Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
Azet.sk prejdi na

Iva Kučerová: Inšpiruje ma žensko-mužský svet

26.11.2010 Casprezeny.sk

V minulom roku sa zaradila medzi Evu Urbaníkovú a Táňu-Keleovú Vasilkovú ako jedna z najčítanejších autoriek - spisovateľka Iva Kučerová.

Iva Kučerová nemá žiadny deň taký istý. 8 obrázkov vo fotogalérii Iva Kučerová nemá žiadny deň taký istý.

Prečo ešte stále nemáš chlapa? Touto otázkou večne otravuje matka a okolie hlavnú hrdinku Bety v románe Loviť a nebyť. Jednotlivé časti tohto debutu z pera spisovateľky Ivy Kučerovej máte možnosť čítať na pokračovanie každú stredu na jednom z najčítanejších portálov pre ženy Lesk. Práve teraz sa v kníhkupectvách objavila aj nová, už tretia kniha v poradí s názvom Muži, manželstvá a iné problémy. Jej hlavnou témou je hľadanie odpovede na otázky: Je muž, ktorému chcete povedať svoje áno, naozaj ten pravý? A stačí vôbec láska na to, aby sme boli v manželstve šťastné? O písaní, inšpirácii a živote sme sa rozprávali s Ivou Kučerovou.

Byť spisovateľkou dnes už neznamená to, čo kedysi. Aká ste spisovateľka?

Myslím, že pre autorov je písanie stále tým, čím aj kedysi - naplnením, vášňou, túžbou tvoriť a vytvoriť niečo silné. Zaujať čitateľov a podeliť sa s nimi o svoje myšlienky. A čo sa postavenia žien v literatúre týka, tiež to občas „vďaka“ rôznym komentárom a názorom vyzerá, akoby keby doba „kedysi“ stále trvala. Čo sa týka mňa osobne, v písaní som zrejme taká istá ako v živote. Mám rada humor, ľahkosť, rada nad všetkým uvažujem a hrám sa s myšlienkami. Rada snívam a zároveň sa viem pozrieť na svet realistickými očami, a nechýba mi ani určitá dávka citlivosti a empatie.

Dá sa písaním knižiek uživiť alebo je písanie skôr vaša záľuba?

Niečo medzi tým. Písanie ma baví aj živí, venujem sa mu profesionálne ako textárka a redaktorka, pôsobím aj v reklame a PR, v tejto sfére však ide zväčša o písanie podľa požiadaviek klienta, alebo konkrétneho zadania. Pri písaní kníh je všetko v mojej moci, môžem dať úplný pohov svojej fantázii, vytvoriť príbeh od začiatku do konca bez akýchkoľvek obmedzovaní a to je oslobodzujúci pocit. Preto je písanie kníh taká fascinujúca záležitosť, pre mnohých ľudí lákavé povolanie a pre niektorých spisovateľov priam závislosť.

679503:gallery:true:true:true

Jednu z kníh krstila Ive Kučerovej speváčka Zdenka Predná.

Na Lesku máme možnosť čítať váš román na pokračovanie Loviť alebo nebyť. Čo vás inšpirovalo k jeho napísaniu?

K písaniu ma inšpiruje všetko zaujímavé, čo sa okolo mňa odohráva, no najväčšou inšpiráciou je pre mňa žensko-mužský svet, strety oboch pohlaví, ich rôzne videnie tých istých vecí a niekedy až komické situácie, do ktorých sa ženy a muži vďaka svojej odlišnosti a zároveň neschopnosti žiť jeden bez druhého dostávajú. Jednoducho, najradšej píšem o vzťahoch a mojou najobľúbenejšou témou je láska.

Ako dlho ste ho písali?

Román vznikal postupne, v podobe krátkych textov pridávaných na blog. Keď sa počet textov zvyšoval, postrehy a zážitky sa pomaly premieňali na príbeh. Do toho som začala dostávať otázky, či nechcem vydať knihu a ja som si povedala - Prečo nie? A zaslala príbeh do vydavateľstva.

Ako vyzerá váš bežný deň a kedy sa dostávate k písaniu?

Môj životný štýl je typický pre mnohých takzvaných tvorivých pracovníkov na voľnej nohe, čo znamená, že nemám bežný deň. Každý je iný. Niekedy mám práce toľko, že sedím za počítačom od rána do noci a nič okrem obrazovky nevnímam, inokedy sa môžem venovať aj príjemnejším činnostiam ako je práca. Ani moje písanie nemá harmonogram. Píšem, keď mám inšpiráciu, tvorivú náladu, čas a chuť rozvíjať príbeh. Jednoducho, keď sú všetky okolnosti aj hviezdy v správnej konštelácii.

Na knižný trh sa dostala aj vaša ďalšia kniha Muži, manželstvá a iné problémy. Na čo sa v nej vaše čitateľky môžu tešiť?

Na tému, ktorá je väčšine z nás žien blízka. Hlavná postava knihy, prekladateľka Klára, vždy túžila po svadbe a perfektnom manželovi. Keď sa však jej sny začnú pomaly napĺňať, stane sa niečo, čo vôbec nečakala. Kladie si otázku, či si berie toho pravého a či má ich manželstvo šancu vydržať, a čoraz viac je presvedčená, že na starom vtipe „Ak v knižnici neviete nájsť knihu o manželskom šťastí, treba skúsiť oddelenie rozprávok“ predsa len niečo bude.

O čom bude vaša nová knižka a ako dlho ste ju písali?

V knihe píšem s nadhľadom o tom, čo všetko môže priniesť taká „obyčajná“ žiadosť o ruku. O tom, ako môže žena prežívať svadobné prípravy a čo sa s ňou deje, ak ju postihne syndróm šialenej nevesty. Ten sa prejavuje buď tým, že sa nevesta úplne zblázni a tyranizuje celé svoje okolie organizovaním svadby storočia, alebo začne mať pochybnosti o tom, či robí správny krok a či by nemala radšej celú svadbu zrušiť. Ženská duša je plná tajomstiev, no duša nevesty je ešte záhadnejšia. A aj o tom je táto kniha.

Prečo ste sa rozhodli písať práve na túto tému?

Témy ku mne prichádzajú samé. Pri úvahách nad novou knihou rozmýšľam nad témou v súvislosti s konkrétnou osobou, hlavnou postavou knihy, ktorá akoby sa stala mojou priateľkou a rozpráva mi svoj príbeh. Baví ma sledovať, ako my ženy prežívame rôzne veci a situácie vo svojom živote a následne o tom písať. Teraz boli v mojom okolí highlightom práve svadby a popravde, myslím si, že v živote žien má svadba svoje významné a nezastupiteľné miesto. Väčšina žien po svadbe túži, niektoré tajne, niektoré otvorene, a občas sú aj tie, čo po nej netúžia, so svadbou konfrontované okolím minimálne otázkou Kedy sa už konečne vydáš?

Samozrejme, že sa nájdu ženy, ktorým je celý ten svadobný humbug úplne cudzí, no týmto svetlým výnimkám konkuruje vydajachtivá armáda, ktorá to vie pri svadobných prípravách poriadne roztočiť.

Vzťahy, práca, priateľky. Aj tieto témy sú ťažiskom vašich kníh. Inšpirujete sa pri písaní aj v bežnom živote?

Určite áno, aj keď si to možno niekedy neuvedomujem, ale všetko, čo vidím, počujem a prežijem, sa mi ukladá do virtuálnej databázy, z ktorej potom, ako mnohí ďalší spisovatelia, čerpám. No a pri poslednej knihe nebol s inšpiráciou v bežnom živote naozaj žiadny problém. Veď stačí len nazrieť na hociktoré svadobné fórum a hneď vidíte, ako nás ženy dokáže téma svadby pohltiť, čo všetko dokážeme riešiť, ako sa vieme pre veci súvisiace s prípravami svadby nadchnúť a na aké mikroskopické súčiastky dokážeme potenciálnych, budúcich aj minulých manželov v debatách rozobrať.

679496:gallery:true:true:true

Na krste svojej knihy Loviť a nebyť s herečkou Luciou Rózsa Hurajovou (vľavo).

Aký je váš vzťah k mužom?

Pozitívny, ale samozrejme, ako ku ktorému. Najpozitívnejší vzťah mám prirodzene k tomu svojmu. (smiech) Ostatní muži sú pre mňa predovšetkým jedinečný zdroj podnetov, niekedy aj poučení a občas aj zábavy. V minulosti sa mi priplietli do života rôzne indivíduá, no dnes sa už, chvalabohu, stretávam prevažne s príjemnými a rozumnými a normálnymi mužmi. A ak narážate na názov poslednej knihy, tak tam ide skôr o hyperbolu vtipnej teórie, že s mužmi sú len problémy a aj nejaká žena náhodou problém s mužom nemá, tak si ho sama vyrobí.

A ako hodnotíte ženy dnešnej doby? Majú to ťažšie ako kedysi? V čom je táto doba podľa vás výhodná pre nás ženy?

Ťažká otázka. Aj svet žien, tak ako všetko ostatné, prekonal určitý vývoj, a jeho dôsledky môžu niektorým ženám vyhovovať a iným zase nie. Máme viac možností a príležitostí, ale zároveň je na nás kladená väčšia zodpovednosť a vyššie nároky na samostatnosť. V poslednej dobe rezonuje v otázke žensko-mužských vzťahov najmä téma emancipácie, no v tomto zastávam jednoduché - ako si kto doma uprace, tak bude mať. Každá z nás by sa mala sama seba spýtať, čo chce a ako si svoj život s mužom predstavuje, a podľa toho sa zariadiť. Aplikácia nejakých všeobecných pravidiel nefunguje.

679501:gallery:true:true:true

Iva Kučerová na dovolenke v Paríži.

Vaša hlavná hrdinka Bety v románe Loviť alebo nebyť často cestuje s kamarátkami. Cestujete rada?

A ešte ako! Veľmi rada objavujem nové miesta a mestá, preliezam uličky a všetko snímam očami, alebo len tak sedím v kaviarni a pozorujem, ako sa žije niekde inde. Keď je príležitosť, neváham a sadám do auta, vlaku alebo lietadla, a poďho niekam ďaleko. Mojou srdcovkou je Paríž, kde chcem každú jar resetovať aspoň týždňovým pobytom. No vychutnať si viem aj klasické tulenie dovolenky, kde nechýba slnko, more, piesok, dni na plážovom ležadle a večery pri miešanom drinku. Samozrejme, s tým správnym chlapom po boku.

 


 

KTO JE IVA KUČEROVÁ?

Spisovateľka, redaktorka, textárka, blogerka, psíčkarka, fanúšička fotografovania, cukrárka-amatérka, občas seriálová maniačka, občas shopoholička, milovníčka všetkého dobrého a krásneho, ale najmä človek, ktorý chce robiť to, čo ho baví. Napríklad písať.

Prispieva do lifestylových magazínov, má svoj vlastný stĺpček na svadobnom portáli a na spisovateľskom konte už tri knihy. Debutovala románom Loviť alebo nebyť, v ktorom hlavnej hrdinke okolie a hlavne vlastná matka otravuje život otázkou: Prečo ešte stále nemáš chlapa? Prvotina, ktorú uviedla do sveta herečka Lucia Rózsa Hurajová, vyšla v apríli 2009 v náklade 5 000 kusov a v dnešných dňoch je pre veľký čitateľský úspech pripravená už tretia dotlač. Druhú knihu pod názvom Nevidím, nepočujem, milujem vydali pred rokom. Bola opäť o vzťahoch, tentokrát v kulisách šoubiznisu a hľadaní nielen toho pravého, ale aj vlastnej cesty. Román pokrstila speváčka Zdenka Predná a po vydaní sa mesiac držal v rebríčku Top 10 bestsellerov.

Obe autorkine knihy sa podľa vydavateľstva Martinus zaradili medzi Najpredávanejšie knihy vydané v roku 2009 a zaujali v silnej konkurencii autorov ako napríklad Stephenie Meyer, Paulo Coelho, Eva Urbaníková, Táňa Keleová-Vasilková, či Dominik Dán. Tretia kniha pod názvom Muži, manželstvá a iné problémy vychádza práve teraz a jej hlavnou témou je hľadanie odpovede na otázky: Je muž, ktorému chcete povedať svoje áno, naozaj ten pravý? A stačí vôbec láska na to, aby sme boli v manželstve šťastné?

Tlačiť Diskusia