Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
Azet.sk prejdi na

Skoncujte s mykózou: Rizikové faktory

09.08.2009 Eva Peterová

Mykózu prekonajú aspoň raz za život tri zo štyroch žien a takmer polovica dámskej populácie ju dostáva opakovane.

Mykóza opakovane trápi väčšiu polovicu žien. 2 obrázky vo fotogalérii Mykóza opakovane trápi väčšiu polovicu žien.

Kandidóza je infekcia vyvolaná kvasinkou Candida, ktorá sa bežne nachádza v tráviacom ústrojenstve a v pošve. Za určitých okolností sa pri pôsobení rizikových faktorov môže začať množiť a spôsobiť ochorenie – kandidózu, mykózu.

Vznik mykózy

Kvasinky sú našou súčasťou, v tele plnia svoju funkciu a kým ich naša silná imunita a pH vagíny (4,5) držia pod kontrolou, o ich existencii ani len netušíme. Keď sa však pH vaginálnej sliznice naruší, kvasinky sa nekontrolovateľne premnožia a vznikne infekcia. Jej prejavy pozná veľmi dôverne väčšina žien – svrbenie, pálenie a rezanie pri močení, biely tvarohovitý výtok, začervenanie pošvy a rodidiel, bolesť pri pohlavnom styku, ktorý je v dňoch mykózy nemysliteľný, pre ženu nepríjemný a aj pre muža nebezpečný. Ochorenie sa môže prejavovať len jedným alebo viacerými spomínanými príznakmi, niekedy sa však vôbec nemusia objaviť.

Mykotické zápaly síce život neohrozujú, ale patria medzi najnepríjemnejšie gynekologické problémy. Bohužiaľ, často sú liečené nedostatočne, čím sa zvyšuje riziko, že sa choroba stane chronickou. Pri následnej správnej liečbe si ale možno poradiť aj s chronickým zápalom.

Kedy sa prejaví?

Najčastejšie sa objavuje u žien v plodnom veku, len málokedy pred prvou menštruáciou a po menopauze. Kvasinky na sliznici penisu boli dokázané u 15 - 20 % sexuálnych partnerov žien, ktoré mali vaginálnu mykózu. U mužov sa toto ochorenie prejavuje najčastejšie začervenaním a svrbením, väčšinou však o sebe nedá vedieť. V každom prípade, ak mykózou trpí žena, preliečiť by sa mal automaticky i jej sexuálny partner.

Najčastejšie rizikové faktory

• Liečba antibiotikami, ktorá vedie k narušeniu fyziologickej mikrofl óry. Tá za normálnych okolností chráni sliznicu pošvy a podieľa sa na udržiavaní fyziologického pH.
• Chlórovaná voda v bazénoch, ktorá môže spôsobiť vyhubenie fyziologickej fl óry, keď opäť dochádza k zmenám pH a umožní tak rozmnoženie kvasiniek.
• Tehotenstvo vedie k zníženiu tolerancie cukrov a k zvýšeniu množstva glykogénu.
• Hormonálna antikoncepcia zvyšujúca hladinu estrogénov a tým i obsah cukru v epiteliálnych bunkách pošvy.
• Kandidóza sexuálneho partnera, hlavne ak je nedostatočne liečená, môže byť zdrojom opakovaných infekcií.
• Diabetes vytvára ideálne podmienky pre množenie kandíd.
• Prejedanie sa spojené s nadmernou konzumáciou cukrov a obezita.
• Nevzdušná spodná bielizeň a odevy, priliehavá bielizeň z umelých materiálov, mokré plavky zvyšujú lokálnu teplotu, vedú k poteniu a zvyšovaniu pH.
• Porucha imunity býva častou príčinou opakujúcich sa vaginálnych mykóz.
• Prehnaná intímna hygiena.
• Striedanie análneho a vaginálneho pohlavného styku v „nesprávnom“ poradí podporuje prenos huby Candida alblicans, ktorá sa môže v hrubom čreve vyskytovať bez akýchkoľvek klinických prejavov.

Viac zaujímavých článkov nájdete v prílohe Nový Čas Zdravie, každý piatok v denníku Nový Čas!

PORADNE: zdravie (1) , Zdravie (1) , chudnutie s forskolinom (4) , Zdravie (1) , Aký bude rok 2014? (6)
Tlačiť Diskusia (1)
NEPREHLIADNITE