Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
Azet.sk prejdi na

Buďme zdravé: Cysty v prsníku

17.03.2009 Casprezeny.sk

Tupá bolesť v prsníku, opuchy a hrčky, najmä pred začiatkom menštruácie. Čo sa to deje? Je to nádor?

Buďme zdravé: Cysty v prsníku

Našťastie, vo väčšine prípadov ide o planý poplach. Aj neškodné hrčky však vedia poriadne potrápiť.

Ženy si často pri samovyšetrení nahmatajú malé hrčky a spanikária. Treba hneď myslieť na to najhoršie?

Ak nájdete hrčku, nepodliehajte panike. Stáva sa to väčšinou mladým ženám. Vo väčšine prípadov však našťastie ide o celkom inú diagnózu. Až 75 percent všetkých hrčiek je nezhubných.

Je to problém iba mladých žien?

Určite nie, trápi to viac ako polovicu žien po 40. roku života, po klimaktériu tento problém takmer mizne.

O čo vlastne ide?

Väčšina uzlíkov, ktoré si nahmatáte, sú vlastne neškodné (benígne) hrčky. V odbornej terminológii sa nazývajú cysty a fibroadenómy. Niektoré ženy majú tú smolu, že ich majú plno, ide o tzv. fibrocystické prsia.

Lekári nám zdôrazňujú, že nie je hrčka ako hrčka. Ako ich však máme rozoznať?

Cysty sú hrčky naplnené tekutinou, ktoré žena pociťuje ako tvrdšie, a sú často pomerne citlivé na dotyk. Zväčša sa vyskytujú tesne pred menštruáciou a potom sa stiahnu. Väčšinou sa dajú nahmatať. Je to pohyblivá guľka a na rozdiel od nádoru, ktorý sa fixuje na okolie, môžete ňou pohybovať kožou a voľne posúvať tam a späť.

Čo máme robiť, ak si nahmatáme cystu?

Lekári cysty väčšinou len sledujú, niekedy ich odsajú, celá procedúra trvá dve až tri minúty. Lekár miesto lokálne umŕtvi a ihlou z cysty vyberie tekutinu. Ak ide o cystu, zmenší sa alebo úplne zmizne. Väčšinou sa už neobnoví.

Ako spoznáme, že ide o fibroadenómy?

Ide o pevné pohyblivé hrčky, ktoré sú vytvorené z nadmerného spojivového tkaniva. Sú typické pre dievčatá a mladé ženy. Väčšinou sa dajú tiež nahmatať a rovnako ako cysty sú pohyblivé proti koži. Niekedy bolia pred menštruáciou, môžu sa dokonca zväčšiť až o tretinu, potom trocha spľasnú.

Treba ich tiež sledovať?

Fibroadenómy ako nezhubné nádory prsníkov sa správajú rôzne. Niekedy s postupujúcim časom rastú a treba ich odstrániť a inokedy sa zasa zmenšujú a stačí počkať, kým sa stratia. Takto nevyspytateľne sa správajú j v tehotenstve.

Sú nebezpečné? Môžu sa zvrhnúť na nádor?

Fibroadenómy síce život neohrozujú, ale je dobré mať ich pod kontrolou. Lekár urobí ultrazvukové alebo mamografické vyšetrenie, aby vylúčil, či ide o zhubný nádor. U každej pacientky je nutná individuálna liečba. Niekedy sa fibroadenóm len sleduje, inokedy sa radšej vyoperuje.

Aké sú to fibrocystické prsia?

Majú pomerne veľa hrčiek, ktoré sa objavujú hlavne v predmenštruačnom období a po ňom opäť miznú. Príčina je najmä v kolísajúcej hladine hormónov. Na úpravu hladiny hormónov môže lekár nasadiť hormonálnu liečbu.

Na čo by sme nikdy nemali zabudnúť?

Platí, že každú novú hrčku v prsníku musí vyšetriť lekár.

Rady a tipy, ako zmierniť nepríjemné bolesti v prsiach

Nezabudnite na samovyšetrovanie
Po 20. roku života by si mala každá žena pravidelne raz mesačne, najlepšie hneď po skončení menštruácie, sama vyšetriť prsníky. Ženy po prechode by tak mali robiť vždy v prvý deň v mesiaci. Najlepšie je tak urobiť po kúpeli či sprche, lebo vlhká koža uľahčuje prehmatávanie.

Ako postupovať

1. Najprv sa pozorujte
Vyzlečte sa do pása, postavte sa pred zrkadlo a pozorujte sa. Sledujte prsia najprv s rukami voľne vedľa tela, potom pri upažení a vo vzpažení. Pozorujte veľkosť, tvar, sfarbenie pokožky na prsníkoch, ako aj bradavky a dvorce okolo bradaviek. Jeden prsník môže byť väčší ako druhý. Skúmajte v zrkadle osobitne každý z nich: hľadajte zmeny veľkosti, vzhľadu, farby bradaviek, ekzém, priehlbiny v koži.

2. Potom sa vyšetrite
Poležiačky: Ľahnite si na chrbát a ruku na vyšetrovanej strane si položte pod hlavu. Druhou rukou si krúživým pohybom jemne prehmatávajte prsník bruškami (!) prstov. Pravou rukou prehmatávajte ľavý prsník a naopak. Robí sa to troma prostrednými prstami, bruškami prstov musíte zatlačiť na prsník a presúvať sa nimi v malých sústredených kruhoch okolo bradavky smerom von okolo celého prsníka. Je potrebné si všímať zmeny oproti minulému vyšetreniu. Na záver si vyšetrite na každej strane aj pazuchovú jamku.
Postojačky: Zdvihnite ruku a dajte ju za hlavu. Druhou rukou si prehmatajte prsník od hrudnej kosti po bradavku a tiež od podpazušia, kde sú lymfatické uzliny. Zopakujte tiež na druhej strane.

Čo si všímať

Pri prehmatávaní si všímajte najmä hrčky, uzlíky aj každé zhrubnutie tkaniva, ktoré ste predtým nenahmatali, zväčšenie alebo zmenšenie jedného prsníka, vťahovanie bradavky, ktoré ste predtým nepozorovali, výtok z bradavky či zmenu farby kože na prsníku. Všímajte si aj zmeny lymfatických uzlín, najmä ich veľkosť a tuhosť. Nepodceňujte akúkoľvek zmenu v porovnaní s predchádzajúcim vyšetrením a vyhľadajte lekára.

Viete, ako sa krémovať?

Najprv krém naneste na pravý prsník, masírujte ho pravou rukou kruhovými pohybmi prstov od hrudnej kosti až po podpazušie. Takto opakujte jeden až tri razy, pričom vyvíjajte jemný tlak na pokožku. Prstami ľavej ruky potom pokračujte jemným poklepkávaním od bradavky až po kľúčnu kosť. Opakujte niekoľko ráz, pričom sa vyhýbajte bradavke. Rovnakým spôsobom si vymasírujte a ošetrite aj ľavý prsník.

Naša rada: Nepodliehajte panike a konajte!

Vo väčšine prípadov o nič nejde. Nálezy na prsiach je lepšie preceniť a prísť k lekárovi desaťkrát zbytočne, než celú záležitosť jedenkrát podceniť!

Čo pomáha pri bolesti:

- teplé obklady
- liek s paracetamolom alebo
- pred menštruáciou, keď sú prsníky zväčšené, noste pohodlnú podprsenku, asi o číslo väčšiu ako inokedy
- pomáha aj pravidelné cvičenie
- menej soľte a pred menštruáciou aj menej pite, uvoľní sa napätie v prsníkoch a obmedzí tvorba cýst
- obmedzte alebo úplne vylúčte pitie kávy a kofeínových nápojov

PORAĎTE SA S LEKÁROM

Bolesti spôsobujú skôr hormonálne zmeny prsníkov. Preto je potrebné vyšetrenie u lekára, ktorý vám odporučí konkrétnu liečbu proti bolesti prsníkov na ovplyvnenie hormonálnych zmien. V lekárňach dostať rôzne nehormonálne preparáty, ktoré vám môže navrhnúť ošetrujúci lekár.

Tlačiť Diskusia