Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
Azet.sk prejdi na

Keď bolesti chrbta neprestávajú

16.10.2009 Zlatica Beňová

Znepríjemňuje vám život bolesť chrbta? Poradíme vám, ako si udržať zdravý chrbát, kedy treba vyhľadať lekára a ako si môžete uľaviť od bolesti bez liekov.

Podceňovať bolesť chrbta sa nevypláca. 2 obrázky vo fotogalérii Podceňovať bolesť chrbta sa nevypláca.

Bolesť chrbta niekedy znepríjemní život, inokedy dokonca celkom vyradí človeka z bežných činností. Ak bolesť chrbta sprevádza necitlivosť nôh či chodidiel, alebo strata ovládania funkcií močového mechúra či čriev, okamžite vyhľadajte lekára.

Pozor na lieky!

Všetky osvedčené lieky proti bolesti sú z krátkodobého hľadiska účinné, ale určite neriešia príčinu. Práve naopak! Dočasná úľava môže zamaskovať vážne ochorenie alebo zranenie. Takže ak bolesť dosiahne stupeň, keď sa bez liekov nezaobídete, určite navštívte lekára.

Ako si udržať zdravý chrbát?

• nezabúdajte na pravidelný pohyb
• ak máte sedavé zamestnanie, občas vstaňte a uvoľnite si krčné svaly, urobte niekoľko malých predklonov v páse, pohybov hlavy do strán, zakrúžte ramenami
• nechoďte a neseďte zhrbení, snažte sa každú hodinu telo ponaťahovať
• po prebudení skúste päťminútový strečing
• doprajte si dostatok kalcia, nachádza sa v mlieku, jogurte, brokolici, rybách, syre či v mandliach
• ťažký nákup si rozložte do dvoch tašiek, aby sa záťaž vyrovnala
• vysoké podpätky sú síce sexi, no často môžu stáť za boľavým chrbtom, striedajte ich s nízkymi podpätkami či športovou obuvou
• z času na čas si zájdite na masáž, niekedy postačí masáž šije alebo len chrbta, nemusíte tak zaplatiť vysokú sumu
• občas sa počas dňa posaďte na fitloptu, nedovolí, aby svaly stuhli
• strážte si hmotnosť, nadváha vedie k oslabeniu brušných svalov a k preťaženiu chrbtice

Na zmiernenie bolesti:

Aromaterapia - keď ustúpi počiatočný zápal spojený s bolesťou chrbta, urobte si horúci aromaterapeutický kúpeľ na urýchlenie hojenia a zmiernenie bolesti. Zmiešajte soľ (250 gramov) a éterické oleje (po 5 kvapiek majoránového, rozmarínového a levanduľového oleja) a pridajte ich do vane s horúcou vodou. V kúpeli zotrvajte 20 minút.

Bylinky - kombinácia valeriány, šišáka a kaliny tlmí svalové kŕče a potláča bolesť. Zmiešajte po 30 mililitrov z každého výťažku z jednotlivých bylín v tmavej fľaštičke, potrepte a trikrát denne užívajte polovicu čajovej lyžičky v malom množstve teplej vody, kým kŕče neustúpia.

Gél alebo masť z arniky - zmierňuje celkovú aj svalovú bolesť a pôsobí proti zápalu, urýchli proces hojenia. Tri až štyri razy denne vtierajte väčšie množstvo masti do kože chrbta, až kým bolesť neustúpi.

Náš tip: Pomoc z mrazničky

Ľad naukladajte do plastového vrecka a priložte si ho na boľavé miesto na 20 minút. Ako náhrada vám poslúži veľké balenie mrazenej zeleniny. Opakujte podľa potreby, no medzi jednotlivými obkladmi robte 15-minútové prestávky.

Slovo odborníka

MUDr. Július Kazimír, Rehabilitačné centrum Moon

Kde robíme najväčšie chyby?

,,Okrem iného aj v jednostrannom nazeraní na problém a jeho nepresnom komentovaní. Pojem chrbát akoby naznačoval, že treba riešiť problémy iba v tejto časti tela. Správnejšie by bolo hovoriť o chrbtici a jej svalovom korzete. Zo skúseností vieme, že problémy vznikajú vtedy, ak nie je svalový korzet – a tu mám na mysli brušné i chrbtové svalstvo – v perfektnom a vyváženom stave. Pri odstráneni bolesti chrbta si treba osvojiť optimálny celodenný režim. Pri sedavom zamestnaní (8 hodín denne) treba upraviť ergonómiu pracovného miesta. Dynamické sedenie je vhodnou alternatívou. A, samozrejme, aktívny pohyb a špeciálne cvičenia, ktoré rešpektujú fyziologické limity organizmu a individuálne schopnosti pacienta.

Alfou a omegou sú cvičenia zamerané na hlboký svalový systém brucha a chrbtice pod dozorom lekárov a vyškolených fyzioterapeutov.

Lekára vyhľadajte, keď sú bolesti príliš silné, nereagujú na bežné analgetiká a ak bolesť vyžaruje do dolnej končatiny. Základom sú anamnéza, klinické vyšetrenie a celá škála moderných zobrazovacích metód od RTG, CT a MRI. Tento postup určí diagnózu a diagnóza určí smer liečby. Dlhodobé bagatelizovanie bolestí môže vyústiť do skutočného problému. Postupne môže dôjsť k roztrhnutiu väzivového prstenca medzistavcovej platničky, ktorá začne tlačiť na nervový koreň a vtedy si stav už vyžaduje radikálnejšiu liečbu.“

Viac zaujímavých článkov nájdete v prílohe Nový Čas Zdravie, každý piatok v denníku Nový Čas!

Tlačiť Diskusia (1)