Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
Azet.sk prejdi na

Ploché brucho nemusí byť problém

09.11.2009 Zlatica Beňová

Chcete mať pekné ploché brucho? Existujú účinné spôsoby, ako to dosiahnuť. Zbavte sa pneumatiky raz a navždy! Poradíme vám, ako na to.

Ľudia, ktorí priberajú v oblasti brucha, majú vysokú úroveň stresového hormónu kortizolu. 2 obrázky vo fotogalérii Ľudia, ktorí priberajú v oblasti brucha, majú vysokú úroveň stresového hormónu kortizolu.

Hoci tuky plnia v našom organizme dosť dôležitú úlohu (pomáhajú obnovovať bunky a pod.), neteší nás, ak sa nám ukladajú na bruchu. Navyše ukladanie tuku nespôsobuje len estetický problém. Oveľa závažnejším faktom je, ak sa tuky ukladajú v cievach, časom môžu spôsobiť ich upchatie. Následkom sú infarkty, mozgové príhody či iné srdcovo-cievne ochorenia. Je dosť dôvodov, prečo sa začať starať o svoje brucho.

Zníženie stresu a dostatok spánku

Nahromadenie tuku na bruchu poukazuje aj na zvýšené ukladanie tuku okolo hlavných telesných orgánov. Teda hromadenie tuku na bruchu nie je len záležitosť estetická, ale aj zdravotná. Ľudia, ktorí priberajú najmä v oblasti brucha, a nie na stehnách a bokoch, majú vysokú úroveň stresového hormónu kortizolu. Podľa výskumov prispievajú k udržaniu štíhlosti nielen racionálne stravovanie a pohyb, ale aj eliminácia stresu a dostatok spánku. Pomáhajú aj rýchla chôdza, beh, a to aspoň hodinu denne. Treba jesť veľa vlákniny, čerstvého ovocia, zeleniny, obilnín a rýb.

Nafuknuté brucho

Nafúknuté brucho netrápi len ľudí s nadváhou. Problémy so zapnutím sukne alebo nohavíc môžu mať aj štíhli ľudia. Dôvodom môže byť strava (nesprávna kombinácia potravín) a uvoľnené svalstvo. Nadúvanie spôsobujú jedla bohaté na sacharidy alebo surová strava. Ak sa nemožno vyhnúť konzumácii potravín ako kel, kapusta, hrach, fazuľa alebo šošovica, upravte si tieto jedlá koreninami alebo bylinkami, ktoré trávenie uľahčujú. Patria k nim saturejka, vhodná do polievok zo strukovín, rozmarín, šalvia alebo rasca a fenikel. Pri bolestiach si doprajte obklady a jemnú masáž brucha dlaňami v smere chodu hodinových ručičiek.

Skvelý tip proti nadúvaniu: Ďumbierový (zázvorový) čaj

Jednu lyžičku čerstvo postrúhaného ďumbiera zalejte vriacou vodou a nechajte 20 minút lúhovať. Ochuťte šťavou z polovice citróna a lyžicou medu.

Viac zaujímavých článkov nájdete v prílohe Nový Čas Zdravie, každý piatok v denníku Nový Čas!

Tlačiť Diskusia