Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
Azet.sk prejdi na

Klimaktérium sa nevyhne ani jednej z nás

07.02.2009 Casprezeny.sk

V noci nemôžete spať, cez deň vás zalieva horúčava, ste podráždená, k tomu ešte možno máte problémy s močením, bolesť pri sexuálnom styku. Tlak a nálada sa prudko menia. Klimaktérium sa nevyhne ani jednej z nás. Nie vždy však treba hneď utekať k lekárovi.

Klimaktérium sa nevyhne ani jednej z nás

Čo je vlastne klimaktérium?

Klimaktérium (prechod) je normálne obdobie v živote ženy, keď sa končí jej plodnosť. Počas klimaktéria organizmus ženy pomaly znižuje tvorbu hormónov estrogénu a progesterónu. Začína sa najčastejšie medzi 45. až 55. rokom veku života.

Občas si zamieňame pojmy. Čo je to menopauza?

Je to posledné menštruačné krvácanie. Žena dosiahne menopauzu, keď počas 12 po sebe idúcich mesiacov nemá menštruáciu. Pravidelné menštruačné krvácanie každej ženy sa po menopauze skončí.

Aké môžu byť ťažkosti v klimaktériu?

Niektoré ženy nemajú žiadne ďalšie príznaky. U iných sa môžu vyskytnúť rôzne ťažkosti tvoriace tzv. klimakterický syndróm. Ide o zmeny v cykle medzi jednotlivými menštruačnými krvácaniami, môže sa zmeniť dĺžka a intenzita menštruácie, sú to aj náhle pocity tepla v tvári, na krku a hrudi, tzv. návaly, nočné potenie a poruchy spánku, z toho vznikajú pocity únavy, stres a napätie.

Ubúdanie hormónov prináša ešte ďalšie nepríjemné problémy...

Sú s tým spojené vaginálne zmeny, pošva sa stáva suchšou, tenšou a pohlavný styk môže byť bolestivý. Hrozí aj osteoporóza, zvýšené odbúravanie kostnej hmoty.

Kedy je liečba klimakterického syndrómu potrebná?

U mnohých žien sa tieto ťažkosti postupne upravia spontánne. Niektorým ženám lekár navrhne liečbu hormonálnymi prípravkami. Mal by im ju doslova „ušiť“ na telo.

Aký prínos pre zdravotný stav má hormonálna liečba v klimaktériu?

Hormonálna liečba je najúčinnejšia v odstraňovaní návalov tepla, nočného potenia alebo suchosti pošvy, čím sa zlepšuje kvalita života. Počas užívania hormónov sa spomaľuje rednutie kostí, opísané je aj zníženie možnosti vzniku rakoviny hrubého čreva.

Aké sú riziká užívania hormonálnej liečby?

U niektorých žien hormonálna liečba môže zvýšiť riziko vzniku krvných zrazenín v žilách, infarktu myokardu, mozgovej porážky, rakoviny prsníka alebo ochorení žlčníka. Preto je dôležité vybrať správnu liečbu pre konkrétnu ženu.

Niektoré ženy si žiadajú hormonálnu terapiu aj kvôli predĺženiu mladosti. Môžu hormóny chrániť pred starnutím a vráskami?

Klinické štúdie nepreukázali účinnosť hormonálnej liečby v prevencii starnutia a vrások.

Ktoré ženy by nemali užívať hormonálnu terapiu v klimaktériu?

Ženy, ktoré majú problémy s vaginálnym krvácaním, mali niektorý druh rakoviny, mali v predchádzajúcom roku mozgovú porážku alebo infarkt myokardu, trpia zápalom žíl, prípadne majú choroby pečene.

Čo môžu ženy urobiť na zlepšenie svojho zdravia v klimaktériu?

Povedzte lekárovi o svojich zdravotných ťažkostiach, zúčastňujte sa pravidelne na preventívnych prehliadkach u gynekológa a praktického lekára, Nefajčite, správne sa stravujte a kontrolujte si svoju hmotnosť, cvičte, pravidelne sa venujte samovyšetreniu prsníkov, choďte na lekárske vyšetrenie prsníkov a mamografiu.

Pomôžu bylinky aj strava

Azda každá žena sa najviac obáva, čo sa stane, keď to príde.

Fytoestrogény z lekárne

V lekárňach dostať bez predpisu niekoľko desiatok rôznych nehormonálnych prípravkov na zmiernenie klimakterických problémov. Niektoré produkty sú okrem fytoestrogénov obohatené aj o účinné látky, ktoré znižujú tlak, cholesterol, chránia pokožku a sliznice. Prírodné extrakty stoja väčšinou viac ako hormonálna substitučná liečba, ktorú sčasti hradí zdravotná poisťovňa.

Inšipirujte sa stravou ázijských žien

Hľadajte fytoestrogény najmä v strave. Prírodné estrogény sa nachádzajú v sóji, syre tofu, slnečnici, v celozrnnej pšeničnej múke a ľanových semienkach. Pravidelná konzumácia tofu je jednou z príčin, prečo je v Japonsku či Číne niekoľkonásobne nižší výskyt rakoviny prsníka ako inde a ženy v tejto krajine nepoznajú ani návaly v menopauze. Sója totiž obsahuje fytoestrogény, chemické zlúčeniny veľmi podobné ženskému pohlavnému hormónu estrogénu.

Najlepšie prírodné náhrady hormónov

Pri pátraní po náhradných látkach najdôležitejších ženských hormónov estrogénu a progesterónu vedci objavili v prírode skutočné poklady: rastlinné látky, ktoré sú podobné našim, telu vlastným hormónom. Najdôležitejšími zdrojmi týchto tzv. fytohormónov sú sója, ďatelina lúčna, chmeľ, vitex jahňací (tzv. Abrahámov krík) a ploštičník.

Najlepšie potraviny v klimaktériu

Medzi potraviny s obsahom fytoestrogénov patria sójové bôby, sójová múka, tofu, zemiaky, celozrnné obilniny, zelená fazuľka, jablká, mrkva, čerešne, cesnak, datle, ľanové semienka, aníz, fenikel.

Výborné sú aj šaláty a pokrmy z červenej repy. Potraviny s obsahom bóru zvyšujú hladinu estrogénu, sú to najmä jablká, orechy, hrušky, hrozno, broskyne, mandle, med, hrach, šošovica.

Potraviny s vysokým obsahom selénu zase znižujú návaly tepla, podporujú vylučovanie štítnej žľazy a estrogénu. Nájdete ich v morských rybách, celozrnných obilninách, sóji, vo fazuli, vajciach.

Účinná pomoc z prírody

Naše babičky nepoznali antikoncepciu ani hormonálnu liečbu. A tak skúšali to, čo našli v prírode a okolo seba. Pri liečení typických ženských ťažkostí vždy hrali dôležitú úlohu práve tieto liečivé rastliny.

● Šalvia. Pravidelné pitie odvaru zo šalvie lekárskej zmierňuje potenie a pomáha pri prudkých návaloch.

● Pupalka. Pomáha zmierňovať nepríjemné napätie v prsníkoch, pupalku dvojročnú dostanete aj v lekárni vo forme oleja alebo kapsúl.

● Ľubovník bodkovaný. Čaj z neho pomáha pri prudkých zmenách nálady.

● Myší chvostík/rebríček. Teplý sedací kúpeľ z myšieho chvostíka pomáha pri svrbení slizníc, čo je jeden z prvých príznakov poklesu produkcie hormónu estrogénu.

Čaj z ploštičníka

Najúčinnejšou liečivou rastlinou, ktorá môže pomôcť v klimaktériu, podzemok ploštičníka strapcovitého. Čaj z neho sa odporúča pri miernych ťažkostiach, pri väčších pomôže tinktúra.

Potrebujete: podzemok ploštičníka strapcovitého, 250 ml vody; pri tinktúre primerané množstvo koňaku alebo vodky.

Postup: 1 čajovú lyžičku nadrobno pokrájaného koreňa ploštičníka zalejeme vriacou vodou a necháme 10 minút lúhovať. Pijeme denne 3 šálky.

Tinktúra: koreň ploštičníka rozdrvíme na malé kúsky a nasypeme do fľašky, najlepšie z tmavého skla. Zalejeme alkoholom do dvojnásobnej výšky drviny. Necháme dva týždne stáť a zmes denne pretrasieme. Potom tinktúru precedíme cez plátno, uzavrieme do vzduchotesnej nádoby z tmavého skla. Do trochy vody nakvapkáme desať kvapiek a užívame 2 až 3 razy denne.

PORADNE: zdravie (1) , Zdravie (1) , chudnutie s forskolinom (4) , Zdravie (1) , Aký bude rok 2014? (6)
Tlačiť Diskusia
NEPREHLIADNITE