Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
Azet.sk prejdi na

Rastové bolesti: Rast naše deti naozaj môže bolieť

09.11.2009 Casprezeny.sk

Určite to poznáte. Vaše dieťa sa nikde neudrelo, napriek tomu vzdychá, že ho raz bolí koleno, raz predkolenie, potom zasa nad členkom a opäť to kolienko.

Deti potrebujú poradiť, povzbudiť alebo len hľadajú niekoho, komu sa môžu zdôveriť. Deti potrebujú poradiť, povzbudiť alebo len hľadajú niekoho, komu sa môžu zdôveriť.

A tak to ide dookola. Keď deti rastú, môže to parádne bolieť.

Ako je to možné, že dieťa má bolesti, hoci je celkom zdravé? Je to niečo, na čo lekári dodnes nevedia dať jednoznačnú odpoveď. Rastové bolesti sú ešte stále nepreskúmaný fenomén. Mnohé odpovede však už poznáme.

Kedy sa prejavujú

Rastové bolesti sú neškodným syndrómom s typickou bolesťou končatín, ktorá sa zvyčajne objavuje u detí mladších ako 12 rokov. Vyskytujú sa rovnako často u chlapcov a dievčat. Asi 40 percent detí vo veku od troch do šiestich rokov naozaj bolí vlastný rast. S nástupom puberty, okolo deviatich až dvanástich rokov, nastáva ďalšia fáza intenzívneho rastu a vtedy sa bolesti môžu vrátiť.

Hlavné príznaky

Bolesť väčšinou postihuje obe dolné končatiny v oblasti stehien, lýtok alebo pod kolenami. Objavuje sa podvečer alebo v noci a často budí dieťa zo spánku. Neraz vzniká po zvýšenej telesnej námahe. Zvyčajne trvá 10 až 30 minút, niekedy aj niekoľko hodín a môže byť rôzne silná. Rastové bolesti sú občasné a obdobia bez bolesti môžu trvať niekoľko dní až mesiacov. U niektorých detí sa však objavujú denne.

Čo vlastne bolí?

Ide o rôzne intenzívne bolesti v rastových zónach kostí, ktorých presná príčina nie je známa. Rastová platnička má zložitú štruktúru. Sú v nej cievy i nervy a je možné, že keď sa kosť naťahuje do dĺžky, dráždi koncové nervy. Inou možnosťou je, že v období prudkého rastu nestačia cievy s výživou alebo bolí samotná kostná prestavba.

Ako sa diagnostikujú a liečia

Kľúčom k diagnóze je typická nočná bolesť s normálnym klinickým nálezom. Laboratórne a rtg. vyšetrenia sú normálne a nie sú potrebné na stanovenie diagnózy. Dieťaťu treba vysvetliť, o čo ide, a to mu pomôže znížiť úzkosť či strach z bolesti. Pri zmiernení bolesti pomáha masáž mentolovými či eukalyptovými mastičkami. Deťom s častými nočnými bolesťami možno podať večernú dávku ibuprofénu, ktorý zmierni bolesť alebo zabráni jej vzniku. Rastové bolesti nie sú prejavom choroby a väčšinou sa časom zmierňujú. Všetky deti z nich nakoniec vyrastú.

Najrýchlejšie rastieme večer

Viete, že najrýchlejšie rastieme večer po 20. hodine? Nie je to žart. Každý endokrinológ potvrdí, že ak chcete, aby vaše dieťa dobre rástlo, treba ho ukladať do postele okolo ôsmej hodiny. Rastový hormón sa najintenzívnejšie vylučuje do 22. hodiny. Aj preto naše deti najviac bolia nožičky práve v noci.

Keď dieťa nerastie

Sú deti, ktoré majú naopak iný problém. Nerastú. Čo by mohol urobiť rodič pre to, aby včas zachytil, že s vývinom dieťaťa to nie je v poriadku? Koľko centimetrov by malo dieťa za rok narásť? „Závisí to od vekového obdobia, v ktorom sa nachádza. Dvojročné dieťa môže rásť okolo 15 až 18 cm za rok, u 5-ročného dieťaťa je minimálna hodnota 3 cm za rok. Deti tesne pred pubertou, zvlášť chlapci, môžu veľmi spomaliť rast, ale naopak v puberte veľmi vyrásť. Dôležité je sledovať dynamiku rastu. Bolo by vhodné, keby si rodičia sledovali na dverách, stene, ako dieťa rastie, či ide o rovnomerný rast, či dieťa neprerastá mladší súrodenec, ako dieťa vyzerá v kolektíve rovesníkov. To sú prvé varovné príznaky. Väčšinou prvé príznaky by si rodičia mohli všimnúť okolo 4. a 5. roka,“ radí endokrinologička MUDr. Ľudmila Košťálová.

Tlačiť Diskusia