Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
Azet.sk prejdi na

Prvý sex: Prečo to nie vždy ide hladko?

17.11.2010 Eva Peterová

Určite sú medzi nami šťastlivci, pre ktorých bolo prvé sexuálne splynutie dokonalým nezabudnuteľným zážitkom súcim na sfilmovanie.

Prvému pohlavnému styku by malo predchádzať obdobie prvých dotykov, bozkávanie, hladkanie sa aj na intímnych častiach tela. Prvému pohlavnému styku by malo predchádzať obdobie prvých dotykov, bozkávanie, hladkanie sa aj na intímnych častiach tela.

Viac je však takých, ktorí by prvý sex prirovnali skôr k hororu, v lepšom prípade k tragikomédii.

Dovtedy môžeme mať teoretických vedomostí na vysokoškolskej úrovni, keď však príde na lámanie chleba, sme napätí, vystrašení, nesmelí a často nemotorní.

→ Podľa sexuologičky Danice Caisovej by sme sa preto na tento zlomový okamih v našom živote mali dostatočne pripraviť. „Prvému pohlavnému styku by malo predchádzať obdobie prvých dotykov, bozkávanie, hladkanie sa aj na intímnych častiach tela. Toto obdobie ,príprav‘ trvá asi 2 – 3 roky. Prvý pohlavný styk má väčšina ľudí v období od 16 do 18 rokov. Vtedy sú už ľudia spravidla dostatočne zrelí, poučení a pripravení. Avšak predsa sa môže stať, že dôjde k styku s náhodnou partnerkou či partnerom, alebo sa to prihodí na nevhodnom mieste, či nevhodným spôsobom, napríklad pod vplyvom alkoholu, za účasti publika, kamarátov. Nie vždy sa to teda spája s príjemným zážitkom či spomienkami, čo môže ovplyvniť pohlavný život mladého človeka na veľa rokov dopredu.“

→ Keďže prvá sexuálna skúsenosť výrazne formuje a poznačí náš ďalší pohlavný život, treba sa k nej postaviť zodpovedne. „Styk je prirodzeným vyvrcholením vzťahu, a preto si vyžaduje dostatok času, súkromia, ale aj spoľahlivú ochranu pred otehotnením a základné informácie o pohlavných orgánoch.“

Nie vždy to ide hladko...

Po prvom sexuálnom zážitku sa niekedy namiesto slastného pocitu dostaví odpor a nechuť zažiť tú hrôzu znova. „Poznám niekoľko prípadov žien trpiacich vaginizmom, u ktorých sa strach z milovania vyvinul práve po prvom nepríjemnom sexuálnom zážitku. A aj niekoľko mladých mužov, ktorí po prvej neslávnej skúsenosti rezignovali na svoj pohlavný život úplne.“ Na vine je väčšinou strach z prvého milovania, dôsledkom čoho sa svaly okolo vchodu do pošvy stiahnu, alebo muž nedosiahne erekciu a prvý pokus sa končí fi askom či bolestivým zážitkom. Každý ďalší pokus sprevádzajú obavy, prameniace z predchádzajúcej zlej skúsenosti a to, logicky, neveští nič dobré. Vzrušenie či orgazmus sa nerodí v intímnych partiách, ale v hlave. Preto sa treba v prvom rade uvoľniť a ísť do toho s čistou mysľou.

671375:gallery:true:true:true

Viac zaujímavých článkov nájdete v prílohe Nový Čas Zdravie, každý piatok v denníku Nový Čas!

Tlačiť Diskusia