Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
Azet.sk prejdi na

Prevratný výskum lekárov: Rakovinu zistíme z dychu!

11.09.2012 Casprezeny.sk

Ľudia si budú môcť otestovať rakovinu sami. Len si zakúpia test a dýchnu do balónika. Zatiaľ je to ešte hudba budúcnosti, ale vedci na tom pracujú už teraz.

Rakovina sa dá odhaliť iba z dychu. Človek sa zhubným nádorom má totiž na rozdiel od zdravého zmenený metabolizmus, a to sa prejaví aj na vzduchu, ktorý vydychuje. Vedci z univerzity v Colorade spoločne s tímom z izraelského technologického inštitútu v Haife už viac ako rok testujú nanotechnológický prístroj, ktorý by podľa zloženia častíc, ktoré človek vydychuje, dokázal určiť, či má človek rakovinu pľúc aj o aký typ rakoviny ide.

Ľahko, rýchlo, lacno

"Využívame nanotechnológie, ktoré dokážu zachytiť aj veľmi malé častice a na základe ich zloženia dokážeme určiť, či pacient trpí rakovinou, alebo nie," povedal Blesku Fred Hirsch, profesor Centra pre výskum rakoviny pri Univerzite Colorado. "Chceme vyvinúť netraumatizující, ľahký a lacný prístup k skorej diagnostike," dodáva.

Test z lekárne

Kašľanie a bolesť v pľúcach sú prvé príznaky ich choroby, ale poukazujú už na pokročilejšie štádium, kedy je na chirurgické odstránenie nádoru neskoro. A práve v pokročilom štádiu je u väčšiny pacientov rakovina pľúc diagnostikovaná najčastejšie.

"Na základe zloženia dychu pacienta pred, po a počas liečby môžeme zistiť, ako reaguje na liečbu. Či by teda napríklad mal zostať na svojom režime alebo skúsiť niečo iné," vysvetľuje Hirsch. "Ak sa to podarí, môžeme sa skutočne raz dočkať toho, že testy určujúce rakovinu z dychu sa budú dať kúpiť v lekárni. Je to však ešte naozaj veľmi vzdialená budúcnosť," uviedol profesor Hirsch.

Chorobu zacíti aj pes

Cvičení psi rakovinu rozpoznajú čuchom. To tvrdí minuloročná štúdia vedcov z nemocnice Schillerhoehe v Nemecku. Dali dokopy vzorku 220 dobrovoľníkov: pacientov so zhubným nádorom, s chronickou obštrukčnou chorobou pľúc a zdravých jedincov. Skúmali, či budú psi schopní čuchom rôzne vzorky dychu odlíšiť. Výsledok bol prekvapujúci. Psy úspešne identifikovali 71 vzoriek rakoviny pľúc z možných 100 a správne určili aj 372 vzoriek zo 400, ktoré boli nezhubné.

Psie konzultácie

"Dych pacientov s rakovinou dokáže psí čuch odlíšiť už v ranom štádiu," povedal Thorsten Walles, jeden z bádateľov. "Stále potrebujeme presnejšie identifikovať zloženie vzduchu, ktorý pacienti vydychujú, takže je trochu nešťastné, že biochemické zloženie vzoriek nevieme so psami konzultovať," dodal. Skupinu psích výskumníkov tvorili austrálsky a dva nemecké ovčiaky a labradorský retriever.

Z čoho sa skladá dych

Výdych zdravého i chorého človeka obsahuje okrem pôvodných zložiek, ako je kyslík, dusík, vodná para a ďalšie komponenty, aj množstvo prchavých látok: acetón, metabolický etanol, uhľovodíky a mnoho ďalších. Neexistuje nejaká konkrétna látka, ktorá by bola príznakom toho, že vyšetrovaná osoba má rakovinu pľúc. Určujú sa preto referenčné hodnoty týchto častíc a ich kombinácie, ktoré majú v tele zdravého človeka a v chorom organizme odlišné hodnoty. Zisťovanie diagnózy z dychu je neinvazívne, a preto je pacientom príjemnejšie než iné metódy vyšetrenia.

PORADNE: zdravie (1) , Zdravie (1) , chudnutie s forskolinom (4) , Zdravie (1) , Aký bude rok 2014? (6)
Tlačiť Diskusia
NEPREHLIADNITE