Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
Azet.sk prejdi na

Čistenie zubov: Chce to správnu techniku

02.11.2009 Zlatica Beňová

Čisté zuby sa nekazia, tvrdia odborníci. Tak si zoberte kefku a poďme na to! Poradíme vám, ako si osvojíte správnu techniku čistenia zubov.

Správne čistenie zubov. 2 obrázkov vo fotogalérii Správne čistenie zubov.

Zuby by sa mali umývať po každom jedle, ale nie vždy sa to dá. Podľa odborníkov na ústnu hygienu si totiž stačí umývať zuby raz denne, ale poriadne! Pritom najdôležitejšie je večerné čistenie. Na zuboch sú po celom dni nalepené zvyšky všetkého, čo ste jedli a pili. A práve v noci robia najväčší neporiadok. V priebehu dňa zubom pomáhajú slinné žľazy, ktoré vyrábajú sliny a tie riedia zubný povlak. V noci slinné žľazy ,,spia“.

Postup pri čistení

• pred čistením si ústa poriadne vypláchnite vodou, aby sa odstránili čerstvé zvyšky jedla a zostatky z kyslých nápojov, ako napr. kolové alebo ovocné šťavy,
• kefkou netlačte príliš silno, pretože si môžete poškodiť ďasno a zubné krčky, ohnuté zubné kefk y po 1- až 2-týždennom používaní sú spoľahlivým znakom príliš vysokého tlaku,
• kefku vymeňte za novú vtedy, keď štetiny prestávajú držať svoj tvar a začínajú sa zohýbať do strán,
• to, ako dlho vám kefka vydrží, je individuálne, závisí to od techniky čistenia, frekvencie a sily, akou si zuby umývate,
• vyberajte si radšej kefku s mäkkými štetinkami, nie je pravda, že sa rýchlejšie opotrebuje
• kefky s tvrdými vláknami dokážu spôsobiť v ústach škody, ktoré sa môžu prejaviť oveľa neskôr
• po chorobe kefku vyhoďte.

Chce to správnu techniku

Čistenie by sa malo robiť vždy podľa pevne naučenej schémy. Zabezpečíte si tak, že nezabudnete na žiadnu zubnú plochu:

 

422374:gallery:true 1. Držte kefku pod uhlom 45 stupňov proti ďasnám. Jedna polovica štetín kefk y sa dotýka ďasien, druhá polovica zubov.
422375:gallery:true 2. Kefku veďte pomaly po oblúku hornej čeľuste odpredu dozadu, tlačte ňou na zuby len veľmi jemne a robte krúživé pohyby.
422376:gallery:true 3. Potom si vyčistite rovnakým spôsobom aj druhú stranu oblúka.
422377:gallery:true 4. Presuňte sa na dolný rad zubov. Kefk u ťahajte od ďasien k vrcholu zubov. Taký pohyb zaručuje najlepšie odstránenie povlaku a baktérií zo zubov.
422378:gallery:true 5. Rovnako vyčistite aj opačnú stanu.
422379:gallery:true 6. Nezabúdajte ani na predné horné vnútorné plochy. Čistia sa ťažšie, chce to veľa trpezlivosti a cviku.
422380:gallery:true 7. Špeciálne si dajte záležať na stoličkách a vyčistite si ich zo všetkých strán, čiže všetky ich plochy.
422381:gallery:true 8. Presuňte sa na dolné vnútorné plochy.
PORADNE: zdravie (1) , Zdravie (1) , chudnutie s forskolinom (4) , Zdravie (1) , Aký bude rok 2014? (6)
Tlačiť Diskusia (2)