Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
Azet.sk prejdi na

Zdravie zo špajzy: Liečivé bylinky, ktoré pomôžu v zime

14.12.2011 Casprezeny.sk

Keď nám okrem tradičnej februárovej chrípky a júlovej angíny po celý rok nič nie je, ľahko sa nám hovorí: Pch, že tomu veríš! Ako je to so zázračnými bylinkami?

Mätový čaj osviežuje, lieči bolestivé ranky v ústach a na ďasnách, poradí si aj s nádchou, prechladnutím a upchatým nosom. Mätový čaj osviežuje, lieči bolestivé ranky v ústach a na ďasnách, poradí si aj s nádchou, prechladnutím a upchatým nosom.

Ideme do špajzy. Ale, žiadny strach, nebudeme robiť veľké upratovanie.

Soľ, MČK (mleté čierne korenie) a bobkový list odsunieme nabok a pozrieme sa na korenie, ktoré sa ukrýva vzadu na polici. Teda na to, ktoré používame skôr sviatočne. Pritom je to škoda, lebo obsah mnohých vrecúšok skrýva nielen chutný, ale aj liečivý obsah. V zime sa nám môžu zísť najmä:

Kurkuma

Prsty, drevenú varešku a aj ryžu zafarbí krásne nažlto. Čaj z nej neuvaríte, pretože prášok sa vo vode zle rozpúšťa. Použite ju radšej pri varení. Spolu s cesnakom, brokolicou, kapustou a tofu vyrobíte protirakovinovú strelu.

Mäta pieporná

Vysaďte si ju k plotu a onedlho sa rozrastie ako burina, zdôrazňujeme, že nádherne voňajúca burina. Mätový čaj osviežuje, lieči bolestivé ranky v ústach a na ďasnách, je výborný na trávenie, zmierňuje plynatosť a poradí si aj s nádchou, prechladnutím a upchatým nosom. Vrelo odporúčame mätovú tinktúru, ktorá nám niekoľ kokrát pomohla zažehnať bolesti hlavy.

Ale: Koncentrovaný olej je nebezpečný pre malé deti, tehotné ženy nech sa mu vyhnú tiež.

Tip: Kúpte školáčikovi ceruzku s mentolovou vôňou a potom nám napíšte, či mu počas písania a inhalovania vône naozaj tak prudko stúpla výkonnosť, ako sľubuje výrobca.

Škorica

Sesternica bobkového listu sa v mnohých rodinách šanuje na jablkovú štrúdľu, do vareného vína a medovníčkov. Odporúčame dávať ju v rozumnom množstve všade, kam sa len hodí, a to po celý rok. Prečo? Lebo škorica pomáha znižovať tlak, cholesterol, má upokojujúce a antibakteriálne účinky.

Dobrá správa je, že vôbec netreba pátrať po výťažkoch, extraktoch a tabletkách, pretože aj prášok zo supermarketu stačí a lieči. Samozrejme, musí byť kvalitný.

Zázvor

Prihoďte si ten čudný pokrútený zemiak k nákupu a uvarte si z neho čaj, ktorý zatočí s nádchou (stačí nastrúhať a zaliať horúcou vodou, tekutinu po vylúhovaní vypite a to, čo ostalo na dne šálky, zjedzte). Prisaháme, že mletý ďumbierový prášok alebo vrecúškové čaje, ktoré si bežne kupujeme, nesiahajú čerstvému zázvoru ani po päty. Vôňa sa preženie vašimi dutinami a citlivejšie bude zrejme štípať jazyk. V kombinácii s medom a citrónom je zázvor naším jesenným favoritom.

PORADNE: Aký bude rok 2014? (6) , zdravie (1) , Zdravie (1) , chudnutie s forskolinom (4) , Zdravie (1)
Tlačiť Diskusia