Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
Azet.sk prejdi na

Odstránenie znamienka už nebolí

30.10.2009 Eva Peterová

Aj vy máte znamienka, ktoré vám zavadzajú a sú vystavené mechanickému dráždeniu, napríklad pri obliekaní?

Vaše znamienka by aspoň raz ročne mal skontrolovať odborník. 2 obrázkov vo fotogalérii Vaše znamienka by aspoň raz ročne mal skontrolovať odborník.

Metóda odstraňovania laserom je bezbolestná, rýchla a bez trvalých následkov.

Najvhodnejší čas na tento úkon je práve teraz. Miesto po vybratí znamienka je pár dní začervenané a citlivé na svetlo. Keby ste ho vystavili priamemu slnku, riskovali by ste minimálne vznik pehy alebo i vážneho zápalu. V zimnom období, keď je slnečného žiarenia menej, sa vyhnete komplikáciám aj rôznym pigmentovým nerovnostiam.

Martin Kontúr, PR manažér Slovenskej televízie, je znamienkami doslova posiaty. Rozhodol sa pre odstránenie tých, ktoré mu zavadzali a boli neustále dráždené oblečením. Tzv. pigmentové névy, vyčnievajúce z kože, mu po lekárskom posúdení napokon odstránili šetrnejšou metódou – laserom. Pigmentové znamienka sa v zásade odstraňujú chirurgicky, s možnosťou následného histologického vyšetrenia. Keď však lekár s pomocou digitálnej kamery zistí, že znamienko nie je rizikové tak, ako v Martinovom prípade, môže ho vyrezať laserom. ,,Znamienko sa digitálnym dermatoskopom preskenuje, špeciálny softvér ho zachytí, odmeria veľkosť aj množstvo pigmentu. Ak jeho okamžité vybratie nie je nevyhnutné, pacient príde na kontrolu až o rok a my budeme vedieť porovnať, či sa za toto obdobie nejako zmenilo. Môžeme sa však rozhodnúť i pre okamžité odstránenie znamienka. Zákrok sa robí v lokálnej anestéze,“ vysvetľuje MUDr. Alexandra Novotná zo Súkromnej kliniky plastickej chirurgie, estetickej medicíny a laserovej medicíny Esthetic.

Vyšetrenie digitálnou kamerou

Digitálnou kamerou sa znamienko najprv nasníma, následne ho program vyhodnotí a po krátkej analýze lekár zistí, nakoľko je závažné. Pre laické pochopenie slúži farebná škála. Biela farba predstavuje bezpečnú zónu, žltá je prechodná a červená riziková. ,,V prípade červenej je nevyhnutné chirurgické odstránenie, ak sa znamienko nachádza v žltej zóne, lekár sa na základne klinického obrazu môže rozhodnúť i pre laserové vyrezanie. Biela farba signalizuje, že ide o bezproblémové znamienko, ktoré môžeme laserom pokojne odstrániť.“

Plusy lasera

Výhoda lasera spočíva v tom, že zastavuje krvácanie. Rana sa preto nemusí zašívať a pacientovi po nej jazva určite nezostane. Navyše, zákrok je bezbolestný, trvá pár minút, hojenie iba 6 – 10 dní. Lekár sa laserom dostane pod znamienko a to sa pôsobením lúča postupne odparí. Na jamke, ktorá po ňom zostane, vznikne chrasta. Tá po krátkom čase odpadne a pacient už nemusí chodiť ani na kontrolu. Počas hojenia sa však treba vyhýbať špinavému, prašnému prostrediu aj kontaktu s vodou, ranka by sa mala ošetrovať septonexovým púdrom. Netreba ju prelepovať, hojiť sa môže i na vzduchu.

Zákrok bez jazvy

Keďže v tomto prípade ide o estetickú medicínu, lekár sa snaží, aby bolo znamienko vybraté čo najšetrnejšie. Keď dermatológ posúdi, že ide o pigmentové, rizikové znamienko, pacienta pošle za plastickým chirurgom na chirurgické vyrezanie v lokálnej anestéze. ,,Po tomto zákroku sa posiela na histológiu, patológ na ňom urobí niekoľko rezov a dôsledne vyšetrí každú vzorku, aby sa zistilo, či náhodou nebolo zhubné. Pri pozitívnom náleze sa nasadí ďalšia liečba.“ V Martinovom prípade išlo o neškodné výrastky, na hlave o dermatofibróm, povrchové znamienko mäkkého charakteru, ktoré vyrastá z buniek vlasových cibuliek. ,,Boli to znamienka, ktoré prekážali z estetickej stránky, ale napríklad i pri česaní. Každým mechanickým dráždením pritom vzniká isté riziko, preto bolo rozumné dať ich von,“ konštatuje MUDr. Alexandra Novotná.

422907

1. Vyšetrenie znamienka digitálnymdermatoskopom.

422908

2. Po preskenovaní znamienka ho program vyhodnotí a na farebnej škále sa ukáže stupeň jeho závažnosti.

422909

3. Znamienko sa odstraňuje v lokálnej anestéze, ktorá sa pacientovi podá tesne pred zákrokom.

422910

4. Vyrezanie znamienka laserom trvá iba pár minút a je bezbolestné.

422911

5. Znamienko sa pôsobením lasera vyparí, ranka sa dôsledne vydezinfikuje, ošetrí púdrom a na pár hodín prelepí.

422912

6. Po odstránenom znamienku nezostane jazva, iba biely fliačik.

422913

Dermatofibróm, ktorý vyrastá z buniek vlasových cibuliek. Keďže neobsahuje pigment, nemusí sa ani vyšetriť digitálnou kamerou.

422914

Nebezpečné bodky krásy

Hrozbou sú pigmentové znamienka na dlani a na chodidlách. Na týchto miestach je ich výskyt neopodstatnený, pretože tam pigment nemáme. Ak si ich pri samovyšetrení nájdete, vyhľadajte radšej lekára. Keď sa vyšetrením zistia napríklad známky bunkových atypií, treba znamienka chirurgicky vyrezať a poslať na histologické vyšetrenie.

Viac zaujímavých článkov nájdete v prílohe Nový Čas Zdravie, každý piatok v denníku Nový Čas!

PORADNE: zdravie (1) , Zdravie (1) , chudnutie s forskolinom (4) , Zdravie (1) , Aký bude rok 2014? (6)
Tlačiť Diskusia
NEPREHLIADNITE