Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
Azet.sk prejdi na

Vyberte slnečné okuliare pre deti, chráňte im zrak!

02.05.2010 Zlatica Beňová

Extrémne ostré slnečné lúče škodia očiam rovnako ako pokožke. Detské oči sú viac ohrozené, lebo absorbujú väčšie množstvo UV žiarenia než oči dospelých.

Aj deti do šiesich rokov si potrebujú chrániť oči 2 obrázky vo fotogalérii Aj deti do šiesich rokov si potrebujú chrániť oči

Ochrana pokožky pred škodlivými slnečnými UV lúčmi je pre mnohých samozrejmosťou. Chránime deti pred priamým slnkom, kupujeme im rôzne pokrývky hlavy, krémy, pritom na ich oči akosi zabúdame.

Hoci sú detské očičká vo vývoji a na bežné nosenie slnečné okuliare nepotrebujú, v prípade extrémne ostrých slnečných lúčov treba chrániť oči aj im.

Slnečné okuliare pre deti vyberajte len v optikách. Má to niekoľko výhod, okrem toho, že vám vhodne poradia, poskytnú vám záruku skutočnej ochrany a navyše vám zabezpečia aj servis. Jedinou nevýhodou sa môže zdať cena. Za detské okuliare zaplatíte od 13 eur a viac.


Slnečné žiarenie a poškodenie oka

Nadmerné pôsobenie UV žiarenia spôsobuje popálenie kože, mihalníc, zápal rohovky, spojovky. Tieto zápaly sa prejavujú bolesťou v očiach, slzením, svetloplachosťou až nemožnosťou otvoriť oči. Vyžadujú si návštevu lekára – oftalmológa a antibiotickú liečbu.

Dlhodobá expozícia UV žiarenia bez ochrany proti tomuto žiareniu môže byť spojená so vznikom nebezpečného ochorenia centrálnej časti sietnice – takzvaná degenerácie makuly. Postihnutý postupne stráca schopnosť čítať, vidieť drobné detaily, aj keď sa použije akákoľvek okuliarová korekcia.

Slnečné žiarenie dopadajúce na našu Zem sa skladá z troch základných druhov žiarení. Všetky tieto typy žiarenia môžu za určitých okolností poškodzovať oči:

od 100 do 380 nm: ultrafialové žiarenie (UV)
od 380 do 780 nm: viditeľné svetelné žiarenie (VŽ)
od 780 nm do 1 mm: infračervené žiarenie (IR)


Dizajn detských okuliarov

Deti sú neposedné a veľakrát sa môže stať, že okuliare odmietajú. Firmy sa pokúšajú prilákať zákazníkov na pekný dizajn a pestré farby. Plastové obrúčky a motívy zvieratiek či rozprávkových postavičiek sa môžu deťom páčiť a majú aj svoje praktické stránky, sú totiž takmer nerozbitné. Staršie pubertálne deti už kladú väčší dôraz na módnejšie a trendovejšie okuliare a, samozrejme, na značku. Čím skôr zoznámite dieťa s nosením okuliarov, tým skôr si na ne zvykne. Vyrába sa päť veľkostí odstupňovaných podľa veku dieťaťa. Najmenšie sú určené pre batoľatá.


Dajte si zmerať sklá

UV filter musí byť stopercentný Odborníci varujú pred kupovaním lacných okuliarov, kde nie je istota, či majú UV fi lter. Nedá sa všeobecne povedať, že by UV fi lter lacné okuliare vôbec nemali, ale je veľmi nebezpečné nosiť okuliare s vedomím, že si oči chránime, a tie pritom žiadnu ochranu nemajú. V lacných okuliaroch sú časté chyby skiel, ktoré voľným okom nepostrehnete, ale rušia videnie a môže z nich bolieť hlava. Tmavé sklá totiž spôsobujú, že sa zreničky viac rozšíria a do oka preniká ešte viac UV žiarenia. Ak si nie ste istí svojimi okuliarmi, dajte si UV fi lter zmerať v optike. UV fi lter v slnečných okuliaroch musí byť stopercentný, aby zrak chránil pred UV B aj UV A žiarením


Na čo si pri kúpe treba dávať pozor

Pri výbere je dôležitých niekoľko faktorov:

kvalita skiel – by mala byť na prvom mieste, mali by byť schopné absorbovať 100 percent škodlivého UV žiarenia. Ak si kúpite slnečné okuliare mimo špecializovanej predajne, nechajte si absorbciu slnečných lúčov zmerať, v každej optike by mali mať špeciálny prístroj, ktorý vám do pár minúť prezradí výšku ich kvality,

mali by dobre sedieť – okuliare by mali dokonale sedieť na tvári, nemali by dieťaťu padať, nemali by ho tlačiť, malo by sa v nich cítiť pohodlne a príjemne, vyrábajú sa rôzne veľkostí a sú odstupňované podľa veku dieťaťa,

servis a záruka – nezabúdajte sa pri kúpe slnečných okuliarov spýtať na servis a záruku, pri malých deťoch je predpoklad, že si okuliare budú zhadzovať, hrať sa s nimi a tak sa už po niekoľkých dňoch môžu zdeformovať. Preto je dobré, aby na daný model bolo možné objednať náhradné diely

Viac zaujímavých článkov nájdete v prílohe Nový Čas Zdravie, každý piatok v denníku Nový Čas!

Tlačiť Diskusia