Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
Azet.sk prejdi na

Tri národné parky Afriky: Zážitok, na aký sa nezabúda

15.04.2012 Zuzana Minarovičová

Nemusíte sa ani pohnúť, aby ste s nami navštívili hneď tri africké národné parky so všetkými krásami, ktoré sú s nimi nerozlučne spojené.

Národný park Masai Mara. 37 obrázkov vo fotogalérii Národný park Masai Mara.

Zatiaľ čo sa u nás pomaly končia tuhé mrazy, na africkom kontinente panuje čulý turistický ruch. Hlavným dôvodom je návšteva národných parkov a hľadanie Veľkej päťky (leva, slona, leoparda, byvola a nosorožca). Dnes sa spolu vyberieme do 3 národných parkov na území Kene a Tanzánie.

Masai Mara

Oficiálnym názvom parku je Národná rezervácia Masai Mara, domácimi zvaná jednoducho Mara. Názov je odvodený od pôvodného masajského slova Maa, čo znamená škvrnitý, fľakatý. Pre miestnych je opisom ich územia so spleťou stromov, krovín, savany a oblakov vytvárajúcich na jej povrchu tie najrozmanitejšie tiene. Územím parku preteká rieka rovnakého názvu – Mara. Práve pri nej sa odohráva to najdivokejšie prírodné divadlo – od prebrodenia rieky pakoňmi, zebrami, antilopami po lovecké stratégie krokodílov, leopardov a iných šeliem na jej brehoch až po zavlažovanie území obývaných miestnymi Masajmi. Ak ste si práve vybavili vysoké štíhle postavy tmavých lovcov zabalené do károvaných červenočiernych tkanín, máte pravdu, ide presne o nich.
Masai Mara sa rozprestiera na rozlohe 1 510 km2 v juhozápadnej časti Kene. Bola založená v roku 1948, v dnešnej podobe je známa od roku 1984. Ide o severnú časť pokračovania ďalšieho národného parku v Tanzánii, známeho pod menom Serengeti.

Amboseli

Národný park Amboseli vedie pozdĺž kensko-tanzánijskej hranice a má „len“ 392 km2. Ide o druhý kenský najpopulárnejší národný park, ktorý chráni 2 z 5 hlavných močiarov, vyschnuté jazero Pleistocene a polovyprahnutú vegetáciu. Bol založený v roku 1948 na masajskom území zvanom Empusel, čo znamená slané, zaprášené miesto. Park je známy predovšetkým ako cieľ, kde sa turisti dostanú najbližšie k divo žijúcim slonom. Zo severu ho dopĺňa impozantné pozadie – Mount Kilimanjaro – najvyššia samostatne stojaca hora sveta, pozostávajúca z troch vrcholov – Kibo (5895 m nad morom.), Mawenzi (5149 m n. m.) a Shira (3 962 m n. m.)

Ngorongoro

Národný park Ngorongoro sa rozprestiera na území 8 288 km2 a od roku 1979 je zaradený do zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Po založení v roku 1951 bol súčasťou Národného parku Serengeti, ale v roku 1959 sa osamostatnil. Najväčšou zaujímavosťou parku je veľký, neporušený, nezaplavený vulkanický sopečný kráter Ngorongoro. Kráter vznikol pred 2 až 3 miliónmi rokov, je hlboký 610 m a zaberá rozlohu 260 km2. Ročne tu na východnej strane spadne 800 až 1 200 mm zrážkového dažďa, čo zabezpečuje vlahu pre horské lesy na jeho úbočiach, na rozdiel od západnej časti, kde spadne len 400 až 600 mm dažďa. V tejto časti krátera sa tvoria pastviny a krovinaté lúky. Uprostred krátera sa nachádza slané jazero známe pod dvoma menami – Makat (z masajčiny slaný) alebo Magadi. Na území krátera sa pohybuje okolo 25 000 zvierat, od levov, hyen, nosorožcov, hrochov až po nespočetné množstvo druhov vtákov či hmyzu.Takýto zážitok je niečo celkom iné ako sledovanie prírodopisných dokumentov z gauča.

Tlačiť Diskusia