Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
Azet.sk prejdi na

Viete, ako funguje ústna dutina?

15.09.2009 Casprezeny.sk

Postavte sa pred zrkadlo a otvorte ústa. Viete, čo všetko sa nachádza ústach a ako funguje ústna dutina? Ústna dutina je vstupnou bránou tráviaceho traktu.

Ústna dutina je vstupnou bránou tráviaceho traktu. 2 obrázky vo fotogalérii Ústna dutina je vstupnou bránou tráviaceho traktu.

Je vystlaná sliznicou, ktorá spoločne so slinnými žľazami udržiava vnútrajšok úst stále vlhký. Ústna dutina sa delí na dva priestory: ústnu predsieň a vlastnú ústnu dutinu.

Pery

Tvoría ich svalové vlákna a elastické tkanivo. Sú veľmi citlivé. Pokrýva ich koža, ktorá sa podobá sliznici vystieľajúcej ústnu dutinu. Koža na perách na rozdiel od pravej kože nemá chĺpky, potné žľazy ani mazové žľazy.

Vlastná ústna dutina

Tvoria ju líca, zuby, jazyk, tvrdé a mäkké podnebie.

Funkcie ústnej dutiny sú:

• odhryznutie a dôsledné spracovanie potravy žuvaním (mechanické spracovanie zabezpečujú žuvacie svaly, svaly líc a jazyk, trávenie začína premiešaním potravy so slinami, ktoré vytvárajú slinné žľazy)
• tvorba slín
• prehĺtanie
• tvorba reči a zvukov

Mäkké a tvrdé podnebie

Podnebie v ústnej dutine možno rozdeliť na takzvané tvrdé podnebie – je v prednej časti a tvorí ho kosť. Vzadu za tvrdým podnebím sa nachádza mäkké podnebie, ktoré smerom dolu a dozadu predchádza do čapíka. O tvrdé podnebie jazyk zmäkčuje a premiešava potravu, mäkké podnebie umožňuje pohyb, keď človek prehĺta a zabraňuje zatlačenie potravy do nosa, ktorého priechody ústia do nosohltana

Zuby

Delia sa na mliečne a stále. Mliečny chrup má 20 zubov (8 rezákov, 4 očné zuby, 8 stoličiek), stály chrup má 32 zubov (8 rezákov, 4 očné zuby, 8 črenových zubov a 12 stoličiek). Zuby slúžia na dôkladné spracovanie potravy, tvorbu reči a zvukov a na formovanie tváre.

Jazyk Je najväčším orgánom ústnej dutiny. Ide o svalový orgán v tvare trojuholníka. Je posiaty takzvanými chuťovými pohárikmi, ktoré pomáhajú rozlišovať chute. Pri koreni je pripojený k dolnej čeľusti. Slúži na príjem a spracovanie potravy, pomáha pri cicaní, prijíma aktilné a termické podnety, je nosičom chuti. U živočíchov pomáha vytvárať zvuky, u ľudí reč. Jazyk je veľmi citlivým hmatovým orgánom. Dokáže zistiť veľmi presne poškodenie zubov a prítomnosť cudzích telies v ústach (napríklad zrnko piesku).

Krčné mandle

Sú veľmi dôležité pre obranyschopnosť. Fungujú ako filter proti baktériám – zachytávajú ich.

Slinné žľazy

Ležia v ústnej dutine a produkujú sliny. Podľa charakteru vylučovaných slín delíme tieto žľazy na serózne (produkujú vodnatý sekrét), mucinózne (produkujú hlien) a zmiešané. Podľa veľkosti sú malé a veľké slinné žľazy. Veľké slinné žľazy sú tri: príušné, podjazykové a podsánkové. Ďalej sa tu nachádza veľké množstvo malých slinných žliaz: pyskové, tvárové, stoličkové či jazykové.

Sliny

Sú tekutým výlučkom slinných žliaz. Ich hlavnou funkciou je pomáhať v procese trávenia. Zvlhčujú suchú potravu, chránia zuby pred zubným kazom. V slinách sú aj ľudské a bakteriálne bunky.

Obsahujú:

• 98 percent vody
• elektrolyty (sodík, draslík, vápnik, horčík a ďalšie)
• hlien (pomáha prehĺtať)
• rôzne enzýmy – napríklad amylázu (trávi škrob a tuky), lyzozómy (ničia baktérie)

Viete, že...

- človeku denne prejde ústami približne 0,75 litra slín
- denná produkcia slín je až 1,5 litra
- tvoria sa rýchlosťou 20 ml za hodinu, pri spaní ich produkcia klesá
- množstvo slín je riadené takzvaným autonómnym nervovým systémom, ktorý kontroluje našu nevedomú činnosť

Viac zaujímavých článkov nájdete v prílohe Nový Čas Zdravie, každý piatok v denníku Nový Čas!

PORADNE: zdravie (1) , Zdravie (1) , chudnutie s forskolinom (4) , Zdravie (1) , Aký bude rok 2014? (6)
Tlačiť Diskusia (1)