Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
Azet.sk prejdi na

Dalibor Janda spomína: Samovražde syna nemohol zabrániť!

30.04.2011 Casprezeny.sk

Spevák Dalibor Janda (58) prežil najhoršiu vec, akú si rodič dokáže predstaviť. Jeho syn Dalibor († 21) ukončil svoj život skokom z Nuselského mosta.

Dalibor Janda si nedokáže vysvetliť, čo jeho syna viedlo k samovražde. 6 obrázkov vo fotogalérii Dalibor Janda si nedokáže vysvetliť, čo jeho syna viedlo k samovražde.

Udalosť sa stala v roku 2003. Pre Jandu je smrť potomka ranou, s ktorou sa nedá nikdy úplne zmieriť. Správa o samovražde ho šokovala. Na Daliborovi totiž nespozoroval žiadne problémy, ktoré by ho k tragickému rozhodnutiu mohli viesť.

Samovražda prišla náhle

Smrť Dalibora Jandu ml. bola z pohľadu jeho otca absolútne nečakaná. Až do poslednej chvíle na sebe nedal poznať žiadnu neistotu, ktorá by príbuzných pred jeho odhodlaním varovala. "Žiadne problémy sme nemali. Dalibor mal 21 rokov a s nami už nebýval. Bol sebestačný, chodil do práce a mal prenajatý byt. Keď bol ešte doma, bol v pohode a správal sa ako úplne normálny chalan," povedal denníku Aha! Dalibor Janda tri roky po tragickej udalosti.

So synom mal veľké plány a len deň pred jeho samovraždou mu dohovoril novú prácu, kam však už Dalibor nenastúpil.

Nešťastná láska?

Príčina samovraždy Dalibora nebola nikdy odhalená. Jeho otec všetky dohady považoval za špekulácie a dôvod, ktorý ho pripravil o syna, nikdy nenašiel. "Možno to bolo z nešťastnej lásky. Bol zamilovaný do nejakej Pavlíny, ale s tou som potom už nikdy nehovoril. A ani som nechcel," snažil sa Janda oprostiť od nešťastnej minulosti.

Dalibor Janda stratil so synom aj sám seba

"Keď človek príde o potomka, je to ako by prišiel o kus seba. Je to krutý trest. Sú ľudia, ktorí to riešia viacerými manželstvami a viacerými deťmi, ale mne to ako riešenie nepripadá," dodal Janda k udalosti, ktorá ho natrvalo ovplyvnila.

Strata syna na neho mala taký zásadný vplyv, že začal pochybovať sám o sebe. Počas ťažkého obdobia premýšľal o tom, či mohol Dalibora zachrániť. Ako otec však nezlyhal: "Dalibor mal všetko, čo chcel a potreboval. Mal moderné veci, proste tam nie je čo vyčítať. Bol dospelý. Asi to bol nejaký nevysvetliteľný skrat."

881212:gallery:true:true:true

Dalibor s dcérou Jiřinou

Rodinu stmelila dcéra Jiřina

Prekonať veľkú stratu Jandovi pomohla dcéra Jiřina (22): "Pripomenula nám, že je tu aj ona, a myslím, že nás to všetkých posilnilo." Sama s bratom rozprávala krátko pred smrťou a žiadny problém na ňom nezaregistrovala. "V tom čase sa mi naopak zdalo, že je veľmi v pohode. Dokonca s nami trávil doma Silvestra a veľa sme sa spolu rozprávali. Dá sa povedať, že o všetkom. Pýtal sa ma aj na moju muziku, možno mi vtedy nedošlo, že ide o nejakú formu rozlúčky, "povedala Jiřina, ktorá sa po vzore otca dala na hudobnú dráhu.

Zdroj: Ahaonline.cz

Tlačiť Diskusia
NEPREHLIADNITE