Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
Azet.sk prejdi na

Splnomocnenie oprávňuje preberať všetku poštu

05.05.2009 Barbora Nováková

Práve ste odcestovali alebo ste chorí a nemôžete si vyzdvihnúť na pošte zásielku či dôchodok? Poradíme vám, kto ich môže prevziať za vás.  

Splnomocnenie vám umožní preberať zásielky napríklad za partnera. Splnomocnenie vám umožní preberať zásielky napríklad za partnera.

Oprávnenie prevziať za vás na pošte zásielku má váš manžel alebo manželka, ak ste ich na základe žiadosti podanej na pošte nevylúčili z prijímania vašich zásielok. Pokiaľ zásielku nemôžu z nejakého dôvodu prebrať rodinní príslušníci, môžete tým poveriť náhradných prijímateľov. Osoby, ktoré majú s vami spoločnú domácnosť, však nie sú oprávnené preberať zásielku Do vlastných rúk, poistenú zásielku v hodnote nad 200 €/ 6 025,20 Sk, poštový poukaz nad 200 €/6 025,20 Sk.

Do vlastných rúk

Pri prevziatí listu či balíka na dobierku za niekoho iného je potrebné identifikovať sa občianskym preukazom. Zásielky Do vlastných rúk patria výlučne vám a nemôže ich za vás nik prevziať. Ak ste však dlhodobo odcestovaní alebo ležíte v nemocnici, môžete splnomocniť niektorého člena rodiny či vašej domácnosti, aby bol oprávnený preberať za vás aj tento typ zásielok. Splnomocnenie sa vyhotovuje na tlačive pošty, ale môžete si ho napísať aj sami a treba ho dať overiť. Overené splnomocnenie slúži na preukazovanie sa pri preberaní zásielok od poštového doručovateľa alebo pri priehradke pošty. Za vystavenie preukazu splnomocnenca, ktorý slúži na preberanie zásielok, zaplatíte poplatok podľa aktuálneho cenníka poštových služieb.

Maloleté dieťa a nespôsobilí občania

Zásielky určené pre maloleté dieťa môžete preberať, ak ste jeho rodič alebo zákonný zástupca. Dieťa nad 15 rokov môže prebrať zásielku samo, okrem poštového peňažného poukazu a poistenej zásielky v hodnote nad 200 €/6 025,20 Sk. Za adresáta, ktorý bol pozbavený spôsobilosti na právne úkony alebo ktorého spôsobilosť na prijímanie zásielok bola obmedzená, môže preberať zásielky jeho opatrovník. Musí však predložiť právoplatné rozhodnutie súdu o jeho ustanovení za opatrovníka adresáta.

Dôchodky a dávky

Ak si nemôžete na pošte vyzdvihnúť dôchodok, môže ho prevziať aj váš manžel či manželka. Musíte im však na to udeliť písomný súhlas. Takáto výplata je platná maximálne počas 6 po sebe nasledujúcich mesiacov. Dôchodok si môžete nechať na pošte počas troch mesiacov alebo vám ho môžu doposielať na inú adresu počas 6 mesiacov. Sociálnu dávku je možné vyplatiť:
adresátovi, manželovi alebo manželke (ak nie sú z prijímania vylúčení); maloletému adresátovi, ktorému bol vydaný občiansky preukaz alebo preukazný doklad cudzinca; jednému z rodičov alebo inému zákonnému zástupcovi maloletého adresáta.

Tlačiť Diskusia (1)