Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
Azet.sk prejdi na

Parmezán - kráľ syrov

18.07.2009 Casprezeny.sk

Má takú pikantnú a ostrú chuť, že v talianskej kuchyni sa používa skôr ako korenie na dochucovanie jedál než ako syr.

Ideálne je, ak sa strúha tesne před podávaním, aby nestratil arómu. Ideálne je, ak sa strúha tesne před podávaním, aby nestratil arómu.

Odhalené tajomstvo

Pravý parmezán sa vyrába výlučne v okolí provincie Parma. Jeho typická chuť a aróma závisia od horkosti mlieka danej zložením lúčnych tráv a tie zasa od špecifického zloženia miestnej pôdy. Parmezán chutí najlepšie medzi druhým a štvrtým rokom zrenia. Vtedy sa v ňom vyvážene spája jemná chuť masla s prirodzenou ostrosťou a slanosťou. Ak je dokonale zrelý, ani po 20 rokoch nestratí nič zo svojej vynikajúcej chuti.

Ideálny na dochutenie

Parmezán má takú pikantnú chuť, že sa používa len v malom množstve skôr ako dochucovadlo či korenie, či už nastrúhaný na mimoriadne jemný prášok, alebo nakrájaný na tenučké hoblinky. Ideálne je, ak sa strúha až tesne pred podávaním, pretože vtedy nestráca svoje aromatické vlastnosti. Strúhame ho zľahka na jemnom strúhadle. Ak ho nastrúhame zbytočne veľa, obschne. Parmezán uchovávame tesne zabalený do priesvitnej fólie v chladničke. Ak ho zabalíme do alobalu, vydrží v nej aj mesiac. Nikdy ho nedávame do mrazničky, zničili by sme jeho chuť.

Ako ho využiť

Skvelou prílohou ku grilovaným alebo pečeným mäsám je zemiaková kaša alebo roztlačené zemiaky ochutené lyžicou nastrúhaného parmezánu a niekoľkými lyžičkami bazalkového pesta. Rýchlu a veľmi chutnú syrovú omáčku nielen k mäsu získame, ak v kastróle prehrejeme téglik kyslej smotany s lyžičkou dijonskej horčice. Pridáme k nim lyžicu strúhaného parmezánu a prelejeme cez hydinové steaky. Môžeme ich ešte posypať troškou parmezánu a krátko zapiecť. Bez tohto krehkého syra s pikantným až ostrým chuťovým tónom sú talianske cestoviny nepredstaviteľné. Jemnú omáčku si pripravíme tak, že vo dvoch lyžiciach rozpusteného masla prehrejeme jemne ostrúhanú kôru z jedného citróna. Premiešame s uvarenými cestovinami a dvoma lyžicami strúhaného parmezánu.

Tlačiť Diskusia