Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
Azet.sk prejdi na

Choroby podľa kalendára: Čo nám hrozí v budúcom mesiaci?

24.01.2012 Casprezeny.sk

V marci pozor na herpes, v septembri na astmu. V každom mesiaci v roku sme náchylní na iné ochorenia.

Choroby na nás útočia podľa kalendára. Choroby na nás útočia podľa kalendára.

Podľa odborníkov nás každý mesiac ohrozuje iné ochorenie. Herpes sa najčastejšie vyskytuje v marci, astma v septembri a príznaky akné sa viditeľne zhoršujú v októbri. Marec je však zároveň ideálnym mesiacom na operácie. Podľa štatistík sú výsledky jarných operačných zákrokov priaznivejšie ako tie zimné. Nemecký Bild priniesol kalendár chorôb tak, ako na nás útočia počas každého mesiaca.

Január - cholesterol a choroby ďasien

V zimných mesiacoch sú hodnoty hladiny cholesterolu v krvi vyššie ako v lete. Odborníci vidia príčinu najmä v nedostatku pohybu. Častejšie ochorenia ďasien sú dôsledkom oslabeného imunitného systému a menšej konzumácie čerstvého ovocia a zeleniny.

Február - úmrtnosť, ohrozená sietnica

Podľa nemeckej štúdie je práve vo februári úmrtnosť zvýšená až o 9,7 %. Dôvodom je nepriaznivé počasie, čo má za následok oslabenie imunity, ochorenia horných dýchacích ciest aj zvýšené riziko srdcových záchvatov. Očné tkanivo je v dôsledku zimy náchylnejšie na infekcie a riziko odlúpnutia sietnice sa zvyšuje až dvojnásobne. Plánujte si deti, vo februári počet spermií najvyšší.

Marec - herpes

Prvé slnečné lúče podporia nielen dobrú náladu, ale aj tvorbu herpesov. Marec je však najlepší čas na operáciu. Z údajov o 200-tisíc pacientoch s rakovinou pľúc vyplýva, že pacienti operovaní v marci prežili dlhšie než operovaní v zime. Dôvodom je najmä zníženie rizika depresií na jar.

Apríl - bolesti hlavy

Bolesti hlavy majú tiež svoju sezónu. Tento jarný mesiac by ľudia trpiaci migrénou najradšej úplne vynechali z kalendára. Ohrození sú aj tí, ktorí bojujú s bolesťami dutín a tiež očí. Pozor na premenlivé počasie, hrozia aj prechladnutia.

Máj - problémy s trávením

Hnačky, zápchy, koliky a iné brušné nepríjemnosti sa v máji prejavujú až o 59 % častejšie ako po zvyšok roku. Pozornosť by ste teda mali venovať zdravému stravovaniu. Podľa lekárov v máji taktiež narastá počet prípadov prepuknutia sklerózy multiplex.

Jún - nízky krvný tlak

Krvný tlak v júni klesá na najnižšie hodnoty. To je dobrá správa pre všetkých, ktorí trpia vysokým tlakom, no tí, čo si musia pomáhať kávou a inými životobudičmi, dostávajú poriadne zabrať. Lekári tento jav pripisujú dostatku slnečného žiarenia, zvýšenému pohybu na čerstvom vzduchu a zvyšovaniu hladiny vitamínu D v krvi.

Júl - vredy predkolenia a zápal slepého čreva

Nepríjemné vredy predkolenia sa vyskytujú častejšie v lete ako v zime a pomalšie sa hoja. V tomto mesiaci sú tiež častejšie zápaly slepého čreva. Dôvod je však neznámy.

August - prostata a rakovina

Vyššia hladina vitamínu D sa u prostatikov môže prejavovať aj problémami v tejto oblasti, nie je to však nebezpečné. Britská štúdia na viac ako milióne pacientov s nádorovým ochorením preukázala, že pacienti, u ktorých prepukla rakovina v lete a na jeseň, majú väčšiu šancu na vyliečenie. Podľa odborníkov existujú dôkazy, že vitamín D, ktorého máme v lete vďaka slnku dostatok, sa môže podieľať na zastavení rastu nádorov.

September - astma

Po skončení letných prázdnin zaznamenávajú detskí lekári a alergiologické ambulancie nárast pacientov. Dôvodom je nástup do školy, kde sa to infekciami len tak hemží, a to je poriadny nápor na dýchacie cesty astmatikov.

Október - artritída

Kratšie dni ovplyvňujú vylučovanie hormónu spánku - melatonínu, a tým nepriamo aj tvorbu žalúdočných vredov. Aspoň tak to tvrdia ruskí vedci. Pre slabnúci imunitný systém sa dvakrát častejšie ako inokedy vyskytuje reumatoidná artritída a pribúdajú aj pacienti s akné, u ktorých sa nedostatok slnka podpisuje práve na zhoršenom stave pokožky.

November - ochorenia pľúc a lupienka

Príznaky obštrukčnej choroby pľúc sú v novembri dvakrát častejšie ako počas iných zimných mesiacov. Švédski gynekológovia zistili, že ženy, ktoré porodia v posledných troch mesiacoch v roku, trpia častejšie popôrodnými depresiami. Zhoršujú sa tiež príznaky psoriázy. Dôvod je rovnaký - nedostatok UV žiarenia.

December - kašeľ a predčasné pôrody

Koncom decembra vrcholí sezóna kašľa, čiže rôznych ochorení priedušiek a pľúc. Tento mesiac ohrozuje aj tehotné mamičky. Riziko predčasného pôrodu je častejšie ako inokedy. Príčinami sú najmä sezónne zmeny v oblasti výživy, pokles hladiny vitamínu D a nárast infekčných ochorení.

PORADNE: zdravie (1) , Zdravie (1) , chudnutie s forskolinom (4) , Zdravie (1) , Aký bude rok 2014? (6)
Tlačiť Diskusia
NEPREHLIADNITE