Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
Azet.sk prejdi na

Keď sa ohlási žlčník

08.03.2009 Casprezeny.sk

Intenzívna bolesť pod pravým rebrom, horúčka, triaška a vracanie. To sú príznaky žlčníkového záchvatu. Ohlásia sa, keď sa kameň zasekne a upchá vývod žlčníka.

Keď sa ohlási žlčník

Ide však už o posledné štádium. Samotné žlčové kamene často nebolia, vôbec teda nemusíme vedieť, že ich máme. Nie je tak celkom pravda, že problémy so žlčníkom hrozia iba obéznym a nervóznym ľuďom. Pred časom s ním mal problémy aj tibetský duchovný vodca dalajláma, čo je pokojný a skromný pán. Žlčové kamene má až do 20 percent dospelých.

Ako vlastne vznikajú?

Najčastejším typom sú cholesterolové kamene. „Vznikajú vtedy, ak sa do žlče vylučuje veľa cholesterolu a málo žlčových kyselín. Ohrození sú najmä ľudia s nadváhou, cukrovkou, poruchou metabolizmu tuku a cholesterolu,“ vysvetľuje gastroenterológ Peter Minárik. Pri vzniku kameňov hrá svoje aj vyšší vek, dedičnosť alebo pohlavie. „U žien v reprodukčnom veku zaznamenávame až 3-krát vyšší výskyt.“ Paradoxne môže vznik kameňov spôsobiť aj prudké schudnutie alebo lieky na zníženie tuku a cholesterolu. „Tieto rizikové stavy spôsobujú, že sa z pečene do žlče vylučuje viac cholesterolu, prípadne menej žlčových kyselín. Takáto cholesterolom presýtená žlč má potom tendenciu k vyzrážaniu cholesterolových kameňov. Pôvodne sú mäkké. Stvrdnú po usadení vápenatých solí,“ opisuje vznik kameňov odborník. Upozorňuje, že žlčové kamene často necítime. „Viac ako polovica žlčových kameňov je bezpríznakových a kamene v žlčníku môže objaviť lekár náhodne pri rutinne vykonanej ultrasonografii brucha.“ To znamená, že prejedať by sme sa nemali. A takisto nepodceňovať preventívne prehliadky. Čím skôr vám driemajúce kamienky objavia, tým lepšie.

Na čo slúži žlčník?

Vyzerá ako vrecúško v tvare hrušky a nachádza sa pod pravým lalokom pečene. Hromadí žlč, ktorá z nej priteká. A to v čase lačnenia, keď práve nič nejeme. Pri konzumácii sa žlč pôsobením hormónov vypudí do tenkého čreva. Žlč pomáha tráveniu a vstrebávaniu tuku a v tuku rozpustných vitamínov A, D, E, K. Navyše sa ňou do čreva vylučuje žlčové farbivo bilirubín (produkt degradácie farbiva červených krviniek), ďalej cholesterol, ale aj rôzne toxické látky a lieky. Žlčou do čreva vylúčené látky sa väčšinou vylúčia stolicou z tela von. V chorom žlčníku sú buď žlčové kamene, alebo zápal steny. Ak je chronický, stena žlčníka sa scvrkáva a stráca schopnosť zmrštenia pri jedle. Postupne stráca svoju funkciu, až nakoniec nie je vôbec schopný hromadiť ani vypudiť žlč. Stáva sa nefunkčným.

Diéta kamene nerozpustí

Ak už raz žlčové kamene máte, úprava stravy ich nerozpustí ani neodstráni. Lekár ich môže len sledovať raz do roka pri kontrolnom USG vyšetrení žlčníka a žlčových ciest. Niektorí nemajú ani žiadne príznaky a môžu sa normálne stravovať. U iných sa kamene prejavia žlčovou dyspepsiou, teda poruchou trávenia. Žlčnikári určite poznajú nepríjemné pocity plynatosti, nepravidelnú stolicu či grganie. Problémy majú najmä, keď zjedia niečo mastné, s veľkým množstvom tukov. Vyhýbať sa treba kombinácii tučného, ťažko stráviteľného jedla s pitím alkoholu. „Ešte raz pripomeniem, že mnohí ľudia o svojich žlčových kameňoch nevedia, takže rozumná dávka striedmosti je u každého namieste. To však neznamená askézu a odriekanie. Len sa vyhýbať častému prejedaniu,“ upozorňuje lekár.

Kedy pomôže iba lekár

Tráviace problémy pri žlčových kameňoch sú síce nepríjemné, ale ak nemáte bolesti a nehrozí zápal, pomôžete si aj doma. A to krátkodobou hladovkou s vylúčením tuku. Zaberajú tiež viaceré lieky na báze spazmolytík alebo pankreatických enzýmov. Ťažkosti by mali po čase ustúpiť a žlčník sa upokojí. Horšie je, keď vás začne bolieť pod pravým rebrom a strieľa to až pod pravú lopatku. Často sa k tomu pridruží aj napínanie na vracanie. Tu už treba čo najrýchlejšie utekať k lekárovi. Žlčový kameň upchal vývod, dostali ste koliku a tú len tak nevyležíte. Treba ísť do nemocnice. Tam si pár dní pohladujete, napichajú vám infúzie so spazmolytikami a analgetikami, žlčník budú držať v teple. Až kým sa žlčový kameň neuvoľní a nespadne späť do žlčníka. Bolesti by mali ustať. „Pacientovi s dokázaným kameňom navrhneme vyoperovanie žlčníka. Ak sa ku kolike pridruží zápal steny žlčníka a hrozí jej prederavenie, ide o život ohrozujúci stav a chirurgický zákrok je nevyhnutný,“ upozorňuje gastroenterológ.

Žlčník dráždia najmä tuky

Problémom so žlčníkom sa dá vyhnúť alebo ich môžete zmierniť. V prvom rade obmedziť tučné a mastné jedlá. Vyhýbať sa prepáleným tukom pri pečení a vyprážaní. Žlčnikári by mali zabudnúť na opekané zemiaky alebo hranolčeky. Používajte iba rastlinné oleje a tuky. Žlčník dráždi aj čerstvá paprika, cesnak alebo karí korenie. Z ovocia sú rizikové čerešne a orechy. Z jedálneho lístka by mali vypadnúť aj majonézy a lístkové cesto. Okrem stravy môže žlčník podráždiť takisto stres, fajčenie a alkohol.

Čo zaberá:

Bolesti pri kolike môžete skúsiť zmierniť. Tu je niekoľko tipov, ktoré by mali pomôcť:
- odvar z rumančeka s citrónovou šťavou
- mätový, pastercový alebo čakankový čaj
- vitamín C, púpavový med
- šťava z reďkvi čiernej, jabĺk a paradajok

- pokoj, vyhýbanie sa stresu


Stres môže vyvolať koliku

Odpovedá MUDr. Peter Minárik, gastroenterológ

Sú problémy so žlčníkom dedičné?
Samotné žlčníkové kamene dedičné nie sú. Existuje však dedičná predispozícia. Prvostupňoví príbuzní žlčnikárov majú problémy až 4,5-krát častejšie než ostatní.


Vyvoláva stres problémy so žlčníkom?
Samotný stres nie je príčinou vytvorenia žlčníkových kameňov. Môže však vyprovokovať žlčníkový záchvat, čiže koliku.


Ktoré z ľudových receptov na žlčník zaberajú?
V tradičnej medicíne sa babským receptom nepripisuje relevantný význam. Z kameňov nevyliečia nikoho a na bežnú dyspepsiu máme diétu a bežnú paletu účinných liekov.


Neodporúčate ani tzv. pečeňovú diétu, ktorá ešte mäkké kamene z tela odstráni?
Nie neodporúčam. Žiadna diéta už raz vytvorené žlčníkové kamene nerozpustí. V minulosti sa tzv. „mäkké“ kamene (t. j. tie, ktoré ešte neobsahujú soli vápnika) rozpúšťali pomocou špeciálnych liekov, žlčových kyselín, prípadne sa aj rozbíjali pomocou tzv. šokovej rázovej vlny po ultrasonografickom zacielení. Úspechy však neboli veľké. Preto sa od týchto metód posledné roky upustilo.

PORADNE: Aký bude rok 2014? (6) , zdravie (1) , Zdravie (1) , chudnutie s forskolinom (4) , Zdravie (1)
Tlačiť Diskusia (2)