Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
Azet.sk prejdi na

Pravnučka grófa Júliusa Andrássyho chystá knihu

09.08.2010 Nový Čas

Pravnučka niekdajšieho ministra zahraničných vecí Rakúsko-Uhorska Júliusa Andrássyho, ktorý dvoril cisárovej Sissi, zavítala na Slovensko.

Markízu po omši Trebišovčania obdarovali kyticou kvetov. 5 obrázkov vo fotogalérii Markízu po omši Trebišovčania obdarovali kyticou kvetov.

Andrássyho pravnučka Zita Borbála Pallavicini (39) navštívila vo východoslovenskom Trebišove hroby svojich predkov. „Som nesmierne rada, že môžem navštíviť miesta svojich predkov, ktorí slúžili ľudu. Andrássyovci im v tomto regióne dali prácu i vzdelanie. Treba si vážiť rôzne kultúry a stavať na porozumení,“ povedala dojatá markíza, ktorú vypátral a na návštevu Trebišova aj s jej manželom Robinom pozval miestny historik Ján Chovanec.

Koniec kariéry baletky

Zita Borbála Pallavicini sa narodila v Budapešti, ale rozumie aj Slovákom. Hovorí ôsmimi jazykmi - anglicky, nemecky, francúzsky, taliansky, španielsky, maďarsky, rusky a česky! Kde sa však cíti doma? „Všelikde - v Budapešti, vo Viedni, v Prahe a teraz aj v Trebišove! Vždy som bola vychovávaná tak, aby som si ctila ľudské hodnoty a kultúru.“

614116:gallery:true:true:true

Markíza vyštudovala baletné konzervatórium a až do úrazu po páde z koňa bola baletkou. „Kone mám veľmi rada, no boli mi osudné. Prelomili moju umeleckú kariéru a zhruba rok som bola na vozíku.“ V mauzóleu sa poklonila aj svojmu predkovi Júliusovi Andrássymu. „Ak sa na mňa pozerá, určite ma chváli a hovorí: "Zita, dobre, že si prišla a postaraj sa, aby tento park už nebol zanedbaný! Musím s tým niečo urobiť a cez rôzne nadácie prispieť, aby tu bežní ľudia našli bezpečné miesto oddychu. Napríklad jazdou na koňoch, pri hre kriketu, no so všetkou pietou a úctou k tým, ktorí tu aj odpočívajú.“

614112:gallery:true:true:true

Novinárka s modrou krvou

Markíza býva striedavo v Budapešti a Londýne. Má šesť detí, z toho sú dve jej vlastné a štyri súčasného manžela. Venuje sa ochrane pamiatok, charite a ako novinárka dokončila knihu z denníka jej prababky, tiež Borbály Andrássyovej. Na svoj šľachtický pôvod je hrdá, no nepotrpí si na to.


Gróf Július Andrássy (1823 - 1890) bol významný politik, štátnik a zemepán. Pôsobil ako vyslanec na Uhorskom sneme, no ako prívrženec Ľudovíta Kossutha musel emigrovať. Po návrate bol prvým ministerským predsedom Uhorska a ministrom zahraničných vecí Rakúska-Uhorska. Grófa pochovali do sarkofágu v trebišovskom mauzóleu aj s manželkou Katarínou. V románoch prikrášľujú jeho zásluhy na príprave rakúsko-uhorského vyrovnania vzťahom s rakúskou cisárovnou Alžbetou zvanou Sissi. Niektorí historici sa domnievajú, že ich spájal silnejší ako priateľský vzťah.

Tlačiť Diskusia