Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
Azet.sk prejdi na

Aj vás páli záha? Vyskúšajte niekoľko dôležitých rád

19.04.2010 Casprezeny.sk

Pálením záhy ľudia trpia často. Čím je vlastne spôsobené a čo sa v tele odohráva? Viete, aké môže mať následky pálenie záhy na naše zdravie?

Pálenie záhy, najmä, ak je časté, nepodceňujte. Pálenie záhy, najmä, ak je časté, nepodceňujte.

Prečo nás páli záha?

Veľa ľudí má oslabený zvierač medzi pažerákom a žalúdkom, čo je kruhovitý sval, ktorý ma na starosti rýchlosť priechodu potravy. Kyslý obsah žalúdka preto môže pretiecť späť do pažeráka. Niektorí ľudia produkujú z neznámych dôvodov viac žalúdočných kyselín než ostatní.

Čím to je spôsobené?

Najzásadnejším rizikovým faktorom pri pálení záhy je nadváha. Práve osoby, ktoré trpia obezitou, majú oslabený zvierač. K páleniu záhy však prispievajú aj rôzne potraviny ako suché víno, čerstvé ovocie, sladkosti, tučné jedlá, arašídy či káva. Rovnaký vplyv majú aj cigarety, stres a niektoré lieky, predovšetkým prípravky proti bolesti a antireumatiká.

Mali by sme ísť k lekárovi?

Pálenie záhy je neškodné, ak sa vyskytuje len príležitostne. Ak ním však trpíte častejšie a dokonca denne mali by ste sa nechať vyšetriť lekárom. Najmä staršie osoby by nemali s návštevou lekára otáľať. Ak máte menej ako päťdesiat rokov, skúste najprv pálenie záhy utlmiť prostredníctvom liekov bez lekárskeho predpisu.

Čo sa dá pri pálení záhy robiť?

Jedzte malé porcie, ľahšie jedlá zaťažujú žalúdok menej. Jedzte pomaly, každé sústo dôkladne rozžujte. Sledujte, po ktorých potravinách a nápojoch vás páli záha. Obmedzte ich pitie. Venujte sa nejakému relaxačnému športu – napríklad plávaniu alebo jóge. Pri ťažkostiach nepite alkohol a nefajčite. V noci spite na viacerých vankúšoch. Budete mať tak pažerák vyššie než žalúdok a kyseliny sa nebudú môcť dostať do pažeráka.

Viete, že...

  • Rady starých mám hovoria, že na pálenie záhy pomáha trochu kypriaceho prášku do pečiva.
  • Takisto sa odporúča aj nálev z kyslej kapusty alebo repy, obyčajný jogurt, horčica.
  • Vhodné sú aj rôzne čaje – z repíka lekárskeho alebo cibuľový čaj.

Ako veľmi je pálenie záhy nebezpečné?

Žalúdočné kyseliny môžu napáchať veľké škody – 20 až 30 percent ľudí dostane vredy na sliznicu slinivky brušnej. Tá na rozduel od žalúdočnej sliznice nie je chránená proti agresívnym kyselinám.

V krajnom prípade môže vzniknúť aj rakovinový nádor, ktorý zvyčajne onemocnie asi desať percent osôb s oslabeným žalúdočným zvieračom. Ak obsah žalúdku stúpne cez pažerák, môže poškodiť jeho sliznicu či dýchacie cesty alebo spôsobiť škaredý zubný povlak.

Zdroj: ahaonline.cz

PORADNE: zdravie (1) , Zdravie (1) , chudnutie s forskolinom (4) , Zdravie (1) , Aký bude rok 2014? (6)
Tlačiť Diskusia
NEPREHLIADNITE