Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
Azet.sk prejdi na

Máte problémy s jazykom? Spoznajte príčiny týchto ťažkostí!

10.01.2010 Zlatica Beňová

Okrem rôznych chutí môžete na jazyku pocíťovať aj pálenie, zápaly, svrbenie, zápach či sťaženie prehĺtania. Viete, kedy treba vyhľadať lekára?

Zápach z úst  môže byť prejavom ochorení ústnej dutiny, hrtana, ale aj pažeráka. 2 obrázky vo fotogalérii Zápach z úst môže byť prejavom ochorení ústnej dutiny, hrtana, ale aj pažeráka.

Choroby jazyka

Najčastejším príznakom je chorobný povlak jazyka (biely, čierny alebo inej farby). Jazyk pri niektorých chorobách môže byť rozbrázdený, pri iných, naopak, vyhladený (napr. pri nedostatku vitamínu B12 pri chronickom zápale žalúdka). Suchý jazyk býva jedným z prvých príznakov nedostatočného príjmu tekutín (dehydratácie) najmä u starších ľudí. Leukoplakia jazyka sa prejavuje zhrubnutím sliznice jazyka a ohraničenými vyvýšenými belavými ložiskami, vzniká jej chronickým dráždením (podobne ako stomatitída). Vzhľadom na to, že sa považuje za predstupeň rakoviny jazyka, musí byť pravidelne sledovaná. Choroba jazyka je v medzinárodnej klasifi kácií chorôb evidovaná pod kódom: K14.

Zápaly jazykových bradaviek

Častejšie sa objavujú malé zápaly jednotlivých jazykových bradaviek spôsobené mechanickými alebo chemickými dráždeniami. Pacient ich pociťuje maximálne ako špendlíková hlavička veľké, biele, vyvýšené hrbolčeky a môže ich rozoznať v zrkadle. Napriek ich rušivému a nepríjemnému charakteru nevyvolávajú žiadne pálenie.

Pálenie na jazyku

Pacient nepociťuje len samotné pálenie, ale aj iné poruchy citlivosti, ako mravčenie, svrbenie, pichanie, bolenie. Poruchy chuti nie sú žiadnou zriedkavosťou a pacienti sa často sťažujú aj na suchosť v ústach. Pri objasňovaní príčiny treba zohľadniť aj všeobecné ochorenia. Pálenie na jazyku alebo na sliznici ústnej dutiny môžu vyvolávať aj nedostatok vitamínu B a železa, cukrovka, nedostatočná činnosť pečene a málokrvnosť.

Zápaly ústnej sliznice (stomatitídy)

Môžu byť bakteriálneho, vírusového, plesňového či iného pôvodu (napr. pri chronickom dráždení sliznice ústnej dutiny alkoholom, nikotínom či inými škodlivými látkami). Môžu sa vyskytovať pri poruchách trávenia, infekciách či iných zápalových ochoreniach tráviacej trubice (napr. pri Crohnovej chorobe).

Zápach z úst (halitosis)

Môže byť prejavom ochorení ústnej dutiny (zápaly, nádory a iné choroby), ochorení z ORL oblasti (napr. chronický zápal hrtana), ochorení pažeráka (nedostatočnosť dolného pažerákového zvierača, zápal, nádor alebo zúženie v hornej časti tráviacej trubice), jej nedostatočného vyprázdňovania a pod. V starobe je oveľa častejší a môže byť prejavom uvedených ochorení alebo len prejavom starnutia. Niekedy sa ani v mladšom veku jeho príčina nedá presne zistiť, a preto aj liečba je často len symptomatická (potláčajú sa príznaky a nelieči sa skutočná príčina, lebo je neznáma).

Príznaky ochorení pažeráka

Sťažené prehltanie – (dysphagia, dysfágia)

Je príznak, ktorý pacient síce pociťuje v pažeráku, ale jeho príčinou môžu byť aj ochorenia lokalizované mimo pažeráka. Viaže sa takmer bezprostredne na hltací akt. Pre stanovenie presnej diagnózy je dôležitá lokalizácia tohto pocitu. Ak je sťažené hltanie spojené so zvracaním, prípadne veľmi nepríjemným až neznesiteľným zápachom z úst, je to veľmi často známka pokročilého, závažného ochorenia pažeráka.

Bolestivé prehĺtanie (odynophagia, odynofágia)

Môže sa vyskytnúť pri hltaní veľkých, zle požutých kusov horúcej, alebo korenistej potravy a pod. Ak sa však tento príznak vyskytuje aj pri hltaní bežnej dobre požutej potravy, ktorej konzumácia človeku predtým nerobila ťažkosti, dokonca ak je bolestivé aj prehĺtanie tekutín, ide už obyčajne o vážny stav. Príčinou bolestivého hltania sú najčastejšie choroby pažeráka, ktoré postihujú jeho sliznicu (zápaly, nádory, vredy), alebo zužujú jeho priesvit, čo bráni fyziologickému posunu potravy do žalúdka.

Slovo odborníka: MUDr. Jozef Klucho, gastroenterológ-internista, špecialista na ochorenia tráviaceho traktu

Dôležitá je hygiena

Pri ochoreniach ústnej dutiny, resp. ich príznakoch, príčina týchto ochorení nemusí byť v ústnej dutine samotnej. Je však pravidlom, že sa musí vykonať predovšetkým zubné a krčné vyšetrenie. Podľa iných sprievodných príznakov treba doplniť základné krvné laboratórne vyšetrenia, prípadne RTG, a to nielen prínosových dutín, ale niekedy aj pľúc. V neposlednom rade, ak sa uvedenými vyšetreniami príčina príznakov a ochorení ústnej dutiny nezistí, treba pokračovať gastroenterologickým a pri opakujúcich sa príznakoch aj imunologickým, pľúcnym alebo inými vyšetreniami, ktoré zdanlivo s uvedeným problémom nemajú súvis.

Čo môže urobiť pacient?

Pri ochoreniach ústnej dutiny je veľmi dôležitá jej hygiena. Okrem bežného umývania zubov, najlepšie po každom jedle, je vhodné používanie dezinfekčných ústnych vôd a najmä starostlivosť o medzizubné priestory. Pravidelná hygiena môže výrazne zlepšiť príznaky zápalov ďasien a sliznice ústnej dutiny, ako i zápachu z úst. Zo stravy treba vylúčiť dráždivé (kyslé, korenisté) a aromatické jedlá, taktiež aj alkohol, nikotín a kofeín. Strava by nemala byť príliš horúca, skôr vlažná alebo studená, dostatočne mechanicky spracovaná už pred požitím, najlepšie mletá alebo tekutá, podľa individuálnej znášanlivosti a rozsahu zápalového procesu v ústnej dutine. Zápaly sliznice ústnej dutiny a zápach z úst možno zmierniť aj prírodnými prostriedkami, napríklad kloktaním a vyplachovaním ústnej dutiny odvarmi z kamiliek, repíka či mäty.

Viac zaujímavých článkov nájdete v prílohe Nový Čas Zdravie, každý piatok v denníku Nový Čas!

PORADNE: zdravie (1) , Zdravie (1) , chudnutie s forskolinom (4) , Zdravie (1) , Aký bude rok 2014? (6)
Tlačiť Diskusia (2)
NEPREHLIADNITE