Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
Azet.sk prejdi na

Keď hapruje štítna žľaza

01.06.2008 Casprezeny.sk

Vyčítajú vám, že ste neustále podráždená a ľahko sa rozčúlite? Ste večne unavená, nepozorná a ešte k tomu bez šťavy a optimizmu? Ak už máte po štyridsiatke a nikdy ste neboli u endokrinológa, možno je najvyšší čas dať si vyšetriť štítnu žľazu.

Keď hapruje štítna žľaza

Štítna žľaza je ako dirigent, ktorý ovplyvňuje chod celého ľudského organizmu. Ak v nej niečo zaškrípe, hneď sa to niekde prejaví. Mnohí ľudia dlhé roky vôbec nevedia, že práve štítna žľaza môže byť príčinou ich zdravotných problémov, únavy a depresií. Ak sa totiž naruší táto dôležitá továreň na hormóny, mení sa aj správanie človeka. Štítna žľaza sa nachádza na prednej časti krku, každá z nás si tam môže nahmatať menší hrbolček. Tento orgán produkuje dva druhy hormónov, ktoré sú pre naše telo mimoriadne dôležité, a ak sa táto produkcia akýmkoľvek spôsobom naruší, veľmi rýchlo a silno sa to prejaví na našom organizme i psychike.

Trápi viac ženy ako mužov

Podľa štatistík každý piaty až šiesty človek trpí poruchami štítnej žľazy. Endokrinológovia varujú, že s vekom narastá počet autoimúnnych ochorení štítnej žľazy. „To znamená, že organizmus si tvorí protilátky proti vlastnej štítnej žľaze. Štítnu žľazu tieto protilátky poškodzujú. Tieto zmeny, ako aj rôzne ďalšie príčiny, môžu viesť k zníženej alebo zvýšenej produkcii a vylučovaniu hormónov štítnej žľazy. Konečným výsledkom pôsobenia autoimúnnych ochorení štítnej žľazy v starobe je znížená funkcia štítnej žľazy, čiže štítna žľaza produkuje málo hormónov, atrofuje,“ hovorí doc. MUDr. Ľudmila Košťálová. Upozorňuje, že ak sa takéto ochorenie už v rodine vyskytuje, možno očakávať, že postihne viacerých členov rodiny. Sama je znepokojená, že tieto ochorenia sa začínajú čoraz častejšie objavovať u jej detských pacientov.

Dajte sa vyšetriť

Vyšetrenie u odborníka je dôležité aj preto, lebo neurotické či depresívne nálady u dospelých sa najprv často zamieňajú s psychosomatickými problémami alebo s prepracovanosťou. Ženy trpia poruchami štítnej žľazy asi päťkrát častejšie ako muži. Ak sa poruchy štítnej žľazy neliečia, môžu spôsobiť arytmiu alebo poškodenie srdcového svalu. Keď má niekto podobné problémy, mal by vyhľadať svojho praktického lekára, ktorý ho odporučí k odborníkovi. Ten zváži, či problémy môžu súvisieť s ochorením štítnej žľazy. Vyšetrenie u odborníka – endokrinológa je už potom jednoduché. Zisťuje sa odberom krvi a ultrazvukom.

Problémy majú aj známe ženy

Dve známe české celebrity, speváčka Lucie Bílá a bývalá prvá dáma Dagmar Havlová, bojujú s rovnakou chorobou – ochorením štítnej žľazy. Ani jedna z nich však svoj boj o zdravie nevzdáva. Chorobu u speváčky Lucie Bílej odhalili lekári úplnou náhodou, keď sa sťažovala na stupňujúcu sa únavu. Speváčka musela kvôli tomu navždy odložiť plánované tehotenstvo. Rovnaké trápenie mala aj manželka českého exprezidenta Dagmar Havlová, herečke táto choroba spôsobila problémy so srdcom, pôsobila unavene a v spoločnosti sa takmer neobjavovala. Dnes sa opäť vrátila s úspechom do divadla.

Otestujte sa

Máte zvýšenú činnosť štítnej žľazy?

Týmto testom môžete orientačne odhaliť hypertyreózu – zvýšenú činnosť štítnej žľazy. Na otázky odpovedajte áno alebo nie.

1. Cítite sa často slabí?
2. Mávate pocit búšenia srdca?
3. Pociťujete často podráždenosť a nepokoj?
4. Padajú vám vlasy?
5. Potíte sa nadmerne?
6. Chudnete, aj keď jete dostatočne?
7. Trpíte pocitom smädu?
8. Trpíte nespavosťou?
9. Máte vystúpené oči?
10. Mávate vlhké ruky?

VÝSLEDOK

Za každé áno si dajte 1 bod.
0 až 3 body:
Vaše problémy nemožno hodnotiť jednoznačne, ale nemožno vylúčiť, že trpíte začínajúcou hypertyreózou. Ak budú vaše zdravotné problémy trvalé alebo sa budú dokonca zhoršovať, poraďte sa s lekárom.
4 až 6 bodov:
Je veľmi pravdepodobné, že už trpíte zvýšenou činnosťou štítnej žľazy so všetkými dôsledkami.
7 až 10 bodov:
Ste typickým prípadom hypertyreózy, ochorenia z nadmernej funkcie štítnej žľazy. Mali by ste sa ihneď podrobiť vyšetreniu a liečbe.

Máte zníženú funkciu štítnej žľazy?

1. Mávate pocit, že sa pohybujete vo svete, kde sa všetko spomaľuje?
2. Cítite sa stále unavení a slabí?
3. Mávate pocit stuhnutých svalov a neohybných kĺbov?
4. Je vám často zima?
5. Trpíte zápchou?
6. Mávate svalové kŕče – v lýtkach alebo inde?
7. Priberáte, aj keď jete menej? 8. Máte neobvykle suchú pokožku a vlasy?
9. Máte v poslednom čase „slabšie“ vlasy?
10. Máte problémy so sústredením?
11. Počujete dobre?
12. Máte hlbší hlas? Chraptíte často, aj keď nemáte choré hrdlo?
13. Ak ste žena, máte silnú alebo dlhotrvajúcu menštruáciu?

VÝSLEDOK

0 až 3 body:
Znížená činnosť štítnej žľazy je vo vašom prípade málo pravdepodobná.
4 až 10 bodov:
Úplne zdraví nie ste. Mnohé z vašich problémov ukazujú na možnú poruchu funkcie štítnej žľazy. Mali by ste uvažovať o návšteve lekára.
11 a viac bodov:
Odborné lekárske vyšetrenie už nesmiete odkladať, pretože test vás varuje. Je pravdepodobné, že trpíte zníženou funkciou štítnej žľazy.

PORADNE: zdravie (1) , Zdravie (1) , chudnutie s forskolinom (4) , Zdravie (1) , Aký bude rok 2014? (6)
Tlačiť Diskusia (5)