Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
Azet.sk prejdi na

Migréna: Ako si pomôcť, keď máte ukrutné bolesti hlavy

18.04.2009 Casprezeny.sk

Migréna síce neohrozuje život, ale pre toho, kto ňou trpí, je doslova zhubná. Je neznesiteľná, vyčerpávajúca a ponižujúca. Rozkladá dušu, drancuje život.

Migréna: Ako si pomôcť, keď máte ukrutné bolesti hlavy

Kto to nezažil, ťažko uverí miere utrpenia, tvrdia ženy, ktoré od detstva trpia neznesiteľnými migrenóznymi bolesťami.

Čo je vlastne migréna?

Migréna je samostatné chronické ochorenie charakterizované opakovanými bolesťami na jednej alebo oboch stranách hlavy, nevoľnosťou a niekedy poruchami zorného poľa.

Laici ju považujú skôr za výmysel žien či chorobu hysteriek.

Migréna v žiadnom prípade nie je chorobou hysterických či rozmaznaných žien. Patrí k najneznesiteľnejším a najfrustrujúcejším ochoreniam. Je pravda, že sa vyskytuje častejšie u žien (približne 15 percent) ako u mužov (asi 7 percent). Trpia ňou skoro všetky vekové skupiny, aj deti. Najväčší počet migrenikov je medzi 30. a 40. rokom života.

Aká je príčina tejto bolesti hlavy?

Zatiaľ nie je známa. Vedci sa však zhodujú v tom, že ľudia s migrénou majú hyperreaktívne mozgové cievy reagujúce na rôzne podnety. Podľa najbežnejšej teórie kŕče uzatvárajú alebo zužujú tepny zásobujúce mozog, temeno a oblasť krku. Znížené prekrvenie mozgu znižuje zásobenie kyslíkom. Podobné symptómy sa objavujú pri mozgovej porážke.

Prečo sa migréna vyskytuje častejšie u žien?

Môže byť viazaná na menštruáciu, pôrod, môže vzniknúť aj po menopauze. Antikoncepcia zvyčajne bolesť hlavy zvýrazňuje, u niektorých žien ju však, naopak, môže zmierňovať.

Je dedičná?

Množstvo migrenikov má postihnutých oboch rodičov a príbuzných. Predpokladá sa vrodená abnormalita regulácie napätia steny tepien.

Existujú desiatky príčin bolestí hlavy. Ako zistíme, že ide o migrénu?

Migrenózna bolesť hlavy sa prejavuje jednostrannými, pulzujúcimi alebo búšiacimi bolesťami a postihnutí majú neraz pocit, že im ,,pukne hlava“. Záchvaty migrény môžu trvať niekoľko minút, ale aj 72 hodín.

Mnohí migrenici záchvat údajne dokážu predvídať.

Záchvat migrény sa niekedy ohlasuje už niekoľko dní vopred napríklad zosilnenou podráždenosťou, únavou alebo chuťou na určité jedlá. Asi u pätiny postihnutých začiatok záchvatu sprevádza takzvaná aura, trvajúca pol hodiny až hodinu.

Nie je vraj migréna ako migréna.

Existujú dva najčastejšie typy – migréna s aurou a bez aury. Tzv. aura sa objaví 10 až 30 minút pred začiatkom bolesti hlavy. Pacient môže mať iskrenie pred očami, dokonca dočasne prestane vidieť, môže mať aj poruchy reči, tŕpnutie tváre, rúk či zmätenosť. Bolesť pri tejto klasickej migréne je intenzívna, bodavá alebo pulzujúca na čele, zátylku, v okolí uší, čeľuste či oka. Obvykle sa začína na jednej strane a môže sa šíriť aj na druhú. Trvá 1 až 2 dni.

Migrénu bez aury pozná viac žien.

Áno, tento typ je medzi pacientmi častejší. Aj tu sú prítomné neurčité predzvestné príznaky ako únava alebo zmeny nálady. Môže sa vyskytnúť aj hnačka, časté močenie, nevoľnosť a vracanie. Bolesť hlavy môže trvať 3 až 4 dni. Oba typy migrény sa môžu objavovať niekoľkokrát týždenne alebo iba raz za niekoľko rokov. U niektorých ľudí sa objavuje migréna pravidelne, napríklad pri menštruácii, v sobotu po vyčerpávajúcom týždni a podobne.

Kedy treba zájsť k lekárovi?

Ak vás sužuje veľká bolesť a znižuje vám kvalitu života, určite treba zájsť za odborníkom neurológom, ktorý vás komplexne vyšetrí. Ak máte mesačne štyri a viac záchvatov, je vhodná aj preventívna liečba, lekár vám môže predpísať lieky na zabránenie vzniku záchvatu.

Prvá pomoc pri migréne

● analgetiká na ľahšie a menej časté migrény
● malé množstvo kofeínu
● studený obklad na hlavu alebo stlačenie bolestivej tepny pred uchom či bolestivého miesta na hlave
● ak môžete, vyhľadajte pokojné a tmavé miesto a skúste zaspať
● väčšina migrenikov potrebuje silnejšie lieky, tzv. triptany

Čo ešte pomáha

● relaxačné metódy: vírivé a iné kúpele
● pravidelná fyzická záťaž môže takisto obmedziť frekvenciu a trvanie záchvatov
● diéta, spočíva vo vylúčení potravín provokujúcich záchvaty
● príliš dlhý spánok môže tiež viesť k hypoglykémii a vyvolať bolesť hlavy

Než zájdete k lekárovi, založte si denník

● Pripravte sa na rozhovor s lekárom.
● Všetky záchvaty a problémy si značte do špeciálneho diára, aby ste mohli vysvetliť detaily, špecifiká a podrobnosti svojich problémov.
● Povedzte lekárovi o všetkých liekoch, ktoré užívate v súčasnosti. Samozrejme, nevynechajte ani rôzne prírodné prípravky a voľnopredajné lieky, pretože niektoré sa môžu vylučovať.

Do diára by ste si mali značiť:

● dátum, čas, dĺžku trvania bolesti hlavy
● všetky ostatné príznaky migrény, ako sú napríklad pocit na vracanie, vracanie, citlivosť na svetlo, hluk a vôňa, prípadne aura
● všetky spúšťače, ktoré môžu vyvolať záchvat
● u žien: začiatok menštruačného cyklu

VYHÝBAJTE SA

● situáciám a jedlám, ktoré vám bolesť spúšťajú, po niekoľkých záchvatoch by ste to už mali poznať
● migrénu často spúšťa čínska kuchyňa, jedlá s vysokým obsahom glutamánu, orechy, plesňový syr, čokoláda, citrusové plody

ANTIMIGRÉNOVÉ TIPY

Vysúvajte bradu
Je to výborný cvik v prevencii proti migréne. Ide o troška nezvyčajnejšie cvičenie s hlavou, ktoré by nám len tak ľahko nenapadlo bežne robiť. Pomôže malý trik: Predstavte si, že máte v brade akýsi šuplíček, ktorý s nádychom vysúvate a s výdychom zasúvate. Brada sa pri vysúvaní dopredu nedvíha hore, je stále v jednej priamke.

Precvičujte krčné svaly
Najlepším receptom proti väčšine bolestí hlavy sú cvičenia, ktoré zabraňujú skráteniu krčných svalov. Zaberajú aj pri migréne. Medzi najvhodnejšie patrí predklon, úklon hlavy, otáčanie či gúľanie hlavou zo strany na stranu a pretiahnutie, ktoré pripraví krk na celodenné držanie ťažkej hlavy. Vynechajte však záklon.

RECEPT STARÝCH MÁM

Osvedčený recept pri migrenóznych bolestiach hlavy je extrakt z duly. Dulu nahrubo ošúpte a šupy dajte do menšej nádoby. Zalejte 8-percentným liehovým octom, nechajte štyri týždne stáť a zlejte. Natierajte si čelo aj krk.

SLÁVNI MIGRENICI

Viete, že migréna trápila množstvo slávnych spisovateľov, maliarov a skladateľov? Medzi najznámejších migrenikov patrili rímsky cisár Iulius Caesar, Napoleon Bonaparte, Lewis Carroll, Miguel de Cervantes, Vincent van Gogh, Georges Seurat, Frederik Chopin, Piotr Iľjič Čajkovskij a ďalší.

PORADNE: zdravie (1) , Zdravie (1) , chudnutie s forskolinom (4) , Zdravie (1) , Aký bude rok 2014? (6)
Tlačiť Diskusia (5)