Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
Azet.sk prejdi na

Infekcie močových ciest: Kedy treba navštíviť lekára?

07.09.2009 Casprezeny.sk

Každá druhá žena zažije aspoň raz za život infekciu močových ciest, každá piata má smolu, že sa infekcia bude opakovať.

Ženy sú v porovnaní s mužmi náchylnejšie na zápal močových ciest. Ženy sú v porovnaní s mužmi náchylnejšie na zápal močových ciest.

Infekcie močových ciest sú druhou najčastejšou príčinou absencie žien v práci.

Prečo nás tak trápia?

Ženy sú na zápal močových ciest v porovnaní s mužmi oveľa náchylnejšie. Na svedomí to má najmä fakt, že ženská močová rúra je krátka, len 4 cm, a v jej bezprostrednom susedstve sa nachádza konečník a pošva.

Čo ich spôsobuje?

V 90 percentách prípadov zápal spôsobujú baktérie E. coli, ktoré žijú v hrubom čreve a na koži v okolí konečníka. Ak sa dostanú cez pošvu do močovej rúry, môžu vyvolať infekciu močového mechúra. Baktérie dráždia steny mechúra a vyvolávajú zápal sliznice. Je to, akoby sa spálila koža od slnka.

O tejto diagnóze sa hovorí občas aj ako o chorobe medových týždňov. Prečo?

Zápal močových ciest môže vyvolať naozaj aj zvýšená pohlavná aktivita, ale tiež nesprávna hygiena, nedostatočná frekvencia močenia, ako aj zadržiavanie moču. Príčinou býva i prechladnutie dolných častí tela, zvýšený stres či znížená obranyschopnosť organizmu. Väčšiu náchylnosť na zápaly majú tehotné ženy, cukrovkárky a ženy trpiace poruchami odtoku moču.

Ako spoznáme, že ide o zápal močových ciest?

Zápal močových ciest jednoducho rozpoznáte podľa častého močenia, každú návštevu toalety sprevádzajú nepríjemné bolesti, pálenie, štípanie až rezanie, najmä na konci močenia. V moči sa môže veľakrát nachádzať aj krv.

Môžeme sa liečiť samy?

Infekcia močových ciest často ustúpi po jednom až dvoch dňoch. Ak sú príznaky iba mierneho charakteru, postačí domáca liečba v podobe zvýšeného príjmu tekutín. Vhodné sú špeciálne urologické čaje a v každom prípade treba zvýšiť príjem tekutín, aby sa častým močením čo najrýchlejšie odstránili z tela škodlivé látky.

Kedy treba navštíviť lekára?

V prípade, že príznaky neustupujú, naopak, sú čoraz horšie, treba vyhľadať odbornú pomoc. Lekár zvyčajne nasadí liečbu antibiotikami. Ak sa infekcia nelieči, môže prejsť do chronického stavu a spôsobiť závažné zdravotné komplikácie ako zápal obličiek či výskyt močových kameňov.

Kedy neotáľať ani chvíľu?

Ak máte krv v moči, pociťujete bolesť v dolnej časti chrbta alebo v bedrovej oblasti, ak máte súčasne zvýšenú teplotu, pocity nevoľnosti a vraciate.

Čo robiť, ak sa infekcia neustále opakuje?

Pri opakovaných infekciách močových ciest treba pátrať po príčine ich vzniku ultrazvukovým, röntgenovým alebo izotopovým vyšetrením obličiek a vývodových močových ciest, ktoré by mali odhaliť prípadné anomálie, často vrodené.

Ako bojovať s infekciami močových ciest? Ako si pomôcť?

Existuje viacero spôsobov, ako zmierniť ich príznaky a urýchliť liečbu. Neexistuje však jediný všeliek, ktorý vás raz a navždy zbaví nepríjemného problému.

NENOSTE HOLÉ KRÍŽE

Nenoste v zime bundičky do pása, holé kríže, holé pupky. Nohy majte stále v teple, dokonca ani v lete nebehajte po betóne a studenej podlahe.

VÝPLACHY SKÔR ŠKODIA

Časté výplachy ničia prirodzenú bakteriálnu flóru pošvy a vytvárajú podmienky na šírenie baktérií E. coli. Nepoužívajte intenzívne baktericídne mydlá, pôsobia rovnako zle ako výplachy, pretože menia bakteriálnu flóru pošvy.

Naordinujte si samy

● Teplý kúpeľ,
● acylpyrín alebo ibuprofén,
● vitamín C, ktorý okyslí moč natoľko, že sa sťaží rozmnožovanie baktérií,
● urologický čaj,
● čaj z byliniek pestrec mariánsky, púpava lekárska, medvedica lekárska,
● extrakt z cesnaku.

Intímna rada

● Utieranie konečníka vždy spredu smerom dozadu chráni pred návratom infekcie. Takto zabránite, aby sa baktérie z čriev dostali do pošvy a močovej rúry.
● Pred pohlavným stykom aj po ňom sa vždy vymočte. Penis môže zatlačiť do mechúra baktérie, ktoré sa zdržiavajú pri ústí močovej rúry, vymočenie po styku ich účinne odplaví.

Čo pomôže zdolať nepríjemné infekcie

Aj lekári sa čoraz častejšie prikláňajú k tzv. alternatívnej liečbe pomocou šetrnejších liečebných postupov rastlinnými prípravkami.

Extrakt z brusníc

Urológovia odporúčajú užívať popri predpísanej liečbe extrakt z brusníc. Ide najmä o kanadské brusnice, ktoré sú silnejšie ako bežné a majú protizápalové a dezinfekčné účinky. Ak užívate brusnicový extrakt, klesá potreba nasadzovať antibiotiká. Dostať ho v lekárňach vo forme tabliet. Vyberajte tie, ktoré obsahujú čo najviac brusníc.

Prípravky s monosacharidom

Rastlinný monosacharid manóza dokáže „vyničiť“ zlé baktérie. Klinické štúdie ukazujú, že pacienti sa môžu užívaním produktov s jeho extraktom zbaviť viac ako 90 percent infekcií močových ciest v priebehu dvoch až troch dní. Je to vďaka jeho vlastnostiam, ktoré znemožňujú baktériám typu E. coli uchytiť sa v močových cestách. Dostať ho v lekárni.

Probiotiká a enzymatická liečba

Dožičte si hojne živý jogurt s vysokým obsahom baktérií, vhodné je aj acidofilné mlieko, bryndza, kefírové mlieko. Ak ste práve užívali antibiotiká, je ideálne siahnuť po probiotikách z lekárne, vtedy acidko či jogurty nestačia. Prípravky sú vo forme tabletiek, prášku, šumivých tabliet aj sirupov pre deti. Na posilnenie imunity je vhodná aj systematická enzymatická liečba wobenzymom.

Preplachujte si poriadne mechúr

● Dajte si na stôl 1,5-litrovú fľašu vody a 1,5-litrovú kanvicu čaju a všetko za deň vypite.
● Ak je moč veľmi svetlý, organizmus má dostatok tekutín. Ak je moč tmavý, prísun tekutín je nedostatočný.
● Aj keď máte veľa práce, nikdy nezadržiavajte moč. Ak sa mechúr dlho nevyprázdni, zhromaždí sa v ňom väčšie množstvo baktérií. Baktéria E. coli je schopná zdvojnásobiť svoj počet za 20 minút. Čím viac baktérií, tým viac bolesti.
● Trénujte uvoľnenie, na vyprázdnenie močového mechúra je oveľa lepšie svaly dokonale zrelaxovať, ako „tlačiť“.
● Pite dva až tri litre tekutín denne, čím viac pijete, tým rýchlejšie ustúpi bolesť.

PORADNE: zdravie (1) , Zdravie (1) , chudnutie s forskolinom (4) , Zdravie (1) , Aký bude rok 2014? (6)
Tlačiť Diskusia (8)