Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
Azet.sk prejdi na

Čo ste nevedeli o rakovine lymfatických uzlín

07.10.2010 Zlatica Beňová

Zväčšenie lymfatických uzlín býva jedným z najčastejším príznakov zhubného ochorenia, aj preto si treba každú zväčšenú uzlinu vždy nechať vyšetriť lekárom

Až 80 % pacientov s rakovinou lymfatických uzlín má nádej na úplné vyliečenie, pri včasnej diagnostike môže percento vyliečených vzrásť až na 95 %. Až 80 % pacientov s rakovinou lymfatických uzlín má nádej na úplné vyliečenie, pri včasnej diagnostike môže percento vyliečených vzrásť až na 95 %.

Ako funguje lymfatický systém?

Lymfatický systém je neoddeliteľnou súčasťou imunitného systému človeka. Tvoria ho lymfatické cievy, lymfatické uzliny a lymfatické orgány (týmus – detská žľaza, slezina, kostná dreň...).

Funkcie lymfatického systému:

• odstraňuje jedovaté splodiny, ktoré vznikajú v organizme,
• odstraňuje toxické látky, ktoré sa dostali do tela z vonkajšieho prostredia,
• absorbuje prebytočnú tekutinu a zabezpečuje jej návrat do krvného riečiska.

Lymfatické uzliny

Sú to drobné obličkovité útvary, ktoré sa nachádzajú na rôznych miestach pozdĺž lymfatických ciev. Zväčšenie uzlín býva jedným z najčastejším príznakov tohto zhubného ochorenia, aj preto si treba každú zväčšenú uzlinu vždy nechať vyšetriť lekárom. Zväčšená uzlina však môže vzniknúť aj z iných, menej závažných príčin, napríklad pri bežnej infekcii prebiehajúcej v jej blízkom okolí.


Čo je to lymfóm?

Lymfóm je všeobecný výraz pre rakovinu lymfatického systému. Ide o ochorenie, pri ktorom dochádza k nekontrolovanému bujneniu buniek – lymfocytov. Ako presne vzniká, lekári nevedia. Náchylnosť na časté chrípky a prechladnutia nemá na vznik lymfómu žiadny vplyv. Ochorenie nespôsobujú ani životný štýl a stravovacie návyky. U väčšiny ľudí sa na vzniku lymfómu nepodieľa ani dedičnosť, alebo je jej vplyv zanedbateľný.

„V 90 percentách nevieme určiť, prečo lymfóm vznikol,“ hovorí onkologička MUDr. Veronika Ballová. „Preto nemáme nijaký preventívny program, ktorý by mohol vytypovať ohrozených ľudí, a preto je aj liečba veľmi individuálna.“

648117:gallery:true:true:true

„V 90 percentách nevieme určiť, prečo lymfóm vznikol,“ hovorí onkologička MUDr. Veronika Ballová.

Lymfómy sa rozdeľujú na dve základné skupiny:

Hodgkinove lymfómy (HL)

Väčšina pacientov dobre reaguje na liečbu, vo všeobecnosti sa hovorí, že až 80 % pacientov s HL má nádej na úplné vyliečenie.

Non-Hodgkinove lymfómy (NHL)

Je to najrozšírenejší druh rakoviny lymfatického systému. Od 70. rokov minulého storočia sa jeho výskyt zvýšil takmer o 80 %. V závislosti od presnej diagnózy vedia lekári pacienta úplne vyliečiť alebo pacienti žijú mnoho rokov buď s minimálnymi, alebo aj so žiadnymi problémami.


Príznaky:

• zväčšenie lymfatických uzlín (na krku, pod pazuchami, v slabinách, v hrudníku, v bruchu)

• svrbenie pokožky bez zjavného dôvodu

• uzliny sa môžu aj zmenšovať, miznúť a objaviť sa inde

• zvýšená teplota alebo horúčka bez zjavnej príčiny

• nevysvetliteľný úbytok hmotnosti

• nočné potenie


Liečba lymfómu

Liečba lymfómu si pripisuje úspechy modernej onkológie. Za posledné roky sa podarilo lekárom nastaviť takú liečbu, ktorá vie pomôcť vysokému percentu pacientov. Základnými metódami, s ktorými sa môžeme stretnúť, sú chemoterapia, rádioterapia, imunoterapia (zvyšuje schopnosť vlastného imunitného systému pacienta rozpoznávať a brániť sa proti nádorovým bunkám) a transplantácia kostnej drene. Používaním nových metód, ako sú aj monoklonálne protilátky, sa začala nová etapa v liečbe lymfómov.


Čo ste nevedeli o rakovine lymfatických uzlín

... vo svete touto chorobou trpí viac ako milión ľudí
... ochorie viac ako 500 Slovákov ročne
... lymfóm majú častejšie muži ako ženy
... nepoznáme presný dôvod vzniku tejto choroby
... v posledných dekádach došlo k významnému pokroku v liečbe lymfómov
... zo všetkých lymfómov má najväčšiu šancu na vyliečenie Hodgkinov lymfóm, až 80 % pacientov má nádej na úplné vyliečenie, pri včasnej diagnostike môže percento vyliečených vzrásť až na 95 %
... v našom tele je viac ako 600 lymfatických uzlín

645935:gallery:true:true:true

Viac zaujímavých článkov nájdete v prílohe Nový Čas Zdravie, každý piatok v denníku Nový Čas!

PORADNE: zdravie (1) , Zdravie (1) , chudnutie s forskolinom (4) , Zdravie (1) , Aký bude rok 2014? (6)
Tlačiť Diskusia
NEPREHLIADNITE