Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
Azet.sk prejdi na

Prvá pomoc: Ako utíšiť bolesť zubov

06.03.2010 Zlatica Beňová

Bolia vás zuby a vaša cesta k zubárovi je v nedohľadne? Viac než 70 percent ľudí si v takom prípade zvykne zobrať liek proti bolesti.

Za bolesťou sa môžu skrývať vážne zápalové ochorenia, preto čo najskôr vyhľadajte odbornú lekársku pomoc. 2 obrázky vo fotogalérii Za bolesťou sa môžu skrývať vážne zápalové ochorenia, preto čo najskôr vyhľadajte odbornú lekársku pomoc.

Na uľavenie však existuje aj niekoľko ďalších účinných metód. Poradíme vám, ktoré to sú.

Ľadový zábal

Hoci sa vám táto metóda môže zdať troška drastická, verte, že vám naozaj pomôže od bolesti uľaviť. Potrebujete k tomu ľadové kocky (môžete si pomôcť aj vreckom mrazenej zeleniny), zabaľte ich do utierky a takýto chladivý ,,nástroj" prikladajte na bolestivú stranu.

Pomôžu klinčeky

Nepodceňujte ani rady našich babičiek, sú to rokmi overené prostriedky, ktoré prekvapivo zaberajú. Skúste si vyplachovať ústa odvarom zo šalvie alebo slanou vodou. Zaberá i žuvanie klinčeka, ktorý má dezinfekčné účinky a silica z neho dokáže stlmiť bolesť zubov.

Prehľadajte lekárničku

V každej domácej lekárničke sa určite nájde liek proti bolesti. Niekedy postačí aspirín, na zuby však zaberajú lieky s obsahom ibuprofénu. Bolesť tlmia i panadol, nurofen, valetol či ibalgin. Do polhodiny by mala bolesť ustúpiť.

Homeopatická pomoc

Homeopatia si získava stále väčšiu pozornosť. Popri klasických (chemických) liekoch, ktoré môžu mať aj vedľajšie nežiaduce účinky, sú homeopatiká ďalšou voľbou, sú totiž vyrábané na prírodnej báze. Dostupné sú aj v lekárňach, sú však na predpis.

Tlak na určité body

Vyskúšajte aj tlak na určité body, takzvanú akupresúru. Na bolesť zubov pomáha, ak si budete tlačiť bod medzi ukazovákom a palcom. Ďalšie miesto sa nachádza medzi hornou perou a nosom, potom na zadnej strane ušných lalôčkov. Tieto miesta stlačte na desať sekúnd a uvoľnite. Opakujte niekoľkokrát.

Vyhľadajte lekára

Za bolesťou sa môžu skrývať vážne zápalové ochorenia (zápalové poškodenie väzivového a kostného závesného aparátu zubov, zápal trojklanného nervu, zápaly zubov a paradentóza), preto čo najskôr vyhľadajte odbornú lekársku pomoc.

Viac zaujímavých článkov nájdete v prílohe Nový Čas Zdravie, každý piatok v denníku Nový Čas!

PORADNE: zdravie (1) , Zdravie (1) , chudnutie s forskolinom (4) , Zdravie (1) , boľavý zub (1) , Aký bude rok 2014? (6)
Tlačiť Diskusia
NEPREHLIADNITE