Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
Azet.sk prejdi na

Vráťte sa k prírode: Najlepšie liečivé byliny na ženské problémy

15.02.2012 Nový Čas

Prinášame vám najlepšie prírodné recepty na ženské problémy, overené nemeckou špecialistkou. Sú lacné, jednoduché a účinné.

Úľavu od ženských problémov nájdete aj v prírodnej lekárni. Úľavu od ženských problémov nájdete aj v prírodnej lekárni.

Väčšina žien už teraz uprednostňuje krémy, masti či liečivé kapsuly na prírodnej báze. Pomáhajú byť krajšími a zdravšími a sú takmer bez alergénov. Naše staré mamy však vedeli bylinky používať hlavne na nepríjemné ženské problémy. Prinášame vám prehľad najlepších receptov od nemeckej špecialistky-gynekologičky Ingrid Gerhard. Recepty sú jednoduché, každý si ich môže ľahko doma pripraviť.

Menštruačné bolesti: Majoránkový obklad

Viac ako polovica žien trpí počas menštruácie bolestivými kŕčmi. Majoránkový obklad je presne tým, čo potrebujete, ak trpíte týmto druhom ťažkostí. Dve hrste majoránky (1 rastlina 1,50 €) dajte do stredu bavlnenej tkaniny a nakrátko ponorte do horúcej vody. Tkaninu potom opatrne vyberte, položte na podbrušok a nechajte pôsobiť 20 30 minút. Majoránka totiž intenzívne pôsobí proti kŕčom. Ak chcete, aby zábal pôsobil dlhšie, priložte naň fľašu s teplou vodou

Osteoartróza: Arnikový kúpeľ (Vredová zelina)

Každý druhý dospelý nad 35 rokov trpí osteoartrózou (nezápalové ochorenie kĺbov a chrbtice).Pri zápalovom záchvate osteoartrózy v kĺboch prstov pomáha kúpeľ rúk. Ruky ponorte na 15 - 20 minút do kúpeľa zo 100 ml tinktúry z arniky (100 ml tinktúry 7,80 €) zmiešanej s 500 ml vody. Denne to opakujte 2 až 4krát. Arnika pôsobí protizápalovo.

Tehotenské symptómy: Kamilkovo-medovkový čaj

Počas tehotenstva ženy často trpia najmä závratmi a nevoľnosťou. Zmiešajte 20 g kvetov kamilky (pôsobí ako analgetikum, 40 g kvetu 0,92 €), 20 g listov medovky (upokojuje nervy, 1 rastlina 1,50 €), 20 g mäty piepornej (upokojuje žalúdok, 1 rastlina 1,50 €). Jednu čajovú lyžičku zmesi zalejte šálkou horúcej vody, nechajte 10 - 15 lúhovať a zmes následne zlejte. Denne by ste mali vypiť približne 5 šálok.

Menopauza: Šalviový kúpeľ

V tele ženy dochádza k hormonálnym zmenám, čo spôsobuje, že často trpí zmenami nálady, návalmi horúčavy či nespavosťou. Dve hrste čerstvých šalviových listov (1 rastlina 1,50 €) pridajte k 3 - 5 polievkovým lyžiciam morskej soli (veľké kryštály) do vlažného kúpeľa. Dbajte, aby voda nebola horúca a v kúpeli sa zdržte 15 - 20 minút. Osvieži vás pri návaloch horúčavy (šalvia pôsobí proti poteniu) a pôsobí relaxačne. Po kúpeli si doprajte oddych.

Zápcha: Ľanová kúra

Veľa žien trpí aj zápchou (majú stolicu menej ako 3-krát týždenne). Môže to spôsobiť nedostatok pohybu, ale aj vlákniny. Jednu polievkovú lyžicu ľanu (nepomletého, ľanové semeno 1,86 €) zapite pohárom vody. Následne je dobré vypiť ešte jeden pohár vody, aby sa ľan lepšie usadil v žalúdku. Semená v čreve nabobtnajú, posilnia svaly, takže vylučovanie bude ľahšie.

Zápal močového mechúra: Čaj z listov brezy

Dvadsať percent žien ochorie aspoň raz ročne na zápal močových ciest alebo močového mechúra. Dve vrchovaté čajové lyžičky usušených listov brezy (50 g 1,59 €) zalejte veľkou šálkou horúcej vody. Prikryte a nechajte lúhovať 10 - 12 minút. Pri akútnych prípadoch pite dva týždne 3 - 4 šálky denne (pôsobí močopudne), potom ďalšie dva týždne denne aspoň dve šálky. S týmto problémom by ste mali napriek prírodnej pomoci navštíviť aj lekára.

Depresie: Aromaterapia bergamotovým olejom

Ženy sú depresiou postihované trikrát častejšie ako muži. Naplňte horúcou vodou šálku a kvapnite do nej tri kvapky bergamotového oleja (10 ml 3,53 €) a rímskeho kamilkového oleja (100 ml 4,90 €). Šálku postavte do stredu miestnosti, pôsobí posilňujúco a zlepšuje náladu.

Pozn.: Uvedené ceny sú orientačné.

PORADNE: Aký bude rok 2014? (6) , zdravie (1) , Zdravie (1) , chudnutie s forskolinom (4) , Zdravie (1)
Tlačiť Diskusia