Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
Azet.sk prejdi na

Je šelest nebezpečný?

14.07.2009 Casprezeny.sk

Kamarátka mi povedala, že jej zistili šelest na srdci. Je to nebezpečné ochorenie? Na čo by si človek mal dávať pozor? Jaroslava (39)

Je šelest nebezpečný?

Odpovedá MUDr. Ľuba Javorčíková, interná lekárka – angiologička:
Odpoveď závisí od toho, koľko má vaša priateľka rokov. V detstve, od štyroch do dvanásť rokov, ide o nezávažný nález, pri ktorom je potrebné sledovať výskyt, intenzitu šelestu a sprievodné príznaky.

Je to takzvaný medicínsky – funkčný šelest, ktorý sa mení, časom môže vymiznúť a nemá väčší význam pre srdcovo-cievny aparát. I keď sú aj výnimočné prípady, keď pretrváva a je signálom, že aj v dospelosti môže mať pacient ťažkosti. Predpokladám však, že vaša priateľka je dospelá. Vtedy je šelest abnormálny zvuk, ktorý vytvára krvný tok cez chorobne zmenené srdcové chlopne alebo komory. Ak lekár zachytí šelest, odporučí echokardiografické vyšetrenie, záťažový test srdca, 24-hodinové vyšetrenie srdca.

Najlepšie je zveriť sa do rúk kardiológa. Mnohé prípady si vyžadujú len sledovanie v pravidelných intervaloch, v niektorých ide o vážne poškodenie, keď je potrebný chirurgický zákrok.

PORADNE: zdravie (1) , Zdravie (1) , chudnutie s forskolinom (4) , Zdravie (1) , Aký bude rok 2014? (6)
Tlačiť Diskusia