Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
Azet.sk prejdi na

Na návšteve u Petra Hochschornera: Vymenil pádlo za lopatu

16.11.2009 Daniela Mýtna

Trojnásobní olympijskí víťazi bratia Peter a Pavol Hochschornerovci bývali s rodičmi v Petržalke, odkiaľ takmer denne dochádzali na tréningy do Čunova.

Peter Hochschorner vo svojej obývačke. 6 obrázkov vo fotogalérii Peter Hochschorner vo svojej obývačke.

Pomaly však "zakotvujú" v Rusovciach, odkiaľ je to na obidve strany – do mesta aj na kanál, len kúsoček.

ROVNAKÉ A PREDSA INÉ

Obidva montované domčeky známych bratov vznikajú postupne, raz je v predstihu jeden, potom druhý. Zvonku sú domy rovnaké, ale interiér má každý iný. „Popri súťažiach a tréningoch to rýchlejšie ani nejde. Hrubú stavbu – montovaný drevený dom, mi postavila fi rma, ostatné som si začal robiť radšej sám,“ prekvapil nás Peter, u ktorého sme boli na návšteve ako prvého. Svoj domček stavia postupne, ako keď lastovičky lepia hniezdo, tu niečo obloží, primontuje, natrie.... a hoci sa to nikde neučil, na výsledku si dáva záležať.

LOPATOVANIE JE HRAČKA

„Zo začiatku som si aj objednal „majstrov“, ale keď som ich videl pracovať a uvedomil som si, že ich musím obskakovať a ešte za to aj zaplatiť, radšej som ich poslal preč. Na susedov, ktorí sa so slovami: „Tak čo makačka, makačka?“ pristavovali, keď ma videli s lopatou, som sa len usmieval - pre moje ruky vytrénované pádlom bola predsa takáto práca hračka.“

RADŠEJ OPRAVUJE AKO UPRATUJE

O tom, že je Peter zručný majster, svedčí aj jeho nevšedný koníček, kvôli ktorému k domu pristavil väčšiu garáž a teší sa, že si tam bude môcť čo-to zmajstrovať. Nielen bežné domáce opravy, ktoré uprednostňuje pred upratovaním, ale chce sa tam venovať aj svojej záľube – z času na čas si pozháňa staré, ale zaujímavé vraky aút, ktoré na nepoznanie zreparuje a urobí z nich doslova výstavné kúsky.

NÁVŠTEVY SÚ OBČAS V ŠOKU

Zlatý kanoista nepotreboval pomoc profesionálneho dizajnéra ani pri zariaďovaní domu. Všetko má vraj na svedomí jeho priateľka Beátka a on sa rozumne uspokojil s rolou nadšeného pozorovateľa a pomocníka pri realizácii jej predstáv. Beáta má fantáziu a odvahu a ozvláštnila interiér prvkami, ktoré vyrážajú dych. „Chceli sme aby hostí hneď po príchode do obývačky upútalo niečo zaujímavé, živé, mladistvé a neotrepané. Návštevám sa náš byt, aj keď sú spočiatku trochu „šoknutí“, páči. Zhodli sme sa na tom, že sa nebudeme prispôsobovať konvenciám, ale naopak, byt si urobíme podľa toho, čo vyhovuje nám dvom a podľa našich záujmov.“

KAŽDÁ STENA JE INÁ

Hneď ako sa otvoria dvere, návštevníkov upúta tapeta s plastickým dekorom sústredených kruhov. Tie boli spočiatku iba biele, ale Petrova priateľka každý druhý zvýraznila červenou farbou, aby ich účinok zdynamizovala. Ale ani to jej nestačilo a vedľajšiu stenu otapetovala ďalším nápadným vzorom. Do izby postavila bielu sedačku, ktorá v kontraste s tmavou lesklou podlahou pôsobí veľmi vznešene a dáva vyniknúť dizajnovým bonbónikom, ktorých je tu neúrekom. Či už ide o stoličku s tromi nohami, alebo lavicu pripomínajúcu hlavicu iónskeho stĺpa s dvoma zvitkami či vernú kópiu Kolumbovho dela.

NEEXISTUJE KÓPIA

„Aby sa jedlo mohlo servírovať bez pobehovania sem a tam po byte, tesne ku kuchyni sme postavili jedálenský stôl. Veľký stôl, pri ktorom sa budeme všetci schádzať, má podľa mňa nezastupiteľnú úlohu“, snažil sa Peter upriamiť našu pozornosť na daľší zaujímavý celok z ktorého vyžaruje pohostinnosť, Domáci v ňom zároveň docielili, rovnako ako v obývačke pocit originality a vytvorili tak interiér, ktorý určite nemá nikde ani náznak kópie. Nad stolom visia tri rovnaké lampy - jedna modrá, druhá, šedá a tretia fi alová, ktoré spájajú dve rôzne línie - obývačkový etno štýl s lákavými retro prvkami v kuchyni, ktoré jej spolu s „baňatou“ chladničkou v štýle 50. rokov dodávajú švih.

PODOZRIVO NORMÁLNA KÚPEĽŇA

Z prízemia sa vychádza do podkrovia, ktoré poskytuje priestor pre tri izby a kúpeľňu. Tá vyzerá podozrivo normálne až na to, že obkladačky domáci pán z praktických dôvodov nalepil aj na šikminu. Jej koncepcia bola poňatá skutočne veľkoryso, vošla sa do nej vaňa aj sprchovací kút a „nešpatí“ ju práčka, ktorá je dole v technickej miestnosti.

BONBÓNIK NA ZÁVER

V podkroví sa nachádza ešte jeden priestor, ktorý sa, kým nepribudnú ďaľší „čľupkáčikovia“, využíva ako herňa. Pre uzavretú spoločnosť tu má Peter k dispozícii biliardový stôl a stolný futbal. V celom interiéri domu si mladí ľudia vytvorili zaujímavý celok, v ktorom nielenže docielili pocit originality, ale vyriešili ho tak, aby im vyhovoval aj v budúcnosti.

Tlačiť Diskusia