Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
Azet.sk prejdi na

Tipy na prvú pomoc pri bolestiach brucha a žalúdka

22.05.2012 Casprezeny.sk

Od žalúdočných ťažkostí, porúch trávenia či nepríjemných kŕčov si môžete vypomôcť aj inak než len tabletkou.

DOMÁCE PROSTRIEDKY

• Pomôže čaj z koriandra, kamilky, bazalky, mäty, rasce a fenikla: Koriander za liek považoval už otec medicíny Hippokrates. Silica z tejto rastliny podporuje tvorbu žalúdočných štiav a zmierňuje kŕče. Rasca upravuje plynatosť, bazalka udržiava v rovnováhe črevnú flóru, mäta aktivuje pečeň a pankreas, podporuje tvorbu tráviacich štiav, fenikel pôsobí proti nadúvaniu. Podľa toho, čo vás trápi, vypite denne 2 až 3 šálky liečivého bylinkového čajíku.
• Čierny čaj netradične: So štipkou soli a medu účinkuje priam zázračne, podporuje činnosť žalúdka a upokojuje črevá. Pite viackrát denne jednu šálku.
• Teplý rumančekový zábal: Uteráčik alebo plienku namočte do silného rumančekového čaju a čo najteplejšie priložte na brucho. Uvoľní to kŕče a zmierni bolesti.
• Masáž brucha: Osvedčený spôsob, ako sa ľahko a elegantne zbaviť problémov. Krúživými jemnými pohybmi v smere hodinových ručičiek si masírujte brucho. Pomáha to aj u detí, pretože telesná blízkosť a dotyky malé brušká zvyčajne rýchlo upokoja.
• Zázvor namiesto žuvačky: Za typickú chuť vďačí zázvor esenciálnym olejom a vyše 640 látkam, ktoré obsahuje. Zázvor podporuje tvorbu slín aj trávenie. Vyskúšajte si odkrojiť z čerstvého kúska a dajte si ho namiesto žuvačky.
• Termofľaša: Priložte si ju na brucho. Teplo, ktoré z nej sála, upokojí črevá a zharmonizuje činnosť žalúdka.
• Kurací a slepačí vývar: To sú tie pravé lieky na pokazený žalúdok. Nemali by však byť mastné. Prečistia a upokoja črevá, pomáhajú aj pri nachladnutí a chrípke.
• Strúhané jablko: Toto ovocie je jedno z najzdravších. Obsahuje vodu, vlákninu, ovocné kyseliny, pektín, vitamín C a minerálne látky draslík, vápnik a horčík. Nastrúhané jablko nechajte trochu zhnednúť a potom ho zjedzte. Odľahčí organizmus od toxínov a prispeje k úprave žalúdočnej flóry.

PRÍRODNÉ PREPARÁTY

• Gastroval tablety: Originálny prípravok obsahuje rastlinné enzýmy, extrakt semien pestreca mariánskeho, koreň horca žltého a púpavy lekárskej. Má pozitívny účinok na celý tráviaci trakt, zároveň pomáha chrániť bunky pečene a pankreasu. Dostanete kúpiť v lekárni.
• Dr. Theiss, Švédske kvapky: Pomáhajú na žalúdočné ťažkosti, poruchy trávenia, podporujú chuť do jedla, zlepšujú činnosť čriev a odstraňujú zápchu. Ich liečivosť zabezpečuje liehový výluh 25 liečivých bylín, napríklad rebarbory, horca, angeliky, šafranu, škorice či myrhy.
• Špeciálny čaj: Žalúdočný a črevný čaj s rascou, mätou a kamilkou dostanete v lekárni alebo v predajni liečivých bylín. Pri príprave dodržiavajte priložený návod.
• Rumanček kamilkový: Čaj z tejto liečivej rastliny, známej aj ako kamilka alebo harmanček, má spazmolytické a upokojujúce účinky, využíva sa pri liečbe tráviacich ťažkostí. Polievkovú lyžicu kvetov zalejte vriacou vodou a nechajte 7 minút vylúhovať. Pite precedený, nesladený a vlažný medzi jedlami.
• Chlorella: Jednobunková zelená riasa je známa pre svoj vysoký obsah zdraviu prospešných látok. V lekárňach ju dostanete kúpiť ako výživový doplnok vo forme tabliet. Obsahuje vitamíny, minerály, bielkoviny, enzýmy, antioxidanty a chlorofyl. Má antioxidačné a detoxikačné účinky, podporuje trávenie, je zdrojom energie. O užívaní sa poraďte s lekárnikom.

PORADNE: poradte (3) , Aký bude rok 2014? (6) , zdravie (1) , Zdravie (1) , chudnutie s forskolinom (4) , Zdravie (1)
Tlačiť Diskusia (2)