Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
Azet.sk prejdi na

Vlastníte cenné papiere, či len bezcenné akcie?

22.01.2010 Jana Šimonová

Ak ešte vlastníte kupónovú knižku, mali by ste vedieť, čím disponujete. Pokiaľ vlastníte bezcenné akcie, nemusíte sa s ich prevodom ponáhľať.

Možno vás hodnota majetku z kupónky príjemne prekvapí. Možno vás hodnota majetku z kupónky príjemne prekvapí.

Pri pohľade na kupónovú knižku z deväťdesiatych rokov minulého storočia, ktorú máte kdesi hlboko v zásuvke, pretože má už svoje roky, by ste nemali zostať len pri nostalgickej spomienke. Môžete totiž vlastniť majetkové účty s nejakými akciami, dlhopisy alebo družstevné podielové listy. Tie vlastní vyše milióna obyvateľov. Pätnásťtisíc z nich urobilo dobre, ak do konca minulého roka rozhodlo o ich prevode na Fond národného majetku, pretože malo na účte cenné papiere v nominálnej hodnote vyššej ako 6 638,78 eur, čiže 200-tisíc korún. Dôvodom v tom čase bola informácia, že fond tieto účty spoplatní. Pred Vianocami parlament rozhodol o tom, že prevedenie zlých akcií na štát, aby im fond mohol vrátiť poplatky za vedenie účtu, neplatí. Predĺžilo sa to o ďalší rok. Ukázalo sa totiž, že pôvodný termín bol príliš krátky.

Trhová hodnota akcií

Cenné papiere majú aj tzv. trhovú hodnotu, ktorej výška sa môže rovnať nule alebo je veľmi nízka. Kam teda s bezcennými papiermi? Hádate dobre, ak si myslíte, že do zberných surovín nie. Bezcenné papiere sa totiž dajú prevádzať na fond na obchodných miestach RM-S Market a v 40 vybraných pobočkách Slovenskej pošty. Na predajné miesta sa doteraz vybralo necelých 50-tisíc ľudí, z ktorých však väčšina nemusela svoje akcie prevádzať, pretože ich nominálna hodnota na účtoch nepresahovala spomínaných 6 638,78 eura. V tomto prípade nemuseli dokonca ani platiť žiadne poplatky.

Viete, ako na tom ste?

Ak netušíte, čo doma uchovávate, zistíte, ako na tom ste (s vašimi akciami a aká je ich skutočná hodnota) na stránke www.bsse.sk. Dozviete sa na nej informáciu o aktuálnej cene za jednu akciu, či je vyradená z obchodovania, prípadnú cenu akcie za uplynulý rok, ako aj informáciu o tom, či sa vyplácali dividendy a v akej výške. n Ak na stránke zistíte, že už firma nejestvuje, overte si to v Obchodnom registri na www.orsr.sk n Je logické, že ak je firma zrušená, resp. zanikla, nebudete z nej mať žiaden finančný profit. Ak ešte jestvuje, ale neprosperuje, ponúknite jej akcie na odkúpenie. Urobte to písomne. V prípade, že nedostanete žiadnu odpoveď, akcií sa urýchlene zbavte. Preveďte ich na Fond národného majetku. Ušetríte tým na poplatkoch.

Tlačiť Diskusia