Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
Azet.sk prejdi na

Naučte sa oddialiť menštruáciu pred dovolenkou!

22.08.2010 Nový čas Zdravie

Tešíte sa na dovolenku a práve v tom čase máte mať „vaše dni“? Na oddialenie menštruácie môžete použiť antikoncepčné tabletky.

Tabletky na oddialenie menštruácie môžu užiť aj ženy, ktoré nikdy predtým hormonálnu liečbu neužívali. Tabletky na oddialenie menštruácie môžu užiť aj ženy, ktoré nikdy predtým hormonálnu liečbu neužívali.

Denisa Krivušová-Lacková, gynekologička

Podľa doktorky Denisy Krivušovej- Lackovej sú dávno preč časy, keď ženy od antikoncepčnej tabletky očakávali iba jedno-jediné... a to spoľahlivý antikoncepčný efekt.

„Moderná tabletka, samozrejme, ponúka svojim užívateľkám 99-percentnú ochranu pred nežiaducou tehotnosťou, ale okrem toho umožní zmeniť termín menštruácie,“ hovorí gynekologička Krivušová-Lacková. „Oddialiť, prípadne vynechať menštruáciu v čase dovolenky je, samozrejme, optimálne u dievčat, ktoré užívajú hormonálnu antikoncepciu. Preskočí sa bezhormónový interval a pokračuje sa v užívaní tabletiek tak dlho, na ako dlho potrebujete vynechať menštruáciu.“

Pomáha chrániť pred otehotnením...

Áno, tabletky chránia aj pred otehotnením, veď čo môže byť väčšia pohroma, ako nežiaduca tehotnosť po dovolenke!

Aké sú vedľajšie účinky pri oddialení menštruácie?

Pokiaľ oddiaľujeme alebo predlžujeme menštruačný cyklus s pomocou hormonálnej antikoncepcie, nežiaduce účinky sú veľmi zriedkavé. Presne tak – pri inom spôsobe oddialenia menštruácie môžu mať dievčatá bolesti hlavy, bolesti brucha, nepríjemný pocit nafúknutia, napínanie prsníkov, opuchy nôh a navyše nie vždy je oddialenie úspešné. Z tohto dôvodu, ak sa dá a nechytili ste nejaký extra výhodný „ultra last minute“, odporúčame regulovať menštruáciu v predchádzajúcom cykle, nie až v čase dovolenky.

Koľkokrát do roka možno menštruáciu oddialiť?

Teoreticky toľko ráz, koľko potrebujete. Ak ale potrebujete menštruáciu posúvať častejšie, optimálnym spôsobom je nastavenie na kvalitnú hormonálnu antikoncepciu, pri ktorej užívaní si viete menštruačné krvácanie nastaviť presne na vyhovujúci termín.

Ako môže oddialenie menštruácie vplývať na ženu a jej cyklus? Nemôže ho skomplikovať?

Ženy, ktoré predtým nemali poruchy menštruačného cyklu, sa pri jednorazovom užívaní tabletiek na oddialenie menštruácie nemusia obávať komplikácií.

Môže užívať tabletky žena, ktorá doteraz nebrala žiadnu antikoncepciu, alebo má iný druh antikoncepcie (napríklad vnútromaternicové teliesko, náplasť...)?

Tabletky na oddialenie menštruácie môžu užiť aj ženy, ktoré nikdy predtým hormonálnu liečbu neužívali, aj keď majú zavedené vnútromaternicové teliesko bez hormónov (DAN -u). Pozor! Náplasti sú tiež hormonálna antikoncepcia, takže opäť jednoduchým spôsobom bez vynechania pauzy aplikujte ďalšiu náplasť.

Tabletky predpisuje lekár?

Áno, hormonálne tablety, samozrejme, aj tie antikoncepčné predpisuje lekár po realizácii adekvátneho gynekologického vyšetrenia.

Pomáha pri predmenštruačnom syndróme...

Áno, tabletky obsahujú špeciálny hormón drospirenón, dokážu priaznivo zasiahnuť do organizmu a odstránia všetky neduhy spojené s menštruáciou: bolestivé prsníky, opuchnuté nohy, nafuknuté brucho, záchvaty smútku, plaču aj pažravosti!

Uhrádza si ich pacientka sama? Koľko stoja?

Tabletky na oddialenie menštruácie predpisujeme na žiadosť pacientky, nie z liečebných dôvodov, a teda si ich pacientka uhrádza sama.

616428:gallery:true:true:true

Viac zaujímavých článkov nájdete v prílohe Nový Čas Zdravie, každý piatok v denníku Nový Čas!

Tlačiť Diskusia
NEPREHLIADNITE