Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
Azet.sk prejdi na

Keď sa zapália nervy

02.06.2009 Casprezeny.sk

Zas ten opar. Poviete si, keď vám navrie horná pera. Je to veľmi nepríjemné, ale dnes existuje veľa prípravkov, ako ho rýchlo potlačiť.

Pásový opar môžu dostať aj mladí ľudia s oslabenou imunitou. Pásový opar môžu dostať aj mladí ľudia s oslabenou imunitou.

Má však aj oveľa silnejšieho a bolestivejšieho brata. Pásový opar. Ten môžete dostať len raz, ale s dlhodobejšími následkami.

ZITA (38): Pásový opar ma trápi už rok

„Začalo sa to intenzívnou bolesťou v ľavom boku. Ako keby mi tam pichali ihly. Skúšala som rôzne mastičky a lieky proti bolesti. Zaberali len slabo. Po čase sa na mieste objavili malé vyrážky. To som už vedela, že je zle, a bežala k lekárovi. Potvrdil, že ide o Herpes zoster, teda pásový opar. Vyrážky sa zmenili na pľuzgieriky a strašne to bolelo. Nemohla som normálne fungovať. Bolesť ustúpila až po pár týždňoch. Okrem predpísaných liekov som musela zdravo jesť, posilňovať imunitu a piť bylinkové čaje na čistenie krvi. Aj po roku zostali po vyrážkach stále stopy. A to miesto sa nikdy celkom nezahojilo. Občas ma aj teraz ešte pobolieva.“

Starší brat detských kiahní

Pásový opar spôsobuje rovnaká infekcia ako detské kiahne. Keď ich ako malí prekonáme, prenášame si vírus v nervových bunkách až do dospelosti. Vo forme pásového oparu sa prejavuje zriedka. Ale o to intenzívnejšie. Pásový opar nie je kožná choroba. Preto na ňu nezaberajú tradičné mastičky. Ide o zápal nervov. Je to veľmi bolestivé a nepríjemné ochorenie. Keď je poškodený nerv, nedokážete myslieť na nič iné, len ako ho upokojiť. V tejto fáze len veľmi ťažko. Najlepšie je navštíviť lekára. A nedajte sa popliesť názvom. Napriek tomu, že ide o pásový opar, môže sa prejaviť aj na iných častiach tela. „Najčastejší výskyt je jednostranne v hrudnej oblasti, ale je možný na končatinách, na trupe, dokonca vo vnútornom zvukovode a v oblasti trojklanného nervu, kde pri postihnutí prvej vetvy tohto nervu sprevádza ďalšia nepríjemná komplikácia – postihnutie rohovky. Pri postihnutí nosohltanového nervu sa nachádzajú pľuzgieriky v dutine ústnej,“ opisuje všetky možnosti jeho výskytu neurológ MUDr . Ivan Buran, CSc., z polikliniky ProCare Euromedix Bratislava. A potvrdil aj to, že prvé príznaky pripomínajú bežnú chrípku. „Pred kožnými prejavmi sa niekoľko dní môže vyskytnúť malátnosť, mrazenie, teplota.“

Začína sa svrbením

V miestach budúceho výsevu pľuzgierikov býva svrbenie až bolesť. „Neskôr sa na ohraničenej ploche vytvorí skupinka pľuzgierikov obkolesená zápalovým začervenaným lemom.“ Pľuzgieriky sú vo veľkosti špendlíkovej hlavičky alebo zrniek ryže. Postihnutá oblasť veľmi silno bolí a je citlivá najmä na dotyk a zmeny teploty. „Obvykle sa v priebehu týždňa pľuzgieriky zakaľujú, zasychajú až odpadnú. Niekedy po nich zostanú drobné škvrny alebo jazvičky,“ vysvetľuje neurológ. Prízvukuje, že toto ochorenie patrí do starostlivosti lekára. Doma si môžete ešte viac poškodiť.

Ochorenie imunity

Pásový opar môže dostať každý. Najčastejšie sa vyskytuje po päťdesiatke, no ani u mladých ľudí nie je zriedkavý. „Môžeme povedať, že z 1 000 ľudí, ktorí majú zhoršenú imunitu, dostane pásový opar 20 až 40,“ hovorí zo skúseností MUDr. Buran. Preto sa netreba preceňovať a pracovať do vypätia posledných síl. Organizmus vám to kruto spočíta.

Vie o tom svoje aj Jana (27), mladá šéfka jednej zo sietí kaviarní. „Pracovala som 12 hodín denne. Okrem vedenia firmy som vypomáhala aj v kuchyni či pri obsluhovaní, keď bolo treba. Riešila som zamestnanecké spory. Vôbec som nemala čas na osobný život. Chcela som, aby bolo všetko tip-top. Jedla som nezdravé veci, ktoré boli poruke. Večer som zaspávala nervózna, či som niečo nepodcenila. A jedného dňa to prišlo. Nástojčivá bolesť ma pritlačila do postele. Musela som na istý čas všetko nechať tak. Už to nikdy nechcem zažiť. Nestálo to za tie nervy,“ varuje nás Jana. Ak u vás pásový opar predsa len prepukne, jeho akútna fáza trvá jeden až tri týždne. Niektorí ľudia však majú následky aj dlho potom. „Väčšina pacientov sa vylieči bez následkov, môže sa však vyskytnúť postherpetická neuralgia, ktorá trvá mesiace až roky, najmä u starších osôb,“ vysvetľuje neurológ. Ak ste pásový opar už raz mali a podarilo sa vám z toho dostať, môžete byť pokojní. Už ho nedostanete. Ako ovčie kiahne. Prekonanie ochorenia zanecháva imunitu.

Vlastné uteráky

Herpes môžete schytať aj od druhých ľudí, je to predsa infekcia. Potvrdil to aj neurológ: „Prenosnosť nie je veľká. Ale môžu sa vyskytovať prípady ovčích kiahní, ak má niekto v rodine herpes. A naopak. Ak ste v styku s niekým, kto má ovčie kiahne, môže sa u vás prejaviť pásový opar,“ vysvetľuje odborník. Preto treba dodržiavať základné hygienické návyky. Používať každý svoje uteráky, nepožičiavať si oblečenie, spať vo vlastnej posteli. Vlastnou vinou si ho môžete spôsobiť pri už spomínanom oslabení imunity. Ale môže sa objaviť aj po úraze, poranení nervu, rtg žiarení, šoku alebo fototoxickom účinku UV.

Opar to rád studené

Na pásový opar zaberajú najmä antivirotiká. Ak sú nasadené včas, urýchľujú hojenie. Bolesť vám však pár dní naozaj nedá spávať, preto sa nezaobídete bez utlmujúcich liekov. Zmierniť priebeh ochorenia pomáhajú takisto vitamíny skupiny B a E. Lokálne vám lekár predpíše dezinfekčné roztoky. Tekuté púdre sa neosvedčili. Vyhýbajte sa teplu. Okamžitú úľavu prinesú, naopak, vlhké obklady. Uterák namočte do studenej vody a priložte na postihnuté miesto. Čím je voda studenšia, tým lepšie. Použiť môžete aj obklad z ľadu. Ale až po vyschnutí vyrážok. Ak máte opar v oblasti pomáha aj kúpeľ z kukuričného škrobu a ovsenej múčky. Prináša aspoň krátkodobú Neuškodí ani žihľavový čaj na prečistenie krvi.

PORADNE: zdravie (1) , Zdravie (1) , chudnutie s forskolinom (4) , Zdravie (1) , Aký bude rok 2014? (6)
Tlačiť Diskusia (1)