Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
Azet.sk prejdi na

Hormóny sa zbláznili

18.10.2006 Casprezeny.sk

Chcete schudnúť, ale nedarí sa vám? Máte neodolateľné nutkanie rozbiť pohár a pozabíjať všetkých naokolo? Možno ste, naopak, spomalené, zimomravé a stále unavené. Tak za všetko môžu aj hormóny. Niektoré akoby si s nami robili, čo chcú.

Hormóny sa zbláznili

Popôrodné blues

Predmenštruačný syndróm, popôrodné baby blues, menopauza, ubúdanie kostnej hmoty, strata pamäti, za to všetko môžu prudké výkyvy v hladine ženských hormónov. Popôrodné baby blues napríklad zažije 50 až 80 percent žien. Mnohé ženy ani netušia, prečo sú pár dní po pôrode také podráždené, precitlivené, mávajú záchvaty plaču bez príčiny a často sa považujú za neschopné matky, hoci sa na dieťa veľmi tešili. Príčinou je prudký pokles hladiny estrogénu a progesterónu. Príznaky sa síce vo väčšine prípadov do desiatich dní stratia, je však dobré vedieť, čo je ich príčinou.

PMS: šialenstvo na pár dní

Usmievavé, pohodové príjemné ženy sa na niekoľko dní menia na fúrie či depresívne trosky. Môže za to predmenštruačný syndróm (PMS), ktorým trpí neuveriteľných 75 percent žien. Príčina zatiaľ nie je známa. Zatiaľ čo niektoré sužujú bolesti hlavy, kŕče, bolesti pŕs alebo závraty, iným sa mastia vlasy, vyskakujú vyrážky, bolia ich kĺby a svaly. Zadržiava sa im voda v organizme, keď si stúpnu na váhu, zhíknu. U ďalších sa prejavujú psychické príznaky – majú depresívne nálady, sú unavené a podráždené. Niektoré ženy nimi trpia desať dní, iné len jeden jediný deň či dokonca len pár hodín. Vytratia sa znova akoby šibnutím prútika so začiatkom krvácania.

Popôrodná „depka“

Popôrodná depresia sa objavuje v šestonedelí, ale často aj pol roka po pôrode. Trpí ňou asi každá piata žena. Postihuje prvorodičky alebo ženy, ktoré prekonali komplikovaný pôrod, tie, čo majú finančné, partnerské problémy, prípadne porodili nechcené dieťa. Stav je síce prechodný, treba však vyhľadať pomoc psychiatra.

Ako zistiť hladinu hormónov?

Postupné znižovanie produkcie hormónov je u žien prirodzeným javom po 45. roku, ale zlú hladinu hormónov, nízku, ale aj vysokú, možno mať v ktoromkoľvek veku. Ak trpíte nevysvetliteľnou únavou a nervozitou, možno máte problém so štítnou žľazou. Ak máte pocit, že si vaše hormóny s vami robia, čo chcú, môžete požiadať vášho lekára o vyšetrenie hladiny hormónov. Vyšetrením tzv. hormonálneho profilu možno zistiť množstvo všetkých hormónov v krvi. Nie je to bežné vyšetrenie, robí sa, len keď ho lekár naozaj potrebuje.

Jedzte fytoestrogény

Prírodné estrogény sa nachádzajú v slnečnici, ďateline lúčnej či v chmeli. Najviac fytoestrogénov je v sóji, pravidelná konzumácia tofu je jednou z príčin, prečo je v Japonsku niekoľkonásobne nižší výskyt rakoviny prsníka.

ESTROGÉN: najdôležitejší ženský hormón

- Zabezpečuje krásne ženské tvary, pokožku a správnu hladinu cholesterolu,
- je nevyhnutný pre ženský reprodukčný systém, zdravé kosti a srdce,
- ovplyvňuje kľúčové funkcie mozgu – pozornosť, verbálnu, priestorovú a krátkodobú pamäť,
- jeho nedostatok spôsobuje rednutie kostí, návaly a depresívne stavy v klimaktériu, srdcovo-cievne problémy, únik moču, problémy s pamäťou.

Kde si dať vyšetriť hladinu hormónov:

‹ u endokrinológa,
‹ u gynekológa,
‹ u urológa, andrológa či sexuológa,
‹na požiadanie v súkromných centrách.
Čo to stojí: od 0 do 700 korún.

DÔLEŽITÉ!

Príznaky zvýšenej činnosti štítnej žľazy:
- chudnutie, nervozita, trasenie rúk, nadmerné potenie, návaly tepla, hnačky, búšenie srdca.

Príznaky zníženej činnosti štítnej žľazy:
- priberanie na váhe, ľudia sú unavení, zimomraví, problémy so sústredením, sklon k srdcovo-cievnym poruchám.

Čo je dobré vedieť o štítnej žľaze

- Poruchy štítnej žľazy prichádzajú aj s vekom, objavujú sa najmä po 40. roku.
- Jedným z rizikových faktorov je fajčenie, no najčastejšou príčinou je nedostatok jódu v potrave.
- Odporúčaná denná dávka jódu je približne 100 mikrogramov, u tehotných a dojčiacich žien o čosi vyššia.
- Medzi potraviny s vysokým obsahom jódu, ktoré u nás bežne kúpite, patrí zrelý syr Volovec, plesňový syr, morské ryby, makrela, šproty, brokolica, čerešne a jodidovaná soľ.

Tlačiť Diskusia