Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
Azet.sk prejdi na

Buďme zdravé: Hyperaktívny močový mechúr

15.07.2009 Eva Hrdinová

Existujú ženy, ktoré radšej nikam necestujú, nenavštevujú divadlá, kiná či koncerty. Jazda električkou je pre ne utrpením, do vlaku či lietadla nenastúpia.

Ilustračné foto Ilustračné foto

Za ich trápenie môže nadmerne aktívny močový mechúr

Koľko žien trpí týmto problémom?

Na Slovensku trpí problémom hyperaktívneho močového mechúra viac ako 200-tisíc žien, čo je približne 10 percent ženskej populácie. Ale skutočný údaj môže byť aj omnoho vyšší.

O čo vlastne ide?

Mechúr funguje ako svalový vak, ktorý je u zdravých ľudí schopný zadržať až 600 ml moču. Nutkanie na močenie zvyčajne nastane vtedy, keď sa močový mechúr naplní. Svaly v hyperaktívnom mechúre sa však sťahujú, aj keď močový mechúr nie je plný.

Ako sa to prejavuje?

Hyperaktívny močový mechúr sa prejavuje predovšetkým náhlou a neoddialiteľnou potrebou ísť močiť. Niektorí postihnutí chodia na toaletu viac ako osemkrát za deň a často viac ako dvakrát za noc. V niektorých prípadoch dochádza i k únikom moču (tzv. urgentná inkontinencia).

Koľkokrát denne by sme vlastne mali chodiť na záchod?

Väčšina ľudí chodí počas dňa močiť každé 3 až 4 hodiny, v noci je normálne vstávať jedenkrát. Sú však aj takí, ktorým život riadi nutkanie na močenie. Trápi ich nadmerne aktívny močový mechúr.

Aká je príčina tejto nepríjemnej diagnózy?

Príčinou hyperaktívneho močového mechúra je nerovnováha v nervovej signalizácii medzi mozgom a mechúrom. Prejavuje sa náhlymi sťahmi mechúra, v ich dôsledku je pacient nútený močiť častejšie než zdraví ľudia, často je jeho nutkanie veľmi silné a nedá sa vôľou prekonať.

Je to problém skôr vyššieho veku?

Mnoho ľudí si myslí, že tento problém trápi len starších ľudí. Nie je to pravda. Nadmerne aktívny močový mechúr i ďalšie druhy problémov s udržaním moču sa môžu často vyskytnúť i u mladších osôb, predovšetkým žien.

Ako spoznáme, že ide práve o túto diagnózu?

U zdravého človeka prirodzený pocit nútenia na močenie nastupuje pomaly, dokáže ho vedome potlačiť. Naproti tomu tu pocit na močenie prichádza náhle, bez závislosti od náplne močového mechúra a prakticky sa nedá potlačiť. Ide o prudké a naliehavé, niekedy až bolestivé nutkanie na močenie. Väčšina pacientov sa snaží vyhľadať toaletu.

A prečo sa to takto u niekoho „pokazí“?

To, prečo zrazu pociťujeme neodolateľné nutkanie na močenie, nie je dostatočne objasnené. Príčin je viacero, ktoré môžu mať neurogénne korene, môže ísť o následok infekcie alebo o funkčnú poruchu močového mechúra, ale aj niektoré ďalšie príčiny. Mnohé ženy majú tento problém dočasne, keď sú prechladnuté.

Kedy treba vyhľadať lekára?

Ak mechúr ovplyvňuje kvalitu života ženy, je nevyhnutné prekonať ostych a navštíviť praktického lekára, ktorý by vás mal odporučiť k odborníkovi. Novým prístupom v určovaní ochorenia je urgentometer, do ktorého sa zaznamenáva počet urgencií počas dňa a ich intenzita.

Ako sa to lieči?

Močový mechúr možno liečiť viacerými spôsobmi – edukáciou mechúra a medikamentóznou alebo chirurgickou liečbou, ktorá sa však používa až po zlyhaní dvoch predchádzajúcich. Pomáha aj akupunktúra a, samozrejme, aj rada babičiek mať nohy v teple.

PORADNE: Aký bude rok 2014? (6) , zdravie (1) , Zdravie (1) , chudnutie s forskolinom (4) , Zdravie (1)
Tlačiť Diskusia