Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
Azet.sk prejdi na

Vývoj plodu: Devätnásty týždeň tehotenstva

10.05.2009 Casprezeny.sk

Vaše dieťatko už dobre počuje. Začína si zvykať na ozveny srdca, aj na váš hlas. Plodovou vodou, ktorá je výborným vodičom, sa k nemu ľahko dostane.

Vývoj plodu: 19. týždeň tehotenstva Vývoj plodu: 19. týždeň tehotenstva

Niektorí odborníci potvrdzujú, že sa dieťa dá vaším hlasom rýchlejšie a ľahšie upokojiť, ak bolo ešte v brušku zvyknuté na vaše rozprávanie a na váš hlas.

Čo sa deje s vami:

Vo vašej maternici je asi dvesto mililitrov plodovej vody. Mliečne žľazy v prsiach spustili svoju činnosť, preto môžete vnímať svoje prsia ako trochu zdurené a citlivé. Blížite sa k polovici tehotenstva. Začínate cítiť pohyby svojho dieťaťa a k vašej psychickej pohode prispieva aj fakt, že vás vaše dieťatko konečne počuje. Približne od piateho mesiaca vás môže prekvapiť bolesť chrbtice. Hmotnostný prírastok má totiž vplyv na držanie tela. Okrem toho dochádza vplyvom tehotenských hormónov k uvoľňovaniu väzivového aparátu chrbtice a panvy. Pomôže vám teplo a veľa odpočinku. Môžete sa stretnúť aj s belavým výtokom.

Ako rastie vaše dieťatko:

Podkožný tuk bábätka je veľmi tenký. Dievčatkám sa už objavujú bradavky. Črevo začína produkovať tráviace šťavy, plodová voda sa vstrebáva z čreva do krvného obehu. Moč sa vylučuje späť do plodovej vody. Hmotnosť mozgu plodu sa od tohto okamihu začne zväčšovať každý mesiac asi o deväťdesiat gramov. Delenie nervových buniek je takmer ukončené. Vaše bábätko už drží hlavičku vzpriamene a začína byť čím ďalej, tým neposednejšie. Kope nožičkami, hýbe ručičkami a rôzne mení polohy.

Viac informácií o všetkom, čo sa týka tehotenstva, detí a rodiny, nájdete na www.baby-web.sk

Tlačiť Diskusia