Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
Azet.sk prejdi na

Buďme zdravé: Keď hapruje štítna žľaza

10.04.2009 Casprezeny.sk

Ste neustále podráždená a všetko vás rozčuľuje? Hneváte sa sama na seba, že ste pomalá, nepozorná, večne unavená, skrátka, bez šťavy a energie?

Buďme zdravé: Keď hapruje štítna žľaza

Márne pátrate, v čom to je? Otestujte sa! Možno je najvyšší čas dať si vyšetriť štítnu žľazu.

O štítnej žľaze sa hovorí ako o továrni na dokonalosť. V čom je taká dôležitá?

Štítna žľaza je malá podkovička ukrytá na prednej strane krku pod hrtanom, ktorá ovplyvňuje chod celého ľudského organizmu. Ak v nej niečo zaškrípe, hneď sa to prejaví. Stáva sa, že dlhé roky vôbec netušíme, že práve štítna žľaza môže byť príčinou našich zdravotných problémov, únavy či depresií. Ak sa totiž naruší táto dôležitá továreň na hormóny, mení sa aj správanie človeka.

Čo všetko vlastne má na starosti?

Riadi takmer všetko v nás. Zasahuje do všetkých procesov v ľudskom tele. Produkuje hormóny, ktoré ovplyvňujú metabolizmus cukrov, tukov, bielkovín, vývoj, rast, centrálny nervový i srdcovo-cievny systém, kostnú i svalovú hmotu, podieľajú sa na tvorbe tepla, ovplyvňujú hospodárenie organizmu s vodou a so soľou.

Ako zistíme, či je za našimi problémami štítna žľaza? Cítime jej zväčšenie?

Môže nás na to upozorniť tlak či bolesti v krku alebo ťažké prehĺtanie. Neplatí to však vždy. Zväčšenú štítnu žľazu, ľudovo hrvoľ, nie vždy možno rozoznať na prvý pohľad. Hrdlo nemusí byť opuchnuté, lebo hrvoľ môže rásť aj dovnútra. Štítna žľaza, naopak, môže byť zväčšená aj bez toho, aby išlo o poruchu jej funkcie.

Čo ak nezájdeme včas k lekárovi? Môže byť ochorenie nebezpečné?

Poruchy štítnej žľazy zvyčajne život pacienta neohrozujú, v mnohých prípadoch však spôsobujú vážne ochorenia. Jedným z nich je Basedowova choroba, zvýšená činnosť štítnej žľazy. Je charakteristická vypuklými očami a sprevádza ju chudnutie, nervozita, trasenie rúk, zvýšené potenie, návaly tepla, hnačky, búšenie srdca. Najnebezpečnejšie je rakovinové ochorenie štítnej žľazy.

Porucha štítnej žľazy môže ovplyvniť správanie človeka. Ako?

Pacienti so zvýšenou činnosťou štítnej žľazy sú nepokojní, nervózni, zle spia, okolie ich vníma ako neurotikov a pacienti skôr chudnú. Ak štítna žľaza pracuje menej, pacienti neustále priberajú, sú akoby spomalení, so sklonom k spavosti, ťažko sa sústreďujú na rozličné činnosti, neraz sa im pridružujú srdcovo-cievne komplikácie. V oboch prípadoch je veľmi zjavný pocit únavy.

Kedy by sme mali navštíviť lekára?

Ak má niekto podobné problémy, mal by vyhľadať svojho praktického lekára, ktorý ho odporučí k internistovi. Ten zváži, či problémy môžu súvisieť s ochorením štítnej žľazy. Poruchy prichádzajú aj vekom, objavujú sa najmä po 40. roku. Lekára navštívte, ak sa takéto ochorenie už v rodine vyskytuje, možno očakávať, že postihne viacerých členov rodiny.

Ako vyšetrenie prebieha?

Vyšetrenie u odborníka endokrinológa je jednoduché. Porucha sa zistí odberom krvi a ultrazvukom, v niektorých prípadoch aj punkciou.

Ako sa ochorenie lieči?

Lieky sa podávajú pri zníženej aj zvýšenej činnosti štítnej žľazy, užívajú sa prakticky do konca života. Keď ide o podozrenie na rakovinu alebo štítna žľaza pacientovi prekáža pri prehĺtaní či dýchaní, je nevyhnutná operácia. Včasným zákrokom možno dosiahnuť úplné vyzdravenie.

Čo nám hrozí, ak sa ochorenie nelieči?

Ak sa poruchy štítnej žľazy neliečia, môžu spôsobiť arytmiu alebo poškodenie srdcového svalu.

Otestujte sa: Máte problém so štítnou žľazou?

IDE O ZVÝŠENÚ ČINNOSŤ ŠTÍTNEJ ŽĽAZY?

Týmto testom môžete orientačne odhaliť hypertyreózu, zvýšenú činnosť štítnej žľazy. Na otázky odpovedajte áno alebo nie.

1. Cítite sa často slabí?
2. Mávate pocit búšenia srdca?
3. Často pociťujete podráždenosť a nepokoj?
4. Padajú vám vlasy?
5. Nadmerne sa potíte?
6. Chudnete, aj keď jete dostatočne?
7. Trpíte pocitom smädu?
8. Trpíte nespavosťou?
9. Máte vypuklé oči?
10. Mávate vlhké ruky?VÝSLEDOK:
Za každé áno si dajte 1 bod.
0 až 3 body: Vaše problémy nemožno hodnotiť jednoznačne, ale nemožno vylúčiť, že trpíte začínajúcou hypertyreózou. Ak budú vaše zdravotné problémy trvalé alebo sa budú dokonca zhoršovať, poraďte sa s lekárom.
4 až 6 bodov: Je veľmi pravdepodobné, že už trpíte zvýšenou činnosťou štítnej žľazy so všetkými dôsledkami.
7 až 10 bodov: Ste typickým prípadom hypertyreózy, ochorenia z nadmernej funkcie štítnej žľazy. Musíte sa ihneď podrobiť vyšetreniu a liečbe.

IDE O ZNÍŽENÚ FUNKCIU ŠTÍTNEJ ŽĽAZY?

1. Mávate pocit, že sa pohybujete vo svete, kde sa všetko spomaľuje?
2. Cítite sa stále unavení a slabí?
3. Mávate pocit stuhnutých svalov a neohybných kĺbov?
4. Je vám často zima?
5. Trpíte zápchou?
6. Mávate svalové kŕče – v lýtkach alebo inde?
7. Priberáte, aj keď jete menej?
8. Máte neobvykle suchú pokožku a vlasy?
9. Máte v poslednom čase „slabšie“ vlasy?
10. Máte problémy so sústredením?
11. Počujete dobre?
12. Máte hlbší hlas? Chripíte často, aj keď nemáte choré hrdlo?
13. Ak ste žena, máte silnú alebo dlhotrvajúcu menštruáciu?

VÝSLEDOK:
0 až 3 body: Znížená činnosť štítnej žľazy je vo vašom prípade málo pravdepodobná.
4 až 10 bodov: Úplne zdraví nie ste. Mnohé z vašich problémov ukazujú na možnú poruchu funkcie štítnej žľazy. Mali by ste uvažovať o návšteve lekára.
11 a viac bodov: Odborné lekárske vyšetrenie už nesmiete odkladať, pretože test vás varuje. Je pravdepodobné, že trpíte zníženou funkciou štítnej žľazy.

Čo je dobré vedieť

Poruchy štítnej žľazy najčastejšie zapríčiňuje nedostatok jódu v potrave. Výskumy jednoznačne potvrdzujú však aj to, že jedným z rizikových faktorov je fajčenie.

JÓD JE DÔLEŽITÝ PRE IQ
Deficit jódu je mimoriadne nebezpečný pre plod. Môže spôsobiť ľahký pokles IQ u narodeného dieťaťa, výnimočne až kreténizmus. Odporúčaná denná dávka jódu je približne 100 mikrogramov, u tehotných a dojčiacich žien o čosi vyššia.

KDE HĽADAŤ JÓD
Medzi potraviny s vysokým obsahom jódu, ktoré u nás bežne dostať kúpiť v obchodoch, patrí napríklad plesňový syr, morské ryby, makrela, šproty, brokolica, čerešne a jodidovaná soľ. Pozor: Niektoré čerstvé potraviny, ružičkový kel, kapusta, karfiol, špenát blokujú vstup jódu do štítnej žľazy.

CVIČTE SVIEČKU

Sviečka je vynikajúci jogový cvik na mladnutie. Prekrvením hlavy pôsobí proti vráskam na tvári. Stlačením a neskorším uvoľnením štítnej žľazy sa upravuje a normalizuje činnosť všetkých orgánov a procesov, ktoré riadi. Pri tejto polohe si odpočinú nohy aj vnútorné orgány. Okrem štítnej žľazy pôsobí poloha aj na celú krčnú oblasť a zvyšuje odolnosť proti angíne a prechladnutiam. Sviečku by mali viackrát denne cvičiť ľudia s kŕčovými žilami a hemoroidmi. Ak máte problém cvik urobiť, môžete si pomôcť tak, že si nohy opriete o stenu.

UPOZORNENIE:
Polohu necvičte, ak máte problémy s krčnou chrbticou alebo zapálené hrdlo. Necvičte ju ani pri vysokom krvnom tlaku či zvýšenej činnosti štítnej žľazy.

PORADNE: zdravie (1) , Zdravie (1) , chudnutie s forskolinom (4) , Zdravie (1) , Aký bude rok 2014? (6)
Tlačiť Diskusia (2)
NEPREHLIADNITE