Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
Azet.sk prejdi na

Exmanžel chce, aby som zaňho splácala hypotéku!

23.09.2011 Nový čas Bývanie

Hypotéku si brali manželia spolu, no po rozvode ju spláca iba žena. Exmanžel chce byt od nej odkúpiť, no zvyšok splácať nechce. Dá sa s tým niečo robiť?

S manželom sme sa rozviedli už skoro pred piatimi rokmi. Spolu s dcérou bývam v byte, ktorý sme si kúpili ešte počas manželstva. Na byt sme si vzali úver, splátky platím ja. Manžel si po rozvode kúpil vlastný 1-izbový byt, na ktorý si vzal úver formou záložného práva na nehnuteľnosť, v ktorej bývam. V najbližšom čase by som si chcela spolu s priateľom kúpiť rodinný dom, a tak mi bývalý manžel navrhol, že predá svoj 1-izbový byt, vyplatí ma a presťahuje sa do môjho bytu. Problém je, že chce, aby som splátky aj naďalej platila ja! Má na to právo? Žiaľ, ručiteľmi nášho prvého spoločného bytu boli práve moji rodičia, takže to je ďalší problém. Neviem, čo mám robiť, nechcem už ostať v tomto byte a figurovať na liste vlastníctva s exmanželom. Teraz sa mi začal vyhrážať, že nebude platiť ani svoje splátky a prídem tak aj o byt, kde momentálne bývam... Regina

Radí JUDr. Tomáš Peráček, právnik

998061:gallery:true:true:true Váš problém je veľmi zložitý. Navyše s ťarchami záložného práva a ručiteľstvom vašich rodičov... Navrhujem, aby ste sa s celým prípadom obrátili na advokáta, ktorému predložíte i písomné dokumenty. Bez nahliadnutia do nich, bohužiaľ, nie je možné poradiť vám kvalifikovane. Takisto je potrebné vyvarovať sa hrozby uplatnenia záložného práva zo strany banky, ktorá poskytla úver vášmu bývalému manželovi, ale záložné právo je na byte, kde bývate... Z toho vyplýva, že kým on má strechu nad hlavou zabezpečenú, tá vaša je, naopak, ohrozená.

 

Tlačiť Diskusia (3)
NEPREHLIADNITE