Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
Azet.sk prejdi na

Sladidlo tisícročia: Stévia je sladká bomba bez kalórií

18.05.2012 Eva Hrdinová

Nenápadná rastlinka sladí aj lieči súčasne. Hoci je až tristokrát sladšia ako cukor, nemá žiadne kalórie. Zoznámte sa so stéviou!

Stévia je tristokrát sladšia ako cukor. Stévia je tristokrát sladšia ako cukor.

Hovoria jej sladká tráva, sladký kríček, medové lístky alebo dokonca cukríček. Niektorí predajcovia ju ponúkajú pod anglickým názvom Sugar baby. Je sladká, že až. A čo je super – nemá žiadne kalórie! Internetové weby píšu o tejto rastline ako o úžasnom sladidle nového tisícročia. Je až 300krát sladšia než klasický cukor a pritom nemá prakticky žiadne kalórie.

Čo je to za zázrak?

Táto nenápadná rastlinka pochádza z Paraguaja a jej blahodarné účinky poznali Indiáni už pred mnohými storočiami. Používali ju ako sladidlo, ale aj ako liečivú bylinu, napríklad na pálenie záhy, cukrovku, na dezinfekciu úst a ako prevenciu proti zubnému kazu. Jej liečivé účinky si dávno všimli aj vedci a lekári. „Stévia obsahuje komplex sladiacich látok, ktoré nespôsobujú zvýšenie hladiny cukru v krvi, naopak, pomáhajú ho udržiavať v rovnováhe v krvi a pečeni. Preto môže byť užitočnou pomôckou pre diabetikov a ľudí, ktorí chcú schudnúť,“ odporúča ju aj gastroenterológ MUDr. Peter Minárik.

Kde bola doteraz?

Stévia sa už viac ako 30 rokov používa ako prírodné sladidlo v Japonsku, odkiaľ sa rozšírila do Číny a ďalších ázijských štátov. Európa sa jej dlhé roky bránila. Niektoré štúdie totiž tvrdili, že látky, ktoré obsahuje, sú mutagénne, teda môžu spôsobiť rakovinu. Celé roky tak európske inštitúcie nepovolili užívanie stévie ako sladidla do potravín, ani ako potravinového doplnku. Podľa mnohých obhajcov tejto zelenej sladkej rastliny išlo o obyčajný lobizmus zo strany výrobcov umelých sladidiel. V roku 2006 nové štúdie našťastie preukázali, že stevizoidy, ktoré obsahuje, neuvoľňujú žiadne mutagény. Naopak, majú liečivé účinky!

1281000:gallery:true:true:true

Nepredávkujete sa

Predávkovanie drogou prakticky nehrozí, pretože vo veľkých dávkach je jej sladkosť už nepríjemná. Stévia je vhodná aj pre ľudí vyššieho veku. Jej využitie pre celkom malé deti a tehotné a dojčiace ženy je ešte predmetom výskumu, ale zdá sa, že ani v tomto prípade pri rozumnom dávkovaní nehrozí žiadne nebezpečenstvo.

Prírodná cukornička poruke

V obchodoch so zdravou výživou a potravinami a v internetových obchodoch už dostať sušené listy, prášok, rôzne extrakty a prípravky zo stévie. No ideálne je mať ju doma čerstvú. Môžete si ju vypestovať zo semienka alebo kúpiť v obchodoch s exotickými rastlinami, či dať si ju poslať na dobierku.
◗ Stévia má rada slnko a vlhko, no slnko by na ňu nemalo svietiť priamo.
◗ Položte si ju napríklad aj na jedálenský stôl neďaleko okna, kde bude poruke ako vaša prírodná cukornička.
◗ Na osladenie litra čaju postačia dva až tri lístky. Používajú sa v čerstvom stave, ale môžeme si ich aj zamraziť alebo usušiť. Sušené sú dokonca sladšie ako čerstvé.
◗ Z jednej rastlinky získate až pol kilogramu sušených lístkov, ktoré nahradia viac ako sto kilogramov cukru.
◗ V zime a na jar je sladivosť lístkov menšia ako v lete.
Sušené listy stévie obsahujú: 52,8 % sacharidov, 6,2 % bielkovín, 5,6 % tuku, 15 % steviosidu a približne 42 % látok rozpustných vo vode

Takto vám bude rásť

◗ Pestovanie je jednoduché, stačí väčší kvetináč (14 cm).
◗ Svedčí jej teplé miesto s nepriamym slnkom a dostatok vody.
◗ Na prezimovanie je ideálna teplota 5 až 10 °C.
◗ V zime listy zmiznú, ale napriek tomu ide o trvalku, ktorá pretrváva koreňom.
◗ Koreňový bal preto môžete nechať prezimovať aj na tmavom mieste.

Čo ešte dokáže

Pozornosť a obdiv priťahujú aj jej ďalšie vlastnosti.


◗ „Stévia podporuje činnosť pankreasu a lieči diabetes II. typu. Uplatnenie v prírodnej medicíne našla aj pri poruchách trávenia a zvýšenej kyslosti žalúdka,“ hovorí MUDr. Minárik.

◗ Táto skromná rastlinka okrem toho chráni pred vysokým tlakom krvi a podieľa sa na zhutnení svalovej hmoty, čo je dôležité napríklad pri odtučňovaní.

◗ Pomáha pri liečbe akné a ekzémov, znižuje chuť na alkohol a tabak.

◗ Rastlina pôsobí ako všeobecné tonikum – stimulans, zlepšuje využitie energie a mentálnu bdelosť.

1281001:gallery:true:true:true

Náš tip:

◗ Každý deň požujte lístok na vydezinfikovanie ústnej dutiny.
◗ Sladidlo je rozpustné vo vode, môžete vylúhovať 1 až 2 čerstvé listy nakrájané na kúsky priamo v čaji.
◗ Hodí sa aj na prípravu zdravých sladkostí. Na rozdiel od umelých sladidiel sa môže piecť.
◗ Listy alebo extrakt zmierňujú aj bolesť pri bodnutí hmyzom. Mokrý list alebo kvapka extraktu sa priloží na miesto bodnutia, bolesť o krátky čas prejde.

 

PORADNE: Aký bude rok 2014? (6) , zdravie (1) , Zdravie (1) , chudnutie s forskolinom (4) , Zdravie (1)
Tlačiť Diskusia (1)