Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
Azet.sk prejdi na

Aká farba sa hodí na šedivé vlasy? Nechajte si poradiť

24.11.2010 Miroslava Danielová

Máte aj vy striebro vo vlasoch? Znie to tak poeticky, ale v skutočnosti pribúdajúce šediny asi žiadnu z nás nepotešia.

Šediny zostarujú, preto je väčinou nevyhnutné vlasy si nechať zafarbiť. Poraďte sa pritom s odborníkom. Šediny zostarujú, preto je väčinou nevyhnutné vlasy si nechať zafarbiť. Poraďte sa pritom s odborníkom.

Ak ich nepovažujete za sexi a túžite sa ich zbaviť, využite na prekrytie tie najjemnejšie metódy. Občas sa objavia úplne neočakávane. Nie jednotlivo, ale hneď v celých prameňoch. Kedy vlasy začnú šedivieť, je geneticky podmienené.

Farbu vlasov ovplyvňuje melanín a ten produkujú melanocyty vo vlasových korienkoch. Počas rokov však začnú pracovať nepravidelne, pomalšie, až napokon produkciu melanínu úplne zastavia. Objavujú sa šedivé vlasy, i keď v skutočnosti ide len o optický klam! Jednotlivé biele a pigmentové bunky vytvárajú zloženú farbu, ktorá sa javí ako šediny.

„Špecifikom šedivých vlasov je, že šedivý vlas je vlastne vzduchová bublina,“ vysvetľuje kaderník Igor Novosad. Za striebristé pramienky sa nemusíte hanbiť. Prezentovať ich môžete so zdvihnutou hlavou ako módne vyjadrenie. Dbať by ste však mali na správnu starostlivosť. Vlasy sa časom stávajú tenšími a oslabujú sa. Je to podmienené postupnou stratou keratínu a odráža sa to na vysušení a zvýšenej lámavosti vlasov.

Ochrana a starostlivosť

V staršom veku sú vlasy často citlivejšie, preto sa odporúča používať výrobky na poškodené vlasy. Šetrnosť, ochrana a regenerácia sú devízou, ktorej sa držte. Šediny často pôsobia matne a bez lesku. Súvisí to s rozdielnym odrážaním svetla, cez šedivý vlas totiž, na rozdiel od nešedivého, časť svetla preniká. Máme však aj dobrú správu. Ak ste sa celý život tešili zo silných vlasov, budú také aj šediny.

Zakrývanie

„Niektorým ženám šedivé vlasy pristanú, ako napríklad Meryl Streep vo filme Diabol nosí Pradu. Ale nie je ich veľa. Väčšinou je nevyhnutné ich zafarbiť, pretože šediny zostarujú,“ hovorí známy kaderník. Na prekrytie šedivých vlasov sa odporúča najčastejšie permanentná trvácna farba. Odborníci odporúčajú vlasy zafarbiť o stupeň svetlejším tónom. S vekom sa stráca ich pružnosť, lesk, ale aj pokožka je bledšia. Tmavá farba potom vyzerá popri bledej pleti neprirodzene a ostro.

„Niekedy je ťažké vlasy optimálne zafarbiť, respektíve 100-percentne prekryť. Ja najviac odporúčam svetloplavé odtiene. Tie najlepšie kamuflujú odrast a ženy takto vydržia oveľa dlhšie bez farbenia ako tie, ktoré si šediny farbia natmavo,“ dodáva kaderník. Fanúšičky farbenia však určite vedia, že aj tu číhajú nástrahy. Vlasy po prekrytí šedín často získajú žltkastý nádych. Na svedomí to majú agresívne kyslé molekuly, voľné radikály. Žltý efekt je zrejmý až vtedy, keď zmizne väčšina pigmentu a vlas úplne zbelie. Tieto

Tlačiť Diskusia
NEPREHLIADNITE