brufen, Ibuprofen).

Kedy ide o horúčku

Normálna teplota 36,5 až 37 °Celzia Zvýšená teplota 37,1 až 38 °Celzia Horúčka 38,1 až 39 °Celzia Vysoká teplota nad 39 °Celzia

Posilnite si IMUNITU

Aj keď ste chrípku vyležali, cítite sa slabí, malátni a unavení. Minimálne dva týždne potrvá, kým sa váš organizmus uzdraví, ale ani potom nebudete hneď fit. Poradíme vám, ako si posilniť organizmus a najmä čo najskôr obnoviť imunitný systém.

Dožičte si veľa spánku

Imunitný systém potrebuje na správne fungovanie minimálne 4 až 5 hodín spánku denne. Už po jedinej prehýrenej noci sa obranyschopnosť organizmu zredukuje na polovicu. Určite by ste nemali ponocovať, opakovaný spánkový deficit znižuje náš imunitný systém aj našu pozornosť, o kruhoch pod očami ani nehovoriac.

Jedzte prírodné antibiotiká

Najlepším prírodným antibiotikom je cesnak, ktorý má protizápalové, rozpúšťacie, antibiotické, protiplesňové a imunostimulačné účinky. Cesnaková šťava dokáže zabíjať či spomaliť množenie viac ako 20 druhov baktérií a 60 druhov plesní. Dožičte si hojne živý jogurt s vysokým obsahom baktérií, vhodné je aj acidofilné mlieko, bryndza, kefírové mlieko či mlieka doplnené o probiotické kultúry.

Probiotiká zvýšia imunitu

Ak ste brali antibiotiká, je ideálne siahnuť po probiotikách z lekárne, vtedy acidko či jogurty nestačia. Ak sa rozhodnete pre ich nákup, hľadajte prípravky, ktoré obsahujú baktérie ako Lactobacillus acidophilus, Lactobacillus gasseri, Bifidobacterium bifidum a niektoré ďalšie. Prípravky sú vo forme tabletiek, prášku, šumivých tabliet či sirupov pre deti.

Veľa pite

Aby sa sliznice uzdravili a mohli odolávať ďalším bacilom, musia byť neustále vlhké. A to dosiahnete len pitím minimálne dvoch litrov tekutín denne. Dbajte na ich dostatočný prísun aj v chladnejších mesiacoch. Väčšina ľudí totiž pije veľmi málo, lebo im v zime chýba pocit smädu.

Hýbte sa: s mierou

Šport a pohyb sú zaručenými pomocníkmi vášho imunitného systému. Po chorobe však začínajte opatrne. Treba si najmä dať pozor na prechody z tepla do zimy a naopak. Dávajte veľký pozor aj na to, aby ste sa hneď po cvičení prezliekli do suchých šiat, a nikdy nechoďte von s mokrými vlasmi.

PORADNE: zdravie (1) , Zdravie (1) , chudnutie s forskolinom (4) , Zdravie (1) , Aký bude rok 2014? (6)
Tlačiť Diskusia